​ČTÚ: Mobilní sítě LTE pokrývají přes 90 procent dálnic a 80 procent koridorů

​ČTÚ: Mobilní sítě LTE pokrývají přes 90 procent dálnic a 80 procent koridorů

9.11. - Tuzemští mobilní operátoři pokryli sítěmi LTE více než 90 procent dálnic a 80 procent železničních koridorů. Splnili tak kritéria aukce kmitočtů pro LTE z roku 2014. Problém nicméně přetrvává se signálem uvnitř železničních vozů. Oznámil to Český telekomunikační úřad.

"Jsme si vědomi toho, že naprostá většina operátorů splnila závazky minimálním možným způsobem a že vzhledem k překotnému vývoji telekomunikačního trhu už dnes dřívější kritéria mohou být vnímána jako nedostatečná. V aukci 5G byla kritéria nastavena přísněji," uvedla předsedkyně Rady ČTÚ Hana Továrková.

Nejlepší celkové pokrytí dálniční sítě mobilním signálem LTE má T-Mobile s 96,4 procenta, následuje Vodafone s 95,5 procenta a O2 s 94 procenty. Podle měření úřadu ale existují ostré přechody mezi pokrytými a nepokrytými úseky. Pokud je těchto míst více za sebou, mohou uživatelé vnímat celou oblast jako nepokrytou, protože mobilní telefon nemá dostatek času pro přihlášení do sítě.

Na železničních koridorech se pokrytí sítí Vodafonu pohybovalo mezi 96 a 98 procenty, u O2 to bylo 90 až 95 procent a u T-Mobilu 88 až 97 procent. Měření dále odhalilo, že v některých případech je pokrytí roztříštěné, velmi rychle se střídají pokryté a nepokryté úseky. V případě rychlých střídání těchto úseků dochází k tomu, že mobilní telefon nemá dostatek času k přihlášení do sítě, takže subjektivní posouzení pokrytí je nižší než stanovené měřením.

Problém přetrvává se signálem uvnitř železničních vozů. Nejvhodnějším řešením, které ČTÚ dlouhodobě prosazuje, by podle zástupců úřadu byla jednoznačně instalace tzv. opakovačů v železničních vozech.

Závazek z aukce kmitočtů pro sítě LTE, který na sebe operátoři převzali, stanovil povinnost do pěti let od právní moci rozhodnutí o přídělu, tedy v roce 2019, pokrýt 50 procent z celkového rozsahu dálniční sítě a do sedmi let 100 procent dálniční sítě. Stoprocentním pokrytím dálniční sítě se rozumí dostupnost služby ve více než 90 procentech všech měřených úseků. U železnice odpovídá 100 procentům pokrytí 80 procent úseků.

(čtk)

Foto: LAN

spinner