8.7. - Společnost Siemens Mobility získala ve Spojených státech zakázku v hodnotě 3,4 miliardy USD. Smlouva se vztahuje na návrh, výrobu a technickou údržbu 73 netrakčních jednotek s lokomotivami s různými typy pohonu pro společnost Amtrak, National Railroad Passenger Corporation, která modernizací vlaků za posledních 50 let proměnila železniční dopravu v USA. Podle potřeby lze objednávku rozšířit až o 140 dalších netrakčních jednotek s lokomotivami a servisní smlouvy. Zakázka je nejnovější snahou železnice získat nejudržitelnější a nejefektivnější vlaky na trhu, mezi něž patří vozidla s duálním pohonem a s hybridním pohonem využívajícím akumulátorové baterie.
Železniční doprava
7.7. - Příměstské vlaky a dobrá dopravní infrastruktura s propojením na městskou hromadnou dopravu, jsou základem moderního města. Praha, která se dopravními problémy ve špičkách potýká, jako každé jiné velkoměsto, je na tom však ve srovnání dobře. Dle údajů TomTom je Praha na 137. místě v žebříčku nejzacpanějších měst. To jednoznačně ukazuje, že fungující příměstská doprava umí dopravním špičkám metropole ulehčit. Přitom více než 30 % ekonomicky aktivních lidí pracujících v Praze do hlavního města dojíždí.
3.7. - Pravidelně každou neděli a pondělí od 4. do 19. července se malebnou šumavskou krajinou rozjedou nostalgické vlaky v čele s parní lokomotivou „Kafemlejnek“. Výletníci se můžou svézt mezi Volary a Lenorou, mezi Volary a Novým Údolím se zajížďkou do Nové Pece a navíc v sobotu 3. července z Polné na Šumavě do Volar nebo v úterý 20. července z Volar do Černé v Pošumaví.
2.7. - Mezinárodní železniční a intermodální dopravce PKP CARGO INTERNATIONAL ze skupiny PKP CARGO, předního logistického operátora v Evropě, se podílí na nové přímé železniční lince, která spojuje turecký přístav Halkali na evropském břehu Instanbulu a nedávno otevřený terminál v Kolíně. Společnosti skupiny PKP CARGO INTERNATIONAL realizují pro tureckého poskytovatele logistických služeb na bázi intermodálních řešení MARS Logistics přepravu na maďarském, slovenském a českém úseku. Vlaky budou převážet především díly pro automobilový průmysl.
2.7. - Slovenská firma Eltra ze skupiny EP Industries získala v konsorciu s další slovenskou firmou zakázku za 58,8 milionu EUR (1,5 miliardy Kč) bez DPH na elektrifikaci železniční tratě na východním Slovensku. Smlouva byla podepsána ve středu, informoval ČTK správce slovenské železniční infrastruktury ŽSR. Eltra je vedoucím členem zmíněného konsorcia, do kterého patří ještě slovenská firma TSS Grade.
2.7. - Po zhruba půl roce svého fungování vstoupila jednotná jízdenka na železnici do další etapy svého rozvoje. Od června začala fungovat možnost objednání místenek a od července se připojují se svými komerčními vlaky první dopravci. OneTicket tak nově pokrývá více než 99 % všech spojů v Česku.
1.7. - Skupina Škoda Transportation představila na okruhu VUZ ve Velimi nové dvoupatrové soupravy typu Push-Pull pro České dráhy. Celkem pět těchto souprav si objednal národní dopravce pro spoje v Moravskoslezském kraji. Ještě do konce roku začnou jezdit ve zkušebním provozu na trati mezi Ostravou, Frýdkem-Místkem, Frýdlantem nad Ostravicí a Frenštátem pod Radhoštěm.
29.6. – Společenství evropských železničních a infrastrukturních společností (CER), které zastupuje zaměstnavatele v železničním odvětví, a Evropská federace pracovníků v dopravě (ETF), která zastupuje zaměstnance, dokončily tento měsíc 3. kolo jednání na úrovni EU o závazné dohodě zaměřené na podporu zaměstnanosti žen v tomto odvětví.
České dráhy obhájily u agentury Moody´s rating na úrovni Baa2 se stabilním výhledem. Stupeň Baa2 patří k nižšímu hodnocení v investičním pásmu. Agentura podle dopravce ocenila například opatření přijaté podnikem během koronavirové krize.
24.6. – České dráhy nasadí na přelomu srpna a září ve Středočeském kraji čtyři nízkopodlažní motorová vozidla RegioSpider. Jezdit budou na linkách z Kralup nad Vlavou do Loun a Velvar, na kterých nahradí současné motorové vlaky řady 810. Dnes o tom informovaly České dráhy. Dopravce zánovní vlaky koupil loni v Německu.