​Odběrové týmy: Řidiči kamionů nejsou zdrojem nákazy na západě ČR

​Odběrové týmy: Řidiči kamionů nejsou zdrojem nákazy na západě ČR

24.2. - Řidiči kamionů ze zahraničí, kterých denně projíždějí tisíce přes ČR do Německa, nejsou zatím zdrojem nákazy koronavirem v Plzeňském kraji. Včera to řekl Stanislav Částečka, koordinátor odběrových týmů Asociace samaritánů ČR, která už má deset dnů testovací stanoviště na největším hraničním přechodu Rozvadov. Reagoval tak na obavu starostů z příhraničního Tachovska, které je nyní nejpostiženějším okresem v zemi. Dvacet let tam není nemocnice, pacienti jsou tak převáženi jinam.

Starosta Tachova Ladislav Macák v neděli řekl, že na Tachovsku jsou nakažení mezi zahraničními agenturními dělníky a další mezi zahraničními řidiči, kteří jezdí přes Rozvadov. "Věděli dopředu, že to tu Bavoráci zavřou, ale při vstupu do ČR je nikdo nekontroluje. Nechají je projet celou republikou a my se tu pak můžeme zbláznit," řekl.

Podle Stanislava Částečky je pozitivních řidičů kamionů z ciziny minimum a třeba v pondělí neregistrovali samaritáni ze stovek řidičů žádného nakaženého covidem-19. "Někde totiž vznikla fáma, že se jim tito lidé propisují do statistik. Řešil jsem to i s krajskou hygienou i s ministerstvem zdravotnictví, ale ti řidiči kamionů jsou takové promile, že to nemá vůbec vliv na ta jejich čísla," uvedl Stanislav Částečka. Podle něj zvyšují počty nakažených samotní obyvatelé okresu Tachov.

Testování řidičů kamionů z ciziny už na příjezdu do ČR by podle Stanislava Částečky bylo možná dobré. "Ale tito lidé jsou stejně izolovaní ve své sociální bublině. Koupí si maximálně na pumpě kafe a sedí pořád v kamionu, jí tam i spí a sejde se jich občas jen pár na parkovišti. Takže se nemají kde nakazit. Z hlediska epidemiologického jsou daleko lepší než obyvatelé Čech," řekl. Dopravní firmy dodržují epidemická opatření. Když dovezou zboží do ciziny, tak si ho vyloží sám zákazník.

Samaritáni otestovali v pondělí za 24 hodin na dálnici i v obci Rozvadov přes 500 lidí. Nikdo z řidičů kamionů, z nichž je přes 90 procent cizinců, nebyl pozitivní. Osm záchytů měli u pendlerů, kteří jezdí denně z příhraničí za prací do SRN. "Evidentně, jak je tachovský okres takový promořenější, tak čísla začínají stoupat," dodal Stanislav Částečka.

(čtk)

Foto: LAN

spinner