23.5. – Dědici německého miliardáře Heinze Hermanna Thieleho prodali přes polovinou svých akcií letecké společnosti Lufthansa. Thieleho společnost KB Holding, která je druhým největším soukromým akcionářem Lufthansy, v těchto největších evropských aerolinkách postupně získala zhruba 12procentní podíl. Akcie Lufthansy po poledni odepisovaly více než šest procent hodnoty.
Aktuálně
23.5. – České a slovenské e-shopy začínají objevovat další země pro expanzi. V posledních letech byly trendem především východní země jako Maďarsko nebo Rumunsko. „Od minulého roku evidujeme vyšší zájem o balkánské země, nejvíce Chorvatsko, Bulharsko, Řecko, Itálie a Slovinsko,“ uvedl Pavel Vyoral, CEO Pošty bez hranic. S přesunem nakupujících do on-line světa je třeba zajistit reverzní logistiku a nabízet doplňkové, nadstandardní, služby spojené s doručováním. Bez zmínky není ani rostoucí trend outsourcingu celé logistiky na fulfillmentová centra.
22.5. – Evropská unie by do července ráda vyřešila spor o státní podporu výrobců letadel Airbus a Boeing, který vede se Spojenými státy. Po jednání ministrů obchodu unijních zemí to řekl místopředseda Evropské komise Valdis Dombrovskis. Zástupci vlád dali při prvním osobním jednání po mnoha měsících videokonferencí najevo, že chtějí co nejvíce urovnat obchodní vztahy s USA pošramocené čtyřmi lety vlády Donalda Trumpa.
22.5. – Největší automotive dodavatel v České republice vlastněný ryze českým kapitálem, firma Brano Group, se rozhodl vybudovat plně automatizovaný sklad materiálu a rozpracované výroby. Na projektu od března letošního roku spolupracují společnosti Aimtec a LogTech, které společně působí ve spolku SKLAD. Spojí tak své know-how v oblasti digitalizace a automatizace v logistice.
22.5. – Startuje spolupráce největšího tuzemského online supermarketu Rohlik.cz a společnosti Alza.cz, která provozuje nejhustší síť výdejních schránek v České republice. V rámci ní si do vybraných AlzaBoxů mohou nechat doručit své nákupy právě zákazníci Rohlíku. Zapojené boxy jsou speciálně navržené tak, aby uchovaly objednané potraviny čerstvé. Zákazníci Rohlíku tak mají další možnost, kde si vyzvednout svůj nákup ve skvělé kvalitě, na kterou jsou zvyklí.
21.5. – Výroba motorových vozidel v České republice opět ožívá. Pozitivním signálem je nejenom meziroční nárůst, ale i srovnání s předkrizovými hodnotami roku 2019. Výrazně se také rozjíždí domácí produkce elektrických vozidel, jejichž podíl na celkové výrobě se aktuálně blíží 10 %. Automobilový průmysl se přitom nadále potýká s nedostatkem čipů a vstupních surovin, jako jsou plasty a kovy, a i celkové prodeje napříč evropskými trhy zůstávají stále zhruba o čtvrtinu pod předkrizovými hodnotami.
21.5. – Británie plánuje vrátit národní železniční síť zpět pod kontrolu státu. Vláda tak přehodnotí jeden z nejkontroverznějších bodů privatizace provedené konzervativními vládami v 80. a 90. letech minulého století, uvedla agentura AP.
21.5. – Linde Material Handling uvádí novou generaci elektrických vysokozdvižných vozíků, která se svým výkonem plně vyrovná vozíkům poháněným spalovacími motory.Virtuální prezentace s názvem „Mistrovská díla“ se uskuteční 16. června v 11.00 hodin. V rámci půlhodinového představení specialisté z Linde Material Handling rozmanitými způsoby předvedou výhody nové generace vysokozdvižné techniky Linde https://yourway.linde-mh.com/cs/.
21.5. – Nová petice požaduje dostavbu dálnice D49 a vyzývá odpůrce stavby, aby ji neoddalovali. Uvedl to předseda petičního výboru, poslanec Marek Novák. Dálnice D49 má v budoucnu vést od dálnice D1 u Hulína na Kroměřížsku ke slovenské dálnici D1 u Púchova, její vznik však léta brzdí námitky ekologických organizací.
21.5. – Britská nízkonákladová letecká společnost easyJet vykázala za první pololetí svého finančního roku ztrátu před zdaněním 701 milionů GBP (20,7 miliardy Kč). Loni za stejné období, které pandemie covidu-19 ovlivnila jen částečně, měla firma ztrátu 193 milionů GBP. Finanční pololetí skončilo v březnu. Od dubna do června bude easyJet létat na 15 procent své kapacity před pandemií, zvyšovat ji plánuje od června.