Do ulic Hradce Králové vyrážejí sdílené elektrokoloběžky Bolt

Do ulic Hradce Králové vyrážejí sdílené elektrokoloběžky Bolt

11.7. - Nabídku dopravy po východočeské metropoli rozšíří sdílené elektrokoloběžky platformy Bolt. Prostřednictvím stejné aplikace, přes kterou si Královéhradečtí od nedávna mohou přivolat odvoz autem s logem Bolt, se svezou také na koloběžce mezi stovkou odstavných míst po celém městě.

Známá rivalita mezi oběma východočeskými krajskými městy nyní pozbude jednu třecí plochu či důvod k závisti. Po Pardubicích, kde se elektrokoloběžky Bolt rozjely loni na podzim, se totiž této služby mikromobility dočkají i v Hradci Králové. Zprvu půjde o pilotní provoz, počet zelených koloběžek však brzy doroste dvou stovek, které budou rozesety po více než 100 místech vybraných v součinnosti s magistrátem města, jejichž počet se podle poptávky bude dále navyšovat.

Koloběžky Bolt si lze vypůjčit přes aplikaci dostupnou na Google Play i App Store, jejímž prostřednictvím uživatel stroj odemkne naskenováním QR kódu. Před zahájením první jízdy se uživateli zobrazí zásady bezpečného pohybu v městském provozu a také pokyny ke správnému parkování koloběžek. Jezdit by se mělo převážně na cyklostezkách nebo silnici. Jízda po chodníku je zakázaná stejně tak, jako je tomu u kol. Po skončení je nutné koloběžku odstavit na k tomu určeném místě viditelném v aplikaci, jinak koloběžka nedovolí jízdu ukončit. Některé informace, například omezení rychlosti jízdy v určitých ulicích, koloběžky jezdci předávají v hlasové formě. Jezdec si je tak nemusí zjišťovat na telefonu, což zvyšuje bezpečnost provozu koloběžek Bolt. Sazba za minutu jízdy na koloběžce činí 2,50 Kč s tím, že konečná částka je uživateli po ukončení jízdy automaticky stržena z karty uložené v aplikaci.

„Naší ambicí je přinášet obyvatelům měst inovativní prostředky osobní dopravy, které jsou spolehlivé a dostupné. Proto jsme v Hradci Králové přibližně před měsícem spustili službu odvozu autem, a nyní do pilotního provozu uvádíme sdílené elektrické koloběžky. Díky našim koloběžkám se dokážete rychle, doslova během pár minut, dostat z jedné strany města na druhou, aniž byste museli stát v zácpě nebo se při tom zapotit. V centru Hradce nakonec budou dostupné na každém rohu, ovšem aniž by překážely. Budou totiž parkovat i moci být jezdcem odstaveny pouze na k tomu vyhrazených místech, která dojednáváme s představiteli města. Přihlédneme při tom také ke zkušenostem, které nabereme ve zkušebním provozu,“ uvedl Martin Zajíc, manažer pro elektrická kola a koloběžky Bolt pro Českou republiku.

Koloběžky Bolt jsou nyní k dispozici v Brně a Ostravě i menších městech jako Pardubice, Liberec či Boskovice. V průběhu léta bude tato služba spuštěna ještě v několika dalších městech po celé republice. Platforma Bolt tak naplní ambice stát se v roce 2021 největším poskytovatelem služeb mikromobility v Evropě, provozující 130 tisíc koloběžek ve více než sto městech.

(pav)

Foto: Bolt

spinner