Česká SCF kupuje za více než 7 miliard korun portfolio nákupních center v Polsku

Česká SCF kupuje za více než 7 miliard korun portfolio nákupních center v Polsku

19.5. - Česká investiční skupina Star Capital Finance (SCF) koupila tento týden portfolio šesti polských obchodních center od globální investiční skupiny Cromwell Property Group. Hodnota transakce je přes 7 miliard Kč. Jedná se o jednu z největších nemovitostních transakcí ve střední Evropě za posledních několik let. SCF tímto krokem vstupuje do třetí země a posiluje svou pozici na středoevropském retailovém trhu, kde již vlastní a provozuje obchodní centra v České republice a na Slovensku.

„Koupili jsme opravdu kvalitní portfolio obchodních center, která navíc mají příležitost k dalšímu rozvoji. Jsou rozmístěna po celém Polsku, mají takřka plnou obsazenost a dlouhodobé nájemní smlouvy se solventními nájemci, které zaručují spolehlivé příjmy,“ řekl Josef Malíř, generální ředitel a majitel SCF. „Vstup na polský trh je pro nás milníkem a obrovskou výzvou, kterou hodláme naplno využít. Poděkování patří všem partnerům, kteří nám jednu z největších realitních transakcí svého druhu pomohli uskutečnit.“

„Podařilo se nám zvýšit výkonnost a naplnit aktuální požadavky na udržitelnost každého z obchodních center. Prodejem celého portfolia se završuje náš obchodní plán pro tyto nemovitosti,“ řekl Andrew Creighton, vedoucí oddělení správy investic pro Evropu v Cromwell Property Group. „Těšíme se, že budeme pokračovat v realizaci našich ambiciózních investičních strategií po celé Evropě. Chceme se nadále soustředit na strategicky umístěná, vysoce kvalitní aktiva s vynikajícími parametry ESG.“

Zakoupené portfolio zahrnuje celkem šest nákupních center s celkovou pronajímatelnou plochou 219 tisíc metrů čtverečních v zavedených maloobchodních lokalitách ve Varšavě, Bydhošti, Lodži, Štětíně, Toruni a Vratislavi. Kotevním nájemcem center je potravinářský řetězec Auchan, mezi další klíčové nájemce portfolia patří například hypermarket Bi1, módní značky LPP Group, Inditex Group, CCC Group, drogerie Rossmann, obchody s elektronikou RTV Euro AGD, kina Cinema City a řada dalších nájemců.

Nemovitostními poradci skupiny SCF při transakci byly společnosti Savills, Sierra Balmain a Cushman & Wakefield, právní stránku zajišťovaly kanceláře Dentons a BDO Legal, finanční poradenství ASB Poland, technické poradenství GLEEDS a ocenění zajistilo CBRE. Bankovní financování poskytly Aareal Bank a J&T Banka, kterým radily právní kanceláře DLA Piper, resp. Clifford Chance.

O SCF

Start Capital Finance (SCF) je investiční a poradenská skupina vedená Josefem Malířem. Zaměřuje se na investice do nemovitostí, jejich správu a investiční poradenství v regionu střední Evropy. Cílí především na komerční nemovitosti, konkrétně na maloobchod se zbožím každodenní potřeby, jako jsou retail parky, supermarkety nebo nákupní centra. Také díky nově oznámené transakci přesáhla hodnota spravovaného majetku skupinou SCF hodnotu 650 milionů EUR. Součástí portfolia vlastněných, spoluvlastněných a spravovaných nemovitostí jsou například obchodní centra OC Futurum Ostrava, OC Lužiny nebo OC Danubia v Bratislavě, průmyslové parky v Pardubicích a Kolíně nebo administrativní budova Lighthouse Towers v Praze. Skupina SCF nemovitosti ve svém portfoliu transformuje a vytváří tak nové příležitosti, jak zvyšovat jejich hodnotu.

(pav)

Ilustrační foto: visitbydgoszcz.pl - Centrum Handlowe Rondo, Bydhošť

spinner