​Pražské letiště odbavilo v říjnu přes 625 tisíc pasažérů, proti létu méně

​Pražské letiště odbavilo v říjnu přes 625 tisíc pasažérů, proti létu méně

14.11. - Pražské letiště v říjnu odbavilo přes 625 000 cestujících. Meziročně je to asi o 81 procent víc, zároveň je to však zhruba o dvě třetiny méně než v předkrizovém období. Provoz proti letním měsícům mírně klesá. Nejvíce se v uplynulém měsíci létalo z Prahy do Amsterdamu. Vyplývá to ze statistik Letiště Praha. Letiště v zimě nabídne lety do 92 destinací.

Celkově přes letiště cestovalo za devět měsíců letošního roku 3,35 milionu cestujících. Meziročně je to asi o pět procent méně, do loňských statistik se promítá ještě začátek roku před vypuknutím koronavirové krize. Zatím nejvíce pasažérů letos cestovalo přes letiště v srpnu, a to skoro 700.000. Šéf Letiště Praha Jiří Pos už dříve odhadoval, že na podzim budou počty cestujících znovu klesat. Znovu by měl letový provoz oživovat až na jaře.

Nejoblíbenější destinací byl v září Amsterdam, následovaly Paříž a egyptská dovolenková letoviska Hurghada a Marsa Alam. Ze zemí byly nejvytíženější linky do Itálie, Španělska a Egyptu. Během uplynulého měsíce se na pražském letišti uskutečnilo přes 7272 vzletů a přistání, což představuje nárůst o 64 procent proti loňskému říjnu. Proti letošnímu září jde o pokles v řádu stovek letů.

I přes poslední meziroční nárůst je letový provoz nadále hluboko pod čísly před vypuknutím pandemie koronaviru. Pražské letiště kvůli koronavirové krizi loni po letech rekordních čísel odbavených cestujících přišlo ve srovnání s rokem 2019 o 79 procent pasažérů. Celkem jich odbavilo 3,66 milionu, což je nejméně za posledních 25 let. Pos nedávno uvedl, že podle současných prognóz by letiště mělo za celý letošní rok odbavit kolem čtyř milionů pasažérů. Firma zřejmě stejně jako loni skončí ve ztrátě v řádu stovek milionů korun.

(čtk)

Foto: Letiště Praha

spinner