29.4. - Americký výrobce letecké techniky Boeing v prvním čtvrtletí snížil čistou ztrátu na 561 milionů USD (12,1 miliardy Kč) z 641 milionů USD před rokem. Firma uvedla, že zvýšila odbyt letadel, včetně nejprodávanějšího modelu 737 MAX. Ten kvůli dvěma smrtelným nehodám nemohl více než rok a půl do vzduchu, od loňského listopadu jej ale začaly aerolinky znovu nasazovat do komerčního provozu. Boeing včera nicméně potvrdil, že nyní kvůli problémům kolem elektroinstalace dodávky těchto letadel znovu pozastavil. Akcie podniku po zveřejnění výsledků oslabovaly.
Letecká doprava
27.4. - Státní podnik Řízení letového provozu ČR (ŘLP) loni kvůli rozsáhlému omezení letecké dopravy zaznamenal ztrátu 1,4 miliardy korun. Podnik hospodařil ve ztrátě poprvé v historii, například předloni měl hrubý zisk 238 milionů korun. Výnosy firmy za loňský rok činily 1,84 miliardy korun, meziročně o 56 procent méně. ŘLP to oznámil na svém webu. Stát podniku loni poskytl kvůli ztrátám pomoc 500 milionů korun.
26.4. - Nové americké aerolinky Breeze Airways, které založil americko-brazilský investor David Neeleman, rozšířily původní objednávku o 20 letadel Airbus A220 na celkem 80 strojů. Informovala o tom dnes agentura Reuters, která se odvolává na zdroje z odvětví.
25.4. - Emirates SkyCargo, nákladní divize letecké společnosti Emirates, vypravila začátkem dubna do Prahy poprvé tzv. mini-freighter, osobní letadlo určené pouze pro přepravu zboží. Speciální let organizovaný společností DB Schenker/Schenker Flight Services přepravil náklad z Vietnamu do České republiky.
23.4. - Uhlíková neutralita, zelená elektřina, ochrana biodiverzity, nebo omezení jednorázových plastů. To je jen krátký výčet kroků Letiště Praha směrem k udržitelnosti a zelenému urbanismu. I dlouhodobé rozvojové projekty, které má letiště v plánu, budou probíhat v souladu s principy udržitelnosti. V rámci mezinárodního Dne Země proto chce Letiště Praha připomenout své dosavadní „zelené“ činy a další záměry v této oblasti.
23.4. - Kanada se rozhodla pozastavit na 30 dnů lety z Indie a Pákistánu kvůli zvýšenému výskytu případů nákazy koronavirem mezi cestujícími z těchto dvou zemí, uvedla agentura AFP s odvoláním na kanadského ministra dopravy. Indie se aktuálně potýká s největšími přírůstky nakažených na světě.
22.4. - Evropský výrobce letadel Airbus dnes ohlásil největší reorganizaci svých výrobních závodů ve Francii a Německu za více než deset let. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž Airbus výrobu uskupí do tří celků. Ve Francii výrobu sloučí, v Německu rozdělí. O provozu ve Španělsku se vede debata.
22.4. - Letecký provoz bude oživovat z pandemie nemoci covid-19 pomaleji, než se doposud čekalo. Otevírání trhu brzdí pomalejší očkování a nechuť vlád vytvořit plány pro uvolnění cestování a otevírání hranic, uvedlo dnes Mezinárodní sdružení pro leteckou dopravu (IATA). Celosvětový letecký provoz na základě počtu cestujících a proletěné vzdálenosti bude letos na 43 procentech úrovně před krizí. Koncem loňského roku IATA čekala, že bude na 51 procentech předkrizové úrovně.
21.4. - Společnost Czech Airlines Technics (CSAT) bude nově zákazníkům poskytovat také servis letadel typu Boeing 737 MAX. Díky oprávnění, které získala od Úřadu pro civilní letectví ČR, rozšíří nabídku divize těžké údržby a bude ve svém hangáru na Letišti Václava Havla Praha zajišťovat revize i nejmodernější verze tohoto typu letadla. Prvním zákazníkem se v půlce dubna stala letecká společnost LOT Polish Airlines.
20.4. - Leasingová společnost Dubai Aerospace Enterprise (DAE) si objednala 15 letadel 737 MAX 8 od amerického výrobce Boeing. Katalogová hodnota objednávky činí 1,8 miliardy USD (36,6 miliardy Kč), oznámil dnes Boeing. Konečná cena zakázky obvykle bývá výrazně nižší. Výrobci při větších objednávkách poskytují značné slevy.