10.12. – AFRY bude projektovat další úsek vysokorychlostní železniční tratě. Získala stěžejní zakázku na návrh novostavby VRT Vysočina fáze I. Jde o jeden z budoucích nejvytíženějších železničních koridorů. AFRY vyhrála zakázku Správy železnic na zpracování dokumentace pro územní řízení stavby vysokorychlostní tratě (VRT) v úseku Velká Bíteš – Brno. Součástí je i příprava dokumentace pro posouzení vlivu stavby na životní prostředí (EIA), veškeré podklady jako inženýrskogeologické, hydrologické a přírodovědné průzkumy i architektonické a urbanistické řešení železničních zastávek Osová Bítýška a Velká Bíteš. Vysoutěžený úsek je částí koridoru rychlého spojení RS1 mezi Prahou, Brnem a Ostravou a Polskem a je označován také jako VRT Vysočina fáze I.
Železniční doprava
9.12. – S novým jízdním řádem 2023 zahajují České dráhy elektrický provoz na lince U1 z Děčína do Kadaně v úseku Kadaň-Prunéřov – Kadaň předměstí. Zahájení elektrického provozu umožnila dualizace stejnosměrných elektrických jednotek RegioPanter řady 440 a elektrifikace odbočné tratě do Kadaně předměstí. Ta je nově elektrifikovaná a na rozdíl od zbytku elektrického provozu v Ústeckém kraji využívá soustavou 25 kV 50 Hz.
9.12. – Railjetem se svezou také cestující mezi Prahou a Ostravou. V první polovině nového jízdního řádu obslouží jeden pár spojů InterCity Ostravan. Jeden pár spojů zajistí také nejmodernější vlak Českých drah InterJet.
8.12. – Výrobce nákladních vagonů Nymwag CS, který vyrábí kontejnerové a cisternové železniční vagony a podvozky, otevřel dnes v Nymburce novou předávací halu. Bude sloužit zákazníkům pro technickou přejímku vagonů. Hala vyšla na 19 milionů korun a je první novou stavbou v areálu firmy. Dvě třetiny nákladů společnost uhradila z prodeje kovového šrotu z areálu, řekl včera ředitel společnosti Petr Vlček při slavnostním otevření haly.
7.12. – České dráhy budou od nového jízdního řádu, který začne platit v neděli, vypravovat v průměru 6736 vlaků denně, což je o 47 méně než letos. Za rok vypraví národní dopravce skoro 2,5 milionu vlaků, které najedou zhruba 118 milionů kilometrů.
6.12. – Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI) přihlásil v insolvenčním řízení s firmou Jindřichohradecké místní dráhy (JHMD) pohledávky téměř za 78 milionů korun. Jde o 14 pohledávek. Fond se domáhá peněz, jež poskytl firmě na investiční akce, u nichž je podle SFDI možné, že dopravce nesplnil smlouvu dané podmínky. JHMD teď podle přehledu pohledávek dluží dohromady kolem 300 milionů korun. Vyplývá to z informací v insolvenčním rejstříku. Firma provozovala do podzimu vlaky na úzkokolejce.
5.12. - Společnosti Alstom, globální lídr v oblasti inteligentní a udržitelné mobility, a Air Products, největší světový výrobce a dodavatel vodíku, podepsaly memorandum o spolupráci při zavádění vodíkových řešení v železniční dopravě, včetně nezbytné infrastruktury v České republice. Dohoda podporuje plnění cílů stanovených Zelenou dohodou pro Evropu, zejména balíčku „Fit for 55“.
5.12. - Na trati mezi Prahou a Českými Budějovicemi se s novým jízdním řádem platným od 11. prosince zkrátí doba jízdy. U expresů to bude hodina a 40 minut, vyplývá z informací na webu IDOS. Je to i díky modernizaci tratě. Do konce ledna 2023 bude pokračovat zkušební provoz RegioPanterů na trati do Lipna nad Vltavou. Koncem příštího roku nasadí České dráhy (ČD) nové motorové soupravy mezi Táborem a Červenou nad Vltavou. Na trati z Rybníka do Lipna nad Vltavou bude mimo letní sezonu méně spojů. Nový ranní vlak pojede z Budějovic do Strakonic. Vyplývá to z tiskové zprávy ČD. Nový jízdní řád bude platit do 9. prosince příštího roku.
4.12. - Letos bude v Česku otevřeno celkem 21,2 kilometru nových dálnic. Zprovoznit se má i 14,2 kilometru silnic první třídy, uvedla analytická společnost CEEC Research s odkazem na data ministerstva dopravy. Je to přibližně dvakrát méně než loni, kdy stát zprovoznil 46,5 kilometru nových dálnic a zhruba 23 kilometrů silnic první třídy.
4.12. - Správa železnic ukončila revitalizaci trati z Lovosic do České Lípy, která začala v listopadu loňského roku a za vysoutěženou cenu 981,9 milionu korun ji provedlo sdružení firem AŽD Praha a EDIKT. Realizace projektu umožnila zvýšení traťové rychlosti v některých úsecích, zkrácení jízdní doby vlaků a vyšší bezpečnost železničního provozu.