26.6. – „Sdružení železničních nákladní dopravců ČR ŽESNAD.CZ celé roky sleduje se znepokojením vývoj na železnici, pomalu směřující k vyčerpání dostupné kapacity dráhy, zejména pak stále rostoucí problém v Praze.“ Sdružení to uvedlo v tiskové zprávě s tím, že je ovelmi znepokojen neadekvátním nárůstem příměstské dopravy, která bez vybudované potřebné infrastruktury bude blokovat nákladní dopravu, která nemá žádné variantní řešení a také dálkovou osobní dopravu, která má variantní řešení pouze v růstu individuální automobilové dopravy.
Aktuálně
26.6. – Zastupitelé Ústeckého kraje v pondělí po šesti hodinách jednání schválili trasu vysokorychlostní trati navrženou Správou železnic. Rychlodráha spojí Prahu přes sever Čech s Drážďany. Proti vybrané trase vystoupily desítky občanů, starostů zejména z Litoměřicka. Chlumec na Ústecku avizoval, že podá proti rozhodnutí žalobu na soud. Pro hlasovalo 30 zastupitelů z 51 přítomných. Nová trať povede skrz Středohorský tunel přes Ústí nad Labem, kde bude zastávka a terminál, do Krušnohorského tunelu.
„Na pozadí normalizace v odvětví naše skupina prokázala svou pružnost a odolnost při přizpůsobování se novým tržním podmínkám. Naše divize námořní dopravy dosáhla solidních výsledků, které podpořilo doplňování zásob v Číně a Spojených státech,“ uvedl v květnu Rodolphe Saadé, předseda představenstva a generální ředitel skupiny CMA CGM.
25.6. – I když je nejlidnatější země světa hodně vzdálená a může se zdát, že tam český průmysl těžko uspěje, opak je pravdou. Někteří členové ACRI – Asociace podniků českého železničního průmyslu jsou již dnes na tamním trhu etablovaní a další naši výrobci mají velkou šanci uspět. Kolejová doprava má v Indii dlouhou tradici a do jejího rozvoje stát masivně investuje. A to jak do bezpečnosti, tak do zrychlení a pohodlí. Indie má velký zájem nakupovat a dovážet pokročilé technologie i výrobky z Evropy. Příkladem může být známý projekt Vande Bharat Express.
25.6. – Praha plánuje do roku 2026 zahájit dopravní investice za 224 miliard korun, z toho 105 miliard korun je určeno na výstavbu metra D. Vyplývá to z takzvaného akčního plánu mobility pro roky 2024 až 2026, který včera schválili městští radní. Magistrát plánuje zaplatit 156,6 miliardy, zbylé peníze chce získat z dotačních fondů. Hlavním cílem města je podle dokumentu, který zahrnuje 50 opatření, rozvoj MHD, a především kolejové dopravy. Plán počítá i se zdražováním jízdného a parkovného.
25.6. – Cílem průzkumu Sustainable Reality Survey je odkrývat úroveň znalostí, pokrok a největší překážky při zavádění trvale udržitelných postupů do praxe evropských dopravců. Do ankety společnosti Goodyear se mohou dopravci zapojovat na odkazu www.sustainablerealitysurvey.eu/cs do 21. července 2024. Stejně jako v předchozích letech bude za každý vyplněný dotazník vysazen jeden strom.
25.6. – Čemu všemu budeme čelit v následující dekádě při exportu zboží? To se dozvíme ve čtvrtek 27. června 2024 na prvním Evropském obalovém sympoziu (European Packaging Symposium). Sejdou se zde odborníci z různých koutů Evropy, a to včetně českých vládních představitelů. Diskutovat se bude o nejnovějších chystaných změnách a trendech v obalové legislativě, které ovlivní průmysl i samotné spotřebitele. Hlavními tématy sympozia budou stávající problémy při exportu, nové požadavky na recyklaci, redukce odpadu, udržitelnost obalů a inovace.
25.6. – Cestování regionálními vlaky v kvalitě a se službami transevropských expresů čeká na obyvatele a návštěvníky Královéhradeckého kraje. Klimatizace, palubní Wi-Fi síť, zásuvky 230 V a USB pro dobíjení cestovní elektroniky, velké prostory pro kočárky a jízdní kola, čtecí lampičky pro individuální osvětlení, sklopné stoly, audiovizuální informační systém. Na koleje regionu míří 40 úplně nových vlaků za 4 miliardy Kč. České dráhy mohly investovat do nových vlaků jen díky podpoře Královéhradeckého kraje a uzavření dlouhodobé smlouvy na zajištění dopravní obslužnosti v regionu.
24.6. – První sérii seminářů, konferencí a talkshow s názvem Pro moderní Česko: setkání plná nové energie navštívily v průběhu několika týdnů více než tři stovky návštěvníků z řad veřejnosti, zástupců měst a obcí nebo zemědělců. Debaty s experty v Pardubicích, Litomyšli a Svitavách otevřely témata jako komunitní energetika, dobře zateplené domy, obnovitelné zdroje, elektromobilita nebo nástup agrovoltaiky v zemědělství. Sérii uspořádal portál Obnovitelně.cz ve spolupráci se Svazem moderní energetiky, Ministerstvem životního prostředí (MŽP) a Státním fondem životního prostředí (SFŽP). Roadshow Pro moderní Česko po letní přestávce vyrazí do dalších krajů na podzim.
24.6. – Skupina Bonett Group vstoupila do obchodu se zemním plynem a elektřinou. Dceřiná společnost Bonett Energie jako licencovaný obchodník s energiemi dodává v současnosti zemní plyn pro průmyslovou výrobu a výrobu tepla. Skupina po úspěchu na trhu alternativních pohonných hmot a dopravní infrastruktury tak vstupuje do dalšího segmentu. Vedle zemního plynu nabízí odběratelům také ekologickou verzi – obnovitelný biometan. Díky garancím původu tak pomáhá svým zákazníkům snižovat jejich emise pro průmyslovou výrobu a vytápění.