Mercedes-Benz Trucks představuje model Actros L s futuristickou kabinou ProCabin, ještě lepší aerodynamikou a inovativními asistenčními systémy

Mercedes-Benz Trucks představuje model Actros L s futuristickou kabinou ProCabin, ještě lepší aerodynamikou a inovativními asistenčními systémy

3.4. - Actros L od svého uvedení na trh v červnu 2021 reprezentuje divizi Mercedes-Benz Trucks v prémiovém segmentu těžkých nákladních vozidel s pohonem na naftu. Společnost Daimler Truck nyní posouvá svůj úspěšný vývěsní štít na novou úroveň. Nový Actros L s futuristickým vnějším designem, optimalizovanou aerodynamikou, mnoha komfortními prvky, hospodárnými motory, vysokou úrovní jízdní dynamiky a nejnovějšími asistenčními systémy má všechny předpoklady k tomu, aby bodoval u provozovatelů vozových parků i profesionálních řidičů. Právě představené klasické nákladní vozidlo poháněné vznětovým motorem tak navazuje na úspěšnou historii této modelové řady představené poprvé v roce 1996 a znovu zdůrazňuje ambici divize Mercedes-Benz Trucks vycházet nejlepším možným způsobem vstříc požadavkům zákazníků a jejich řidičů. Stejně jako v minulosti je i dnes pro ni cílem být jedním z průkopníků ve svém oboru, a to i v segmentu konvenčně poháněných nákladních vozidel. Nový Actros L s kabinou ProCabin mohou zákazníci objednávat od dubna 2024 a jeho výroba bude zahájena v prosinci 2024.

Rainer Müller-Finkeldei, vedoucí vývoje nákladních vozidel Mercedes-Benz, k tomu řekl: „Našim zákazníkům chceme u všech technologií pohonu nabízet vždy nejlepší řešení celého vozidla. Proto ještě nějakou dobu zůstanou v různých světových regionech nepostradatelná také klasická nákladní vozidla poháněná vznětovými motory. S novým modelem Actros L jsme v mnoha aspektech znovu vylepšili naši osvědčenou vlajkovou loď. To je patrné již navenek díky revolučnímu designu kabiny.“

Nový aerodynamický design sníží spotřebu paliva až o tři procenta

Již na první pohled je nápadný zcela nový vnější vzhled modelu Actros L. Kompletní tvarové řešení kabiny ProCabin, která byla poprvé prezentována v říjnu 2023 při světové premiéře modelu eActros 600 s akumulátorovým elektrickým pohonem, bylo ve všech ohledech přizpůsobeno požadavku na mimořádně efektivní aerodynamiku, od předsunutého spoileru na střeše před vlastním střešním spoilerem přes prvky usměrňující proudění vzduchu kolem střešních sloupků A v oblasti bočních oken a velké, ploché víko na přídi kabiny až po optimalizovaný nárazník s minimálními vstupními otvory pro přívod vzduchu ke chladičům a inovativní kryty spodní části vozidla. Proudící vzduch tak obtéká aerodynamicky výhodně tvarovanou příď prodlouženou o 80 milimetrů a současně je co nejefektivněji usměrňován kolem vozidla. Na tom se podílí aerodynamicky optimalizované řešení vstupních dveří, vylepšené tvarování podběhů kol a optimalizované boční obložení. Na povrchu kabiny se kvůli optimalizaci proudění vzduchu nevyskytují již prakticky žádné spáry a mezery. Prodloužené spoilery v „plachtovém“ designu na rozích kabiny zajišťují nerušený přechod proudění mezi tahačem a připojeným návěsem. Aerodynamický koncept završuje použití různých těsnění, která oddělují motorový prostor od vnějšího proudění. Souhrn všech opatření přináší u nového modelu Actros L snížení spotřeby paliva až o tři procenta.

