Ing. Martin Špryňar (ČESMAD Bohemia) pro DN

„Česmad Bohemia bude problém nedostatku řidičů řešit pomocí vlastní personální agentury“

Nedořešené zvýhodnění ekologických vozidel a nová pravidla pro vstup nových řidičů do kamionové dopravy, to jsou jen některé

z problémů, s nimiž čeští silniční dopravci vstoupili do roku 2008. O tom, jak jim s jejich řešením bude pomáhat Sdružení ČESMAD Bohemia, jsme hovořili s generálním tajemníkem nejvýznamnějšího českého profesního sdružení silničních dopravců

Ing. Martinem Špryňarem.

„Jak z pohledu zástupce silničních dopravců hodnotíte loňský rok?“

„Obecně lze loňský rok z pohledu dopravců hodnotit spíše pozitivně. Bylo více práce, situace na trhu se poněkud stabilizovala, dokonce se i zlepšila pozice dopravců pro jejich vyjednávání se zákazníky. Ovšem z druhé strany působily také negativní tlaky, v České republice především zavedení elektronického mýtného. Naplno se projevilo to, na co jsme upozorňovali již v předstihu, totiž že největším problémem pro dopravní firmy bude dostat mýtné do cen a vůbec jej ufinancovat.

Jestliže při splatnosti v dopravě, která se pohybuje kolem devadesáti i 120 dní, musejí dopravci mýtné, obdobně jako řadu jiných nákladů, hradit prakticky ihned, jedná se o velice citelný zásah do jejich cash flow. Loni se zřetelně ukázalo, že řadě firem, především malých a středních, činilo financování mýtného velké problémy.

Dokonce máme již i signály o tom, že relativně hodně menších společností zavedení mýtného nepřežilo, protože upadly do platební neschopnosti. K oficiální statistice, z níž by bylo patrné, kolik firem přesně zaniklo, se sice bohužel nedostaneme, ale určitým indikátorem jsou změny v naší členské základně. Je patrné, že důvodem řady firem, které ukončily členství v našem sdružení, bylo ukončení podnikání v dopravě.

V souvislosti s mýtným také narážíme na to, že z uživatelského hlediska stále ne vše funguje tak, jak by mělo. Například fakturace za stejné období od fleetového providera se liší od fakturací ŘSD a objevují se i další nedostatky (více viz str. 6).

Druhým negativním faktorem byla neustále rostoucí cena nafty, která zejména v druhé polovině roku dosáhla historického maxima. Nafta přitom představuje další náklad splatný takřka ihned a podstatně ovlivňující cash flow.“

„Při vyhodnocování nákladových indexů za loňský rok (viz DN 5/07) jste upozornili na skutečnost, že na podnikání v silniční dopravě měla nepříznivý vliv i sílící česká měna…“

„Jedná se fenomén poslední doby, který se dotýká zejména mezinárodních dopravců, kteří mohou více než polovinu svých tržeb přijímat v cizí měně, především v eurech. Vzhledem k tomu, že česká koruna v posledním období silně posílila, firmy nyní za stejnou práci jako v minulosti samozřejmě v přepočtu na české koruny dostávají mnohem méně peněz. A může se jednat skutečně o fatální faktor bez ohledu na to, že sílící koruna má pozitivní vliv na cenu nafty v ČR.

Největší dopad je patrný především u dlouhodobých kontraktů, ze-jména v oblasti automobilového průmyslu. Zákazníci již sice byli ochotni přistoupit na zavedení nějakého diesel indexu, který by reagoval na cenu paliva, ale jednání o cenách v důsledku vývoje směnného kurzu ve-směs odmítají.“

„Jak se díváte na nové podmínky upravující přístup nových řidičů k výkonu profese?“

„Situace kolem zákona č. 247/2000 Sb., který byl loni novelizován v návaznosti na novou evropskou směrnici, není zatím ještě zcela jasná, protože k němu dosud neexistuje prováděcí vyhláška. Pokud bychom se však drželi pouze směrnice, měla by nová pravidla pro školení řidičů profesionálů platit od 10. září 2008 pro řidiče autobusů a od 10. září 2009 pro řidiče nákladních vozidel. Novinkou je také vstupní školení v délce 140 hodin pro řidiče nově vstupující na trh. Navíc je zde i možnost, aby mladí řidiči, například v rámci učňovské přípravy, absolvovali prodloužené školení v délce 280 hodin a po jeho absolvování mohli řídit vozidla i v nižším věku, než dnes stanovuje zákon, tedy nákladní vozidla v 18 a autobusy v 21 letech. To ovšem koliduje s platným zákonem o silniční dopravě, v němž je uvedeno, že řidič musí mít dva roky praxe v řízení vozidla nižší tonáže. Budeme proto usilovat o to, aby stávající znění bylo uvedeno do souladu s novou směrnicí o odborné způsobilosti řidičů.

