​Dachser: Logistika čelí v EU nejednotným pravidlům, chybí třeba jednotné mýto

​Dachser: Logistika čelí v EU nejednotným pravidlům, chybí třeba jednotné mýto

9..3. - Vstup do EU přinesl díky volnému pohybu osob a zboží základ efektivní evropské logistiky. Obor ale čelí řadě překážek, které přinášejí autonomní rozhodnutí jednotlivých zemí. Například neexistuje jednotné evropské mýto, uvedl obchodní ředitel společnosti Dachser Czech Republic Jan Polter. V květnu uplyne od vstupu ČR do EU 20 let.

"Před vstupem do EU bylo celní řízení a kontroly na hranicích samozřejmou součástí logistiky, pamatuji si několikahodinové fronty kamionů na hranicích," uvedl Polter. Podle něj přepravu komplikuje například to, že každá země má svoji cenovou politiku a například německé mýto se loni zvýšilo o 80 procent. "V dálkových přepravách musíme respektovat minimální mzdy v jednotlivých zemích, kterými vozidla projíždějí, jež jsou výrazně vyšší než minimální mzdy v České republice a mají tak vliv na cenotvorbu přeprav," doplnil obchodní ředitel. Další komplikace, především administrativní, přinášejí regionální opatření, například elektronický systém obchodní kontroly EKAER v Maďarsku.

Podle Poltera by Dachseru jako logistické firmě v tuzemsku prospěla rychlejší dostavba dálniční sítě a výstavba obchvatů obcí. "Na celoevropské úrovni vyšší kvalita odpočívadel pro nákladní vozidla. Jejich počty a kvalita jsou velmi nízké. A samozřejmě jednotné evropské mýto," dodal Polter.

Tonáž zásilek odbavených společností Dachser Czech Republic se za posledních 20 let zvýšila více než desetinásobně. Průměrně u ní činí poměr pozemních přeprav ku leteckým a námořním přepravám 85:15. Tyto údaje neplatily v období pandemie, kdy se zásadně omezily lety pasažérů a tím i přepraveného zboží.

Centrála Dachseru v ČR sídlí v Kladně, v Česku má společnost sedm poboček a tři provozovny. Zaměstnává okolo 600 lidí. V roce 2022 měl Dachser Czech Republic obrat 4,9 miliardy korun. Ve všech svých logistických centrech odbavil 927.000 tun zboží a uskutečnil přes 1,24 milionu zásilek.

Historie firmy spadá do začátku 90. let minulého století, kdy byla založena společnost E.S.T., která se zabývala poskytováním služeb v mezinárodní a vnitrostátní kamionové spedici, skladování a celních službách. Dachser začal působit v ČR v roce 2004, o dva roky později uzavřel se společností E.S.T. smlouvu o spolupráci. Pod současným jménem firma působí od roku 2010.

(čtk)

Ilustrační foto: Dachser

spinner