Vysoká úroveň komfortu pro řidiče

Mercedes-Benz Trucks s novým modelem Actros L a futuristickým designem jeho kabiny současně zohledňuje také skutečnost, že kromě efektivity a hospodárnosti hrají při nákupu vozidla významnou roli rovněž další aspekty, jakými jsou atraktivní exteriér nebo komfort v kabině. V tomto ohledu zaujmou především vytříbené detaily, mezi něž patří například kompletní lakování kabiny včetně hvězdy Mercedes-Benz, tmavě chromované nápisy nebo hliníkové schůdky. Všechny zdroje světla navíc používají techniku LED. Platí to jak pro hlavní světlomety a ukazatele směru, tak i pro boční a zadní svítilny. Na přání jsou navíc k dispozici světlomety Matrix LED, které poskytují maximální světelný výkon.

Ve třech variantách dodávaná kabina ProCabin – Stream, Big nebo Giga Space – nabízí v interiéru mnoho komfortních prvků výbavy, jakými jsou mimo jiné optimalizované vyhřívání sedadel, čalounění sedadel novou prémiovou plochou tkaninou nebo lůžka s plnohodnotným lamelovým roštem a novou, vyšší prémiovou matrací. Nový je rovněž rozšířený funkční rozsah ovládacích panelů u lůžek spolu s dekoračním osvětlením a dodatečnými čtecími lampičkami LED s ohebným krkem. Výbavu rozšiřují další atraktivní prvky, mezi něž patří dodatečné vstupy USB-C v bočních stěnách, velmi kvalitní závěs ve dvoubarevném designu, druhá chladnička, 230V zásuvka nebo koncept SoloStar, který je nyní k dispozici se dvěma novými variantami čalounění sedadel. Od dubna 2025 bude navíc dodávána přístrojová deska Multimedia Cockpit Interactive 2 s nově koncipovaným designem menu, hlasovým ovládáním, vylepšenou konektivitou a novými aplikacemi, například Connected Traffic Warnings.

Třetí generace vznětového motoru OM 471 přináší další úsporu paliva

Mercedes-Benz Trucks umocňuje přínosy optimalizačních aerodynamických opatření pro hospodárnost nového modelu Actros L jejich kombinací s třetí generací vznětového motoru OM 471 se zdvihovým objemem 12,8 litru. Jednotka OM 471, nabízená společně s osvědčenými vznětovými motory OM 470 a OM 473, je důsledně koncipována pro snižování celkových nákladů na vozidlo, TCO (Total Cost of Owneship), ať se jedná o hospodárnost jízdy, minimalizaci emisí CO2, nižší provozní náklady, nebo vyšší výnosy, aniž by to bylo na úkor výkonu, jízdní dynamiky a jízdního komfortu.

Mercedes-Benz Trucks zavádí s třetí generací motorů OM 471 dvě nová turbodmychadla, která jsou precizně přizpůsobena rozmanitým požadavkům zákazníků. U varianty určené pro nasazení v dálkové dopravě je pozornost zaměřena na co nejnižší spotřebu paliva. Toto turbodmychadlo umožňuje v kombinaci s vylepšeným systémem dodatečného čištění výfukových plynů maximální úsporu paliva až o čtyři procenta v porovnání s předchozí generací.

Nejlepší možné předcházení nehodám chrání všechny účastníky silničního provozu

Výrobce upevňuje své postavení jednoho z vůdčích průkopníků ve svém odvětví také bezpečnostními prvky aplikovanými v novém modelu Actros L. Tyto systémy svým funkčním rozsahem přitom zčásti výrazně překonávají od července 2024 platné přísné standardy nařízení EU o obecné bezpečnosti vozidel GSR (General Safety Regulation), které striktně předepisuje řadu asistenčních systémů, aby se ještě více zvýšila bezpečnost všech účastníků silničního provozu. Naprosto zásadní význam pro účinnost těchto systémů má výbava vozidel kamerami a senzory. Daimler Truck vyvinul novou elektronickou platformu umožňující tzv. senzorovou fúzi, tedy propojení dat z radarových senzorů a kamery, jež umožňuje ještě ucelenější a lepší výhled dopředu i do stran. Nové asistenční systémy dokážou díky tomu ještě lépe předcházet nehodám. Elektronická platforma nabízí 20krát rychlejší zpracování dat. Soustava celkem šesti zabudovaných senzorů – čtyř bočních radarových senzorů s krátkým dosahem na pravé a levé straně přídě a zádě, jednoho radarového senzoru s dlouhým dosahem vpředu uprostřed a multifunkční kamery za čelním oknem – pokrývá situaci kolem vozidla v rozsahu 270 stupňů. Zabudované asistenční systémy mohou díky výrazně širšímu „zornému úhlu“ ještě lépe uplatňovat své silné stránky.

