​Fond dopravy má mít téměř 131 miliard, zhruba o tři miliardy víc než letos

​Fond dopravy má mít téměř 131 miliard, zhruba o tři miliardy víc než letos

12.11. - Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI) by měl mít v příštím roce na výdaje zhruba o tři miliardy korun víc než letos. Zatímco na letošní rok mu Sněmovna schválila rozpočet s výdaji 127,5 miliardy korun, pro příští rok navrhlo ministerstvo dopravy 130,6 miliardy korun. Na provozní výdaje má jit 42 miliard korun a na investice přes 88 miliard korun. Počítá s tím návrh rozpočtu SFDI, který končící vláda předložila nové Sněmovně. Je dostupný ve sněmovním systému. Jde o jeden z prvních sněmovních tisků, který noví poslanci obdrželi.

Peníze z fondu směřují především na výstavbu a přípravu nových silnic, dálnic a železnic i jejich rekonstrukci. Rozpočet SFDI schvaluje Sněmovna. Zpravidla se to děje na konci roku po závěrečném schválení státního rozpočtu na příští rok.

Ministerstvo dopravy uvádí, že návrh rozpočtu předkládá s rozporem. Nepřistoupilo na připomínku Českomoravské konfederace odborových svazů, která se podle materiálu domnívá, že peníze na financování silnic II. a III. třídy v působnosti krajů by měly být vyšší. Vedle toho ministerstvo financí trvá na tom, aby návrh rozpočtu fondu dopravy byl v souladu s rozpočtovou dokumentací k návrhu státního rozpočtu na příští rok.

Připomínky měla i Asociace krajů ČR, která žádá ministerstvo dopravy, aby zapracovalo každoroční spolufinancování oprav a rekonstrukcí silnic II. a III. třídy v objemu osmi miliard korun. Svaz průmyslu nebo konfederace zaměstnavatelských svazů požadovaly hlavně navýšení objemu peněz ve střednědobém výhledu.

Fond dopravy plánuje v příštím roce využít 46 miliard z evropských fondů, a to včetně nespotřebovaných peněz z minulých let. Zbylých 84,5 miliardy půjde z národních zdrojů. Fond v návrhu rozpočtu uvádí, že pokud by potřeboval víc peněz na financování investičních akcí, než kolik má k dispozici, bude jednat s ministerstvem financí o možném navýšení.

Fond plánuje, že v příštím roce získá šest miliard korun ze silniční daně, 7,7 miliardy korun ze spotřebních daní, z výnosů z dálničních známek by měl získat 5,4 miliardy a z mýtného 12,5 miliardy. Nejvyšší částku, téměř 53 miliard, mu má přinést dotace ze státního rozpočtu.

Na straně výdajů by mělo jít například na investice do silnic a dálnic jen z národních zdrojů 21,1 miliardy a k tomu zhruba stejná částka půjde z evropských peněz. Na investice do železnic má jít z obou uvedených zdrojů téměř 39 miliard. Na nově zahajované akce v působnosti Ředitelství silnic a dálnic má v příštím roce vyčleněno téměř 1,2 miliardy korun. Například na zahájení úseku D35 Janov - Opatovec na Svitavsku je vyčleněno 290 milionů korun. Na železnici se počítá pro příští rok se 150 miliony na budování zabezpečovacího systému ETCS v úseku od státních hranic s Německem do Kralup nad Vltavou.

(čtk)

Foto: SFDI

spinner