Již v roce 2019 začne společnost Volvo Trucks v Evropě prodávat elektrická nákladní vozidla. První vozidla ale začnou u vybraných referenčních zákazníků jezdit už letos. Vzhledem k tomu, že elektrická nákladní vozidla výrazně snižují hluk i emise, otevírají se s jejich uvedením do provozu nové logistické příležitosti. Především více přeprav bude možné uskutečnit v nočních hodinách, což uleví provozu na silnicích v dobách největších dopravních špiček.
Silniční doprava
Významná španělská dopravní společnost začala používat 280 tahačů DAF XF. „Na základě vysoké spolehlivosti a vynikající hospodárnosti prvních třiceti vozidel DAF XF jsme do naší flotily zařadili dalších 250 vozidel,“ uvedl Juan Conesa, generální ředitel společnosti Primafrio. „Tato vynikající vozidla hrají důležitou úlohu v plánu další expanze našeho podnikání v celé Evropě,“ dodal.
Lucemburská pravidla pro vysílání pracovníků v dopravě do zahraničí, účinná od léta 2017, jsou prozatím zrušena.
Inovativní návěs Schmitz Cargobull Transformers dokáže snížit emise CO2 o 15 procent ve srovnání s konvenčním návěsem. Testovací jízdy ukázaly, že úspora škodlivých emisí může být dokonce výrazně vyšší – až o 25 procent. Na podobné úrovni jako emise se pohybuje i úspora paliva.
Vedení hlavního města učinilo další krok k zákazu jízdy kamionů v metropoli. Radní minulý týden schválili technickou dokumentaci, která popisuje nutná dopravní opatření pro jeho zavedení. Nyní ji odešle silničnímu úřadu, který má poslední slovo. O přijetí nebo nepřijetí zákazu úředníci rozhodnou v řádu měsíců.
28.2. – Škoda Electric se bude podílet na dodávce čtrnácti trolejbusů pro bulharský Pleven. Firma je přitom v Bulharsku dlouhodobě úspěšná. V ulicích bulharského města Pleven jezdí už od roku 2014 čtyřicet nových trolejbusů vyrobených plzeňskou společností. Trolejbusy z této zakázky jezdí vedle Plevenu také v Burgasu, Varně a Stare Zagoře.
27.2. – LETECKÁ DOPRAVA – Aerolinky zřejmě uhýbají oblasti přepravy nákladu před kartelovým soudem. Po několikaletých sporech se očividně Německé dráze (DB) podařilo získat od jednotlivých leteckých společností náhrady škod za ilegální dohovory v přepravě zboží. Podle novin Handelsblatt se DB a Air France – KLM i jejich dceřiná společnosti Martinair dohodly na mimosoudním vyrovnání ve výši kolem 60 milionů €. Německý drážní koncern podal před čtyřmi lety žalobu proti deseti leteckým společnostem v celkové výši skoro tři miliardy €. K tomu se připojili odesilatelé jako BMW, Continental, Bosch, jakož i spediční společnost Kühne+ Nagel. Řada kartelových úřadů udělila již před lety leteckým společnostem citelné pokuty za nedovolená cenová ujednání v případech palivových a bezpečnostních příplatků. Souběžně s tím běžely žaloby poškozených zákazníků na náhrady škod.
23.2. – Vypadá to, že dohoda u německého soudu, podle níž Deutsche Post dorovnala českému řidiči mzdu na minimální německou úroveň, podnítila vlnu zájmu dalších řidičů. Včerejší jednání předsednictva Sdružení ČESMAD Bohemia jednoznačně konstatovalo, že příčinou této situace je naprostá neochota objednatelů přeprav akceptovat v cenách za dopravu navýšení platu řidičů na úroveň požadovanou v Německu. Místo toho nutí dopravce, aby podepisovali prohlášení, že německé mzdy vyplácejí, ačkoliv jim na to neplatí dostatečnou cenu za přepravu.
23.2. – Pardubice by do pěti let mohly mít vlastní přístav a u něj logistické centrum. Takzvaný dopravní uzel, který počítá i se silničními a železničními stavbami a leteckou dopravou, bude stát 3,5 miliardy Kč. Oznámil to ředitel Správy a údržby silnic Pardubického kraje Miroslav Němec. Stavbu navrhují politici, kteří se postupně ve vedení samospráv střídají, už více než deset let.
23.2. – Společnost Eurowag, která se zabývá platebními řešeními v oboru silniční dopravy, rozšířila síť svých čerpacích stanic podél hlavních evropských tahů. Nejnovějším přírůstkem je objekt v katastru obce Gorzyczki v polském Slezském vojvodství, která byla uvedena do provozu 2. února. Jde už o třináctou čerpací stanici této značky v Evropě, v České republice jich má Eurowag šest.