Active Brake Assist 6 se sledováním situace ve více jízdních pruzích

Příkladem efektivity technologie datové fúze v rozsahu 270° a také plnění požadavků GSR s velkými rezervami je Active Brake Assist (ABA) již šesté generace. Nejnovější asistent pro nouzové brzdění z vývoje společnosti Daimler Truck dokáže nyní při rychlosti jízdy až 60 km/h aktivovat automatizované maximální brzdění až do úplného zastavení i před účastníky silničního provozu, kteří přijíždějí ze stran, jedou opačným směrem nebo ve stejném jízdním pruhu. GSR vyžaduje rozšířenou reakci na chodce a cyklisty pro nová nákladní vozidla a autobusy až od 1. července 2026. Před stojícími vozidly dokáže systém stejně jako dosud reagovat maximálním brzděním až do úplného zastavení při rychlosti jízdy až 80 km/h. Další přidaná hodnota systému ABA 6 spočívá ve sledování situace ve vícero jízdních pruzích do vzdálenosti až 250 metrů, což umožňuje ještě lépe rozpoznávat nebezpečí.

Active Sideguard Assist 2 s funkčním rozšířením na straně řidiče

Také druhá generace asistenčního systému Active Sideguard Assist (ASGA) ukazuje, v jaké míře zvyšuje bezpečnost silničního provozu nynější rozšíření výbavy vozidel na šest senzorů a z toho vyplývající větší „zorný úhel“. ASGA 2 sleduje dopravní situaci na straně řidiče i spolujezdce vpředu a svým dvoustupňovým výstražným systémem upozorňuje řidiče na potenciální nebezpečí, aby mohl kritickou dopravní situaci úspěšně vyřešit včasným zásahem. Sledovaná výstražná zóna, která je aktivní do rychlosti jízdy až 30 km/h, sahá do vzdálenosti 30 metrů za vozidlem a sedmi metrů před ním. Systém kromě toho dokáže při odbočování rychlostí až 20 km/h zahájit při červené výstraze automatizované brzdění až do úplného zastavení vozidla, pokud by řidič patřičně nereagoval na akustické a vizuální upozornění. I v případě této funkce nabízí asistent ASGA 2 víc, než požaduje nařízení GSR, které pouze předepisuje, že asistent pro odbočování musí v případě nutnosti řidiče upozornit. ASGA 2 kromě toho disponuje inteligentním konceptem výstrahy při změně jízdního pruhu v závislosti na poloze vozidla v jízdním pruhu.

Front Guard Assist kontroluje dopravní situaci před vozidlem

Další užitečnou funkcí může být nový asistenční systém Front Guard Assist, neboť při rozjezdu zabraňuje kolizím s chodcem či cyklistou, který se případně nachází přímo před nákladním vozidlem. Asistenční systém střeží dopravní prostor před vozidlem a podporuje řidiče v situacích, kdy vozidlo stojí, rozjíždí se nebo je na křižovatce. Jakmile systém zaznamená před vozidlem stojící nebo přibližující se objekty, podporuje řidiče v jízdních situacích při rychlosti jízdy až 15 km/h dvoustupňovým výstražným systémem, který upozorňuje na nebezpečí. Technologie datové fúze v rozsahu 270 stupňů přitom pokrývá slepý úhel před vozidlem v celé jeho šířce ve vzdálenosti od 0,8 metru až do cca čtyř metrů.

Daimler Truck sleduje u všech asistenčních systémů napříč celým produktovým portfoliem jasný cíl: nejlepším možným způsobem podporovat řidiče a usnadňovat mu řízení v rámci systémových limitů. Těmito systémy – ať jsou sebelepší – nelze však posouvat hranice vymezené fyzikálními zákony. Řidič proto zůstává nepřetržitě a v plném rozsahu odpovědný za bezpečné řízení vozidla, jak je ostatně stanoveno i legislativou.