Nově bude koncipováno i pravidelné roční školení. V současné době musejí řidiči absolvovat ročně 16 hodin školení, které v podstatě pouze opakuje látku z autoškoly. Už léta upozorňujeme, že by naopak mělo jít o jakousi nadstavbu, která by

přispívala ke zdokonalování řidičů v tom, co je skutečně důležité – tedy jak jezdit bezpečněji a hospodárněji. Jsme rádi, že nová směrnice tyto naše požadavky již zohledňuje, neboť školení (v celkové délce 35 hodin za pět let, jehož jednotlivé bloky mohou být rozděleny po sedmi hodinách ročně) mají již přesně definované školicí okruhy, právě z námi zmiňovaných potřebných oblastí, jako je například defenzivní jízda, uložení nákladu a podobně.“

„Jak dopadla vaše snaha o prosazení samostatného učebního oboru pro řidiče dopravní firmy?“

„O jeho zřízení jsme jednali loni na podzim s ministerstvem školství. Po vyslechnutí racionálních protiargumentů jsme se nakonec dohodli na tom, že raději půjdeme cestou kombinace s nějakým již existujícím oborem. Nabízí se obor automechanik nebo nově automechanik-řidič. My bychom se měli metodicky postarat o část výuky a přípravy, která by se týkala znalostí a dovedností, jaké od řidičů profesionálů požadujeme. Proto je pro nás také důležité, aby legislativa umožnila i absolventům,kteří projdou zmíněným extrémně dlouhým školením, začít ihned řídit.

Zřízení oficiálního kombinovaného oboru také usnadňuje to, že jsme již před více než rokem začali na dobrovolné bázi spolupracovat s několika středními automobilními školami. Nabídli jsme jim naše lektory, naše know-how, případně i učební materiály a pomůcky, a ony zase zájemcům z řad učňů stávajících oborů automechanik umožnily, aby si takto rozšířili vzdělání. Na regionální úrovni byly do této spolupráce zahrnuty i naše členské firmy a došlo tak k přímému propojení s praxí. Absolventi, kteří o profesi řidiče skutečně projeví zájem, budou vědět, kam mohou konkrétně nastoupit.“

„Jak jinak se snažíte reagovat na nedostatek řidičů?“

„Nedostatek řidičů dnes není problémem jen České republiky, ale celé Evropské unie. A jestliže dříve se týkal především západních zemí, nyní se s nedostatkem řidičů podle našich informací již začínají potýkat i dopravci v Bulharsku a Rumunsku.

V rámci Sdružení ČESMAD Bohemia jsme se tímto tématem loni intenzivně zabývali. Dospěli jsme k závěru, že ani mezi personálními agenturami v současné době v ČR neexistuje organizace, která by se této problematice profesionálně věnovala. Rozhodli jsme se proto, že využijeme naši dceřinou společnost, Institut silniční dopravy ČESMAD Bohemia, s. r. o., která by se nedostatkem řidičů zabývala koncepčně a působila jako jakási personální agentura pro naše členy. Samozřejmě ne jen jako klasický zprostředkovatel mezi uchazeči o zaměstnání a poptávajícími z řad dopravních firem, ale také jako subjekt, který bude zaměřen i na popularizaci řidičské profese, a to jak mezi muži, tak i mezi ženami.

Myslíme si totiž, že právě ženy jsou dnes při shánění nových řidičů, respektive řidiček poněkud opomíjeny. Přitom právě tato profese by pro ně mohla být velice zajímavá, třeba i z toho důvodu, že se moderní autobusy ovládají prakticky stejně snadno jako osobní vozidla.

Výhodou nové společnosti bude i to, že bude nejen vyhledávat nové řidiče a řidičky, ale na základě našich zkušeností z profesního vzdělávání bude také schopna je náležitě kvalifikovaně připravit v souladu s kritérii běžnými v západní Evropě, a to ještě před tím, než dojde ke zprostředkování zaměstnání s konkrétním dopravcem.

Samozřejmě se budeme snažit čerpat z veškerých možných zdrojů, ať již to budou zmiňovaná učiliště, rekvalifikační kurzy nebo nábor v zahraničí a podobně. A zapomínat nebudeme ani na zlepšování image řidičské profese v očích veřejnosti – v současné době již máme připraven potřebný projekt, který by měl přispět k příznivějšímu vnímání kamionů a k ocenění práce jejich řidičů.“

„Do letošního roku jste vstoupili také s tím, že nebyla schválena úleva na silniční dani pro ekologická vozidla…“

„Domnívali jsme se, že tato záležitost bude vyřešena již začátkem roku, ale bohužel jsme se mýlili. Vláda o této problematice jednala na popud Strany zelených až 9. ledna,ovšem původní racionální návrh doznal pro nás jedné nepříjemné změny. Zatímco v novele zákona, jak ji předložilo ministerstvo financí, bylo uvedeno, že novela se bude obdobně jako v minulosti vztahovat na zdaňovací období roku 2008, do Poslanecké sněmovny návrh doputoval se změnou na rok 2009.

Pokud by tedy toto opatření skutečně vstoupilo v platnost, znamenalo by to, že nejen dopravci, ale i všichni podnikatelé by za letošní rok museli platit plné sazby i za ekologicky nejšetrnější vozidla. Vzhledem k tomu, že tyto sazby jsou dnes jedny z nejvyšších v celé Evropské unii, mělo by to nepříznivý dopad nejen na životní prostředí, ale i na konkurenceschopnost českých firem.

S poslanci také hodláme diskutovat o rozšíření daňové motivace pro obnovu vozového parku i na vozidla stará sedm až devět let; v současném návrhu je úleva 48 procent pro vozidla do stáří tří let od první registrace a 40 pro vozidla stará čtyři až šest let. My nyní navrhujeme, aby 25procetní slevu měla i vozidla o tři roky starší. Jednak proto, že sazba silniční daně v ČR je skutečně jedna z nejvyšších v celé EU, a jednak proto, že je zde řada menších dopravců, kteří při obnově parku nemají prostředky na nejnovější a nejdražší vozidla. Při stáří vozového parku kolem 13 let je však i obnova vozidly starými sedm až devět let přínosná.“

Milan Frydryšek

spinner