PRAHA (20.9.) – Ministerstvo dopravy zveřejnilo další výzvu k předkládání žádostí o podporu pro modernizace říčních pravidel. V Operačním programu Doprava (OPD) jsou pro žadatele v rámci této výzvy k dispozici prostředky v celkové výši 30 milionů korun. Projektové žádosti je možné předkládat do konce října 2014. Cílem podpory je zmírnit negativní vlivy dopravy na životní prostředí, podpořit ekologicky šetrnou vnitrozemskou vodní nákladní dopravu a zvýšit její bezpečnost.
Vnitrozemská plavba
Podpora modernizace plavidel
Na modernizaci říčních plavidel půjde z OPD až 30 milionů korun
ÚSTÍ NAD LABEM (27.8.) – Hladina Labe je letos hluboko pod dlouhodobým průměrem. Nedostatek vody způsobuje problémy hlavně provozovatelům nákladní dopravy, jejichž lodě buď stojí, nebo plují nevytížené. Například v současné době se hladina Labe v Ústí nad Labem pohybuje těsně nad hranicí 150 centimetrů, průměrná výška hladiny v srpnu přitom je 205 centimetrů.
PRAHA (8.8.) – Libotenice a Nučnice na Litoměřicku, které leží na Labi, se tento týden dočkaly nových veřejných přístavišť. Při plavbě mezi Roudnicí nad Labem a Litoměřicemi tak mají turisté možnost bezpečně přistát a navštívit okolní obce. Investorem a provozovatelem je Ředitelství vodních cest. V obou obcích byla vybudována samostatná přístaviště pro osobní lodě a pro malá rekreační plavidla.
Labská lodní doprava se pomalu, ale jistě blíží stavu klinické smrti. To asi není žádná novinka na pozadí stavu z těchto dnů, kdy lodě na řeku nemohou z důvodu rekordně nízkého stavu vody. A vyhlídky na příští týdny či měsíce nejsou zrovna růžové. Jedinou možností záchrany labské plavby je postavit jez v Děčíně. Společně s řadou dalších odborníků to tvrdí i majitel spediční a rejdařské firmy EUREX Alexander Dudek.
PRAHA (19.6.) – Po roční pauze začalo Ředitelství vodních cest (ŘVC) opět uzavírat stavební zakázky. Za modernizaci dvou plavebních komor ve Velkém Oseku a Brandýse nad Labem zaplatí téměř 140 milionů korun. Vítězi zakázek jsou stavební společnosti SMP CZ a Labská strojní a stavební společnost. Potvrdil to mluvčí státní investorské organizace Jan Bukovský.
Kanál Dunaj – Odra – Labe
Experti a vědci brání vodní koridor: Dunaj – Odra – Labe: Není megalomanský, bude nezbytný
Skupina 42 vědců a expertů z oblasti dopravy, vodohospodářství, hydrometeorologie, geologie, energetiky, ekonomie, urbanismu a životního prostředí, která se zabývá možnostmi realizace kanálu Dunaj – Odra – Labe, odmítla prohlášení poradního orgánu Akademie věd ČR – Komise pro životní prostředí. Ta tento projekt koncem února odsoudila jako „neekonomický, nesociální a neekologický“.
PRAHA/DĚČÍN (28.4.) – Loď Labe vytvořila nový rychlostní rekord v plavbě z Prahy do Děčína, trasu ujela za necelých 13 hodin. Zapíše se tak do České knihy rekordů a posádka získala symbolickou Modrou stuhu, která je v české podobě určena pro velké osobní lodě. Informoval o tom výkonný ředitel Pražské paroplavební společnosti Štěpán Rusňák.
Ministr dopravy Antonín Prachař ujistil minulý týden prezidenta Miloše Zemana, že dopravní resort bude nadále hledat podporu v okolních zemích pro stavbu vodního koridoru Dunaj – Odra – Labe (D-O-L). Resort dopravy prý bude postupovat přesně podle programového prohlášení vlády, které postup v tomto projektu přesně stanovuje.
Kanál Dunaj-Odra-Labe
Experti a vědci brání vodní koridor Dunaj-Odra-Labe
PRAHA (9.4.) – Skupina 41 vědců a expertů z oblasti dopravy, vodohospodářství, hydrometeorologie, geologie, energetiky, ekonomie, urbanismu a životního prostředí zabývajících se otázkami možného dokončení vodního koridoru Dunaj-Odra-Labe, mezi nimiž jsou rektoři, děkani, profesoři a další odborníci, reaguje na prohlášení poradního orgánu Akademie věd ČR – Komise pro životní prostředí, která tento projekt koncem února odsoudila jako „neekonomický, nesociální a neekologický“. Experti považují takové vyjádření poradního orgánu AV ČR za politováníhodné, které snižuje důvěryhodnost této instituce.
Lodní doprava v Praze
Nové zdymadlo u Dětského ostrova má být hotové do roku 2019
PRAHA (9.4.) – Nové zdymadlo u pražského Dětského ostrova, které má ulehčit přetížené smíchovské plavební komoře, bude rekreační plavidla a parníky s turisty odbavovat nejdříve v roce 2019. Informoval o tom Jan Bukovský, mluvčí Ředitelství vodních cest (ŘVC), které je investorem stavby za zhruba 650 milionů korun. Ředitelství v současnosti zpracovalo dokumentaci k posouzení dopadů vodního díla na životní prostředí. Pokud získá kladný posudek ministerstva životního prostředí, mohly by se stavební práce zahájit v roce 2017.