27.3. – Na plénum Evropského parlamentu se dnes vrací návrhy pravidel mezinárodní silniční nákladní dopravy, které kromě jiného upravují vysílání a dobu odpočinku řidičů. Výsledek dnešního hlasování bude mít dopad také na české dopravce a řidiče kamionů. Jádrem sporu je především otázka, zda i pro řidiče mezinárodní nákladní dopravy má platit princip stejného platu za stejnou práci na stejném místě.
Aktuálně
27.3. – Německé aerolinky Lufthansa hodlají koupit do své flotily trojciferný počet strojů. Zvažují jak letouny 737 MAX společnosti Boeing, tak A320neo od Airbusu.
26.3. – Evropský výrobce letadel Airbus podepsal s čínskou společností China Aviation Supplies Holding Company dohodu o dodávce 290 letadel A320 a deseti strojů A350. Hodnota dohody dosahuje 30 miliard EUR (773 miliard Kč) S odvoláním na zdroje z Elysejského paláce to uvedla agentura Reuters. Dohoda je součástí sady obchodních jednání během návštěvy čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Evropě.
26.3. – Stát chce vynaložit v příštích letech přes 2,4 miliardy Kč na podporu výzkumu a inovací v tuzemské dopravě. Program bude fungovat v letech 2020 až 2026 a jeho cílem bude postupně zavádět nové moderní metody pro řízení dopravy. Zaměřit se chce například na bezpečnost dopravy nebo snížení jejich negativních vlivů na okolí. Vyplývá to z materiálu ministerstva dopravy, který včera schválila vláda. Tiskový odbor kabinetu o tom informoval na internetu.
26.3. – Kamiony českých dopravců jezdí po stále kratších trasách, zejména v tuzemsku a do Německa. Mezinárodní přeprava naopak klesá. Je to patrné na jejich tankování paliva v tuzemsku, které se loni meziročně zvýšilo o deset procent, v zahraničí naopak stagnuje nebo klesá. Vyplývá to z údajů poskytovatele služeb pro dopravce DKV Euro Service. Jde o dlouhodobý trend, dopravci kvůli tomu také snižují počet svých vozidel.
26.3. – Pražské letiště nabídne v létě přímé spojení do 162 destinací v 54 zemích světa. Do letního letového řádu tak přibude 14 nových míst, například Newark v USA. Zvýší se také počet dopravců. Včera o tom informovalo Letiště Praha. Letní letový řád začne platit od 31. března.
25.3. – Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) požádá o vyvlastnění pozemků, kvůli kterým nemůže dostavět část dálnice D3 u Tábora. Ministerstvo dopravy zastavilo stavební řízení, v němž ŘSD žádalo o stavební povolení. Ministerstvo navrhuje, aby ŘSD požádalo o vyvlastnění pozemků. Dnes to řekl mluvčí ŘSD Jan Rýdl.
25.3. – Veřejnou dopravou cestuje stále více lidí. Loni vlaky a autobusy přepravily téměř 530 milionů pasažérů, což je meziroční nárůst o více než 17 milionů. Zatímco cestujících ve vlacích přibývá nepřetržitě už deset let, autobusová doprava loni zvrátila klesající trend z posledních let. Vyplývá to ze statistik ministerstva dopravy. K růstu počtu cestujících přispěly i nové státní slevy pro studenty a důchodce, které se promítly zejména v autobusové dopravě. U vlaků naopak jejich vliv není příliš výrazný.
25.3. – Brexit může znamenat pro silniční přepravce negativní změny, například zdražení přepravních nákladů a zdržení dodávek. Řekla to Martina Šmídlová, jednatelka společnosti Šmídl. Firma dováží zboží do Británie, odhadem kolem deseti procent ze všech zakázek.
25.3. – SILNIČNÍ DOPRAVA – Ratifikace protokolu e-CMR Běloruskem. Bělorusko je nyní oficiálně 19. zemí, která ratifikovala protokol e-CMR OSN následně po Finsku, které protokol podepsalo v lednu. Ratifikace protokolu e-CMR dovoluje dopravnímu oboru přepravovat bezpapírově a podporuje bezpapírové hraniční operace při užití digitálního přemístění. V mezidobí Španělsko schválilo legislativu dovolující digitální nákladní listy z certifikované platformy pro domácí silniční dopravu. Dále Rumunsko podepsalo v lednu dekret schvalující právo pro dodatkový protokol e-CMR. E-Protokol CMR vstoupil v platnost 5. června 2011. Země, jež protokol ratifikovaly jsou Bělorusko, Bulharsko, Česká republika, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Irán, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Nizozemsko, Moldavsko, Ruská federace, Slovensko, Slovinsko, Španělsko, Švýcarsko a Turecko.