Dokonale sladěný soubor systémů pro poklidnou asistovanou jízdu

Kromě asistenčních systémů zaměřených na zvyšování bezpečnosti silničního provozu vyniká nový Actros L také dokonale vzájemně sladěnou souhrou dalších podpůrných funkcí, jakými jsou Active Drive Assist 3 (ADA) nebo inteligentní řízení převodovky a tempomatu Predictive Powertrain Control (PPC). Aktivní asistent pro řízení vozidla ADA, použitý poprvé v sériově vyráběném nákladním vozidle, umožňuje již od roku 2018 částečně automatizovanou jízdu (úrovně 2 podle SAE) a nyní přichází na trh ve třetí generaci. Zatímco od června 2021 dodávaná druhá generace systému ADA byla rozšířena o funkci nouzového zastavení, ADA 3 nyní navíc podporuje řidiče ještě lépe při řízení nákladního vozidla v podélném i příčném směru. Předvídavé řízení hnacího řetězce PPC přispívá k poklidné jízdě tím, že automaticky zohledňuje topografii, průběh silnice a dopravní značení s cílem maximalizovat hospodárnost. Od dubna 2025 přitom budou zohledňovány také informace o trase z navigačního systému, což umožní ještě lepší rozpoznávání událostí na trase. Řidiči se tak mohou vyhnout zbytečnému brzdění, zrychlování a řazení.

Inteligentní digitální řešení pro ještě efektivnější využití

Mercedes-Benz Trucks má připravenu řadu digitálních řešení a služeb, jimiž ve spojení s novým modelem Actros L zjednoduší provozovatelům vozových parků postupy a pracovní procesy. Bezplatný vstup do světa digitálních servisních řešení společnosti Mercedes-Benz Trucks nabízí TruckLive. Za tímto označením se skrývají různé služby, které jsou založené na konektivitě a mohou být využívány prostřednictvím již existujících platforem, jakou je MyTruckPoint. Například Maintenance Management (řízení údržby) zajistí lepší dostupnost vozidla, zatímco Live Traffic podporuje plánování trasy a navigaci dopravním zpravodajstvím v reálném čase. Již v letošním roce bude možné využívat nové služby na základě síťového propojení (Connected Services), jakými jsou bezdrátové aktualizace (Over-the-Air Update) nebo Service24h Connected. Další komponenty digitálních řešení jsou plánovány.

Vysokou přidanou hodnotu pro ziskové řízení vozového parku přinášejí také prémiové telematické služby Fleetboard. Mezi ně patří například provozní analýza Fleetboard, která zaznamenává a zpracovává technická data z vozidla Actros L. Na základě těchto dat může být vyhodnocován a optimalizován způsob řízení vozidla, což přispívá k optimalizaci spotřeby paliva, snižování opotřebení, vyššímu vytížení vozidla a nižším emisím CO2. Důsledným využíváním těchto opatření lze v konečném důsledku udržitelně zvyšovat celkovou hospodárnost provozu vozového parku.

Disponibilitu nového modelu Actros L zvyšuje pomocí inteligentního síťového propojení také Mercedes-Benz Trucks Uptime. Tento systém nepřetržitě diagnostikuje stav vozidla a doporučuje konkrétní servisní úkony nebo údržbu. Díky němu lze s co největším předstihem rozpoznávat potřeby oprav, a minimalizovat tak výskyt poruch. Zákazníci jsou kromě toho podporováni při rychlém zajištění nezbytných oprav – a to vždy s ohledem na příslušné plány provozu. Výsledkem je ještě lepší plánovatelnost návštěv autorizovaného servisu, maximální disponibilita vozidla a vyšší úroveň bezpečnosti silničního provozu. Pro co nejvyšší dostupnost vozidel a nejnižší možný počet výpadků nabízí Mercedes-Benz Trucks svým zákazníkům kromě toho také různé servisní smlouvy s měsíčně plánovatelnými náklady. Jako prémiový balíček se přitom prezentuje Mercedes-Benz Trucks Complete. Tento rozsáhlý soubor služeb pokrývá veškeré servisní práce včetně dílů podléhajících opotřebení.

(pav)

Foto: Daimler Truck 

spinner