16.11. – Největší čínská letecká společnost China Southern Airlines se rozhodla opustit leteckou alianci SkyTeam, do které patří rovněž České aerolinie. Včera to oznámilo vedení firmy. Dodalo, že dopravce hodlá posílit partnerství s americkou leteckou společností American Airlines, která je součástí konkurenční aliance oneworld. Zatím není jasné, zda China Southern Airlines hodlá do aliance oneworld vstoupit.
Letecká doprava
15.11. – SILNIČNÍ DOPRAVA – V německém svazu silniční dopravy BGL platí nové stanovy. Členové Spolkového svazu silniční nákladní dopravy a logistiky (BGL) schválili v minulých dnech jednomyslně nové stanovy a s nimi novou svazovou strukturu. Svaz bude do budoucna řídit dvoučlenné představenstvo: Dirk Engelhardta Adolf Zobel. Kontrolní funkci nebude mít presidium, ale dozorčí rada, složená se zástupců pěti zemských svazů. Současně řešil BGL generační výměnu. V Berlíně se rozloučil s dosavadním prezidentem A. Wandtem a čtyřmi viceprezidenty. S novou svazovou strukturou má být BGL ještě pružnější než dosud při stále rostoucích požadavcích. Zatímco například dosud se prezidium scházelo jednou měsíčně, nyní se bude dozorčí rada setkávat v závislosti na tématech. Dále chce svaz přinášet větší výsledky na politické úrovni, aby byl pro členy ještě zajímavější. Nové stanovy jsou jen prvním krokem. Dalším úkolem má být vytvoření aliance západoevropských svazů silniční nákladní dopravy v domě silniční dopravy v Bruselu. Rovněž se má zlepšit spolupráce se zemskými svazy a družstvy silniční dopravy.
13.11. – Ve světě letos zkrachovaly více než dvě desítky leteckých přepravců. Informoval o tom včera list The Wall Street Journal na svých internetových stránkách. Podle listu šlo většinou o menší evropské aerolinky, například skandinávskou společnost Primera Air, která byla nucena ukončit provoz začátkem října.
12.11. – Z Brna bude možné od dubna příštího roku létat do Berlína na letiště Schönefeld. Linku bude provozovat společnost Ryanair dvakrát týdně zatím pouze v letním letovém řádu, uvedl v tiskové zprávě mluvčí společnosti Denis Barabas. Po letech útlumu brněnského letiště se jeho možnosti znovu rozšiřují. Dopravce nabízí dlouhodobě linku na letiště Londýn Stansted a od konce října také do italského Bergama, jiný dopravce zajišťuje linku do Mnichova.
6.11. – Pět set nových míst týdně a třídu Premium Economy nabídne v příštím roce společnost American Airlines na letech mezi Letištěm Václava Havla Praha a mezinárodním letištěm Filadelfie. Za nárůstem kapacity stojí především obliba linky a slevy na letenkách. Provoz bude dopravce zajištěnost novým typem letadla Airbusem A330–200.
2.11. – Ministerstvo dopravy a výstavby Slovenska poslalo minulý týden do připomínkového řízení v rámci resortů návrh projektu k budoucímu fungování letiště M. R. Štefánika v Bratislavě. Návrh se opírá o výsledky studie proveditelnosti. Ta jako o nejlepší variantě pro budoucnost největšího slovenského letiště určila koncesi strategickému partnerovi formou PPP (PPP). Zajistit má jeho rozvoj, zvýšit konkurenceschopnost a přinést další investice do infrastruktury. O materiálu bude rozhodovat vláda.
2.11. – Od včerejška začala společnost Qatar Airways jeden let linky mezi Prahou a Dauhá operovat letadlem Boeing 787 Dreamliner. Qatar Airways se tak stala první leteckou společností, která zavedla tento typ letadla na pravidelné lince do Prahy v zimní sezoně. Linka podle statistik dopravce vykazuje významný nárůst cestujících již od inauguračního letu v srpnu 2017.
31.10. – Irská letecká společnost Ryanair včera spustila provoz pěti nových linek z Prahy. Včerejší první let pravidelné linky do jordánského Ammánu doplní během zimního letového řadu také přímé linky do izraelského Ejlatu, marockého Marrakéše, italské Pisy a na pařížské letiště Beuvais. Dopravce to včera oznámil v tiskové zprávě. Celkem bude Ryanair během zimy nabízet v Praze 19 pravidelných linek.
30.10. – Největším německým aerolinkám Lufthansa se ve třetím čtvrtletí snížil zisk před úroky a zdaněním (EBIT) na 1,35 miliardy EUR (35 miliard Kč) z 1,51 miliardy ve stejném období loni. Důvodem je zejména růst nákladů na paliva. Jelikož hospodářské výsledky nedosáhly plánovaných cílů, společnost oznámila, že v této sezóně zvýší počet letů mírnějším tempem než její konkurence.
29.10. – Ve druhém pololetí příštího roku se dočká mezinárodní letiště v Budapešti nového moderního zařízení pro odbavení carga. Projekt Cargo City v zóně Vécsés za 32,6 milionů € (asi 10 miliard HUF) je plně financován z prostředků letiště. Objem leteckého zboží odbavovaného na budapešťském letišti v uplynulých dvou letech vzrostl o více než 39 procent. V roce 2017 dosáhl 127 145 tun, letos by mohl překonat hranici 150 tisíc tun. K pravidelným partnerům letiště (Cargolux, Turkish Airlines a Qatar Airways Cargo) se letos připojily nové – výhradně nákladní – letecké společnosti jako Silkway a AirBridgeCargo.