Panattoni se stává generálním partnerem třináctinásobného účastníka Dakaru Davida Pabišky

27. prosince 2022
Průmyslový stavitel Panattoni se stal hlavním sponzorem motocyklového závodníka Davida Pabišky pro nastávající sezonu v roce 2023. Podpoří tak zkušeného závodníka, který se zúčastnil již 13 ročníků legendárního závodu Rallye Dakar. V následující sezóně pojede jeden z nejnáročnějších závodů na světě pod hlavičkou svého vlastního týmu SP Moto Bohemia Racing Team v kategorii Original by Motul určený pro jezdce bez asistence. Závodník bude cílit na umístění mezi 5 nejúspěšnějšími jezdci své kategorie v Rallye Dakar 2023.

„Vytrvalost, žádné úlevy a nutnost si vše vybojovat tvrdou prací – to vše jsou atributy, kterými David disponuje během celé své závodnické kariery. Myslím, že tyto vlastnosti jsou charakteristické i pro naši společnost. Proto se podpora přímo nabízela. Spojují nás navíc také začátky, jelikož první účast Davida na slavném Dakaru se odehrála před 15 lety, tedy stejně jako Panattoni začala působit na českém trhu,“ řekl Pavel Sovička, generální ředitel Panattoni pro ČR a Slovensko.

„Po loňské třináctce, která pro mě byla opravdu smolná, věřím samozřejmě v to nejlepší! V to, že dojedu a užiju si cíle a závěrečného pódia. Věřím v dobré umístění a chtěl bych proto zabojovat o místo mezi TOP 5 mé kategorie. Také doufám, že tentokrát vše proběhne bez úrazu, zranění nebo fatálního karambolu. Jsem vděčný, že mi s naplněním cíle pomůže společnost Panattoni, která se stala generálním partnerem mého týmu,“ doplnil David Pabiška, motocyklový závodník a majitel týmu SP Moto Bohemia Racing Team.

Liberecký rodák motocyklovou kariéru zahájil již ve svých 14 letech a od roku 1996 sbírá řadu trofejí a ocenění v České republice i v zahraničí. Účastnil se Mezinárodní motocyklové šestidenní, Mistrovství Evropy Rally a stal se mezinárodním mistrem republiky v enduru. Nejvíce se blýskl v roce 2003 druhým místem na Mistrovství Evropy Rally Baja v Německu. Přelomovým milníkem v jeho kariéře byl rok 2007, kdy se poprvé zúčastnil, jednoho z nejznámějších závodů, Rally Dakar, kde se umístil na skvělém 8. místě mezi nováčky v kategorii Malle Moto (42. místo absolutně). Následně se prestižního závodu zúčastnil v dalších dvanácti ročnících. Mezi nejpovedenější starty patří ročník 2014, ve kterém skončil na 18. místě a na 5. místě ve třídě amatér. Úspěchu dosáhl také v ročníku 2012, ve kterém v pozici navigátora obsadil v kategorii trucků výborné 12. místo.

David Pabiška se vyznačuje pevnou disciplínou, tvrdým tréninkem a fair play. V roce 2000 obdržel světovou cenu FAIR PLAY UNESCO za záchranu života. V roce 2022 spojil své jméno a zkušenosti s americkou značkou Harley-Davidson. Stal se ambasadorem této značky na stroji Pan America v kategorii Adventure Touring. Kromě závodění se David Pabiška také věnuje přednáškám, besedám a soukromým instruktážím.

Závod Rallye Dakar startuje v poslední den roku 2022, přičemž poslední etapa se pojede 15. ledna 2023. Během 14 dní budou muset závodníci absolvovat bezmála 8 549 km v náročných podmínkách Saudské Arábie, které prověří jejich výdrž i řidičské dovednosti. Sám David Pabiška nenechal nic náhodě a podstoupil tvrdou přípravu.

„Věřím, že natrénováno mám. Každý den začínám cvičením na orbitreku, do toho si dávám ještě posilovnu a silové tréninky. Chybět nesmí ani trénink na motorce a den zakončuji spánkem v hypo­xickém stanu. Ten mi reálně simuluje podmínky, které panují při spaní v nadmořské výšce téměř 3 000 metrů a umožňuje mi aklimatizaci i zvýšení silových a vytrvalostních možností, aby člověk na místě k veškerému fyzickému a psychickému vypětí, které s sebou Dakar přináší, nebojoval ještě se specifickými podnebnými podmínkami a jejich dopadem na organismus,“ uvedl David Pabiška.

Rallye Dakar je prvním závodem ze série mistrovství světa, která celkem obsahuje 5 velkých rallye závodů. Zúčastnit se všech kol mistroství světa bude i jeden z hlavních cílů Davida Pabišky pro nadcházející sezónu. Mezi další plánované závody bude patřit i mistrovství České republiky. 

(pav)

Foto: Panattoni

spinner