Slovensko chce v příštích týdnech spustit komerční provoz evropské služby mýta

Slovensko chce v příštích týdnech spustit komerční provoz evropské služby mýta

23.2. - Slovensko spustí komerční provoz evropské služby elektronického výběru mýta (EETS) v příštích týdnech. ČTK to napsal správce slovenských dálnic NDS, přesný termín startu projektu neuvedl. Zavedení EETS by mělo snížit náklady na výběr mýta a zjednodušit provozovatelům vozidel placení poplatků za použití zpoplatněné sítě silnic v zemích zapojených do projektu.

"Výběr mýta prostřednictvím evropské služby, tedy spuštění fakturace, začne v dohledné době, řádově mluvíme o týdnech," uvedla NDS.

EETS umožňuje dopravcům projet zpoplatněnou dálniční síť napříč EU s jednou palubní jednotkou. Technickou akreditaci pro EETS na Slovensku absolvovaly čtyři firmy, mezi nimi i český ITIS Holding.

Výběr mýtného za jízdu nákladních aut a autobusů na Slovensku od spuštění národního systému v roce 2010 zajišťuje společnost SkyToll, která stejně jako český CzechToll patří do skupiny ITIS Holding. Slovenský Nejvyšší kontrolní úřad v roce 2019 uvedl, že za devět let fungování mýtného systému připadlo z vybraného mýta až 48 procent SkyTollu.Ten získal kontrakt se státem za první vlády nynějšího slovenského premiéra Roberta Fica s nejdražší nabídkou po vyloučení ostatních zájemců.

SkyToll loni odmítl výtky, že jeho služby na Slovensku jsou předražené. Smlouva na výběr mýta na Slovensku mu původně měla skončit v závěru roku 2022. To se ale nestalo, protože Slovensku se dosud nepodařilo podepsat smlouvu na nový mýtný systém kvůli námitkám v tendru. Jeho vítězem NDS opakovaně jmenoval firmu CzechToll.

(čtk)

Foto: lan

spinner