Vláda schválila plán pro využití samořiditelných prostředků v dopravě

Vláda schválila plán pro využití samořiditelných prostředků v dopravě

11.4. - Vláda včera schválila plán autonomní mobility, který řeší využití samořiditelných prostředků v dopravě. Na síti X to uvedl ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Plán se zabývá zaváděním těchto dopravních prostředků do provozu v nadcházejících letech. Podle Kupky autonomní dopravní prostředky zvýší efektivitu dopravy a mohou být i příležitost pro zvýšení konkurenceschopnosti českých automobilek.

Představovaný plán je nastavený do roku 2025 s výhledem do roku 2030. Týká se vývoje samořiditelných osobních a nákladních automobilů a jejich řidičů. Drony ani další dopravní prostředky v něm podle ministerstva dopravy zahrnuty nejsou.

"Využití nových technologií v přepravě osob i zboží povede k větší efektivitě i dostupnosti dopravy. Pro Českou republiku jakožto zemi s tradičně silným automobilovým průmyslem je autonomní mobilita také příležitost pro posílení konkurenceschopnosti tohoto odvětví," napsal Martin Kupka na X.

Ministerstvo dopravy podle Martina Kupky nyní pracuje na legislativní změně, která by umožnila řidičům využívat nástroje, jako je takzvaný dálniční autopilot nebo autonomní jízda v koloně při nízké rychlosti. Úpravu zákona chce Kupka představit po prázdninách.

(čtk)

Ilustrační foto: Waymo

spinner