Vydání 12/2022

České předsednictví se zaměří na konektivitu, vnitřní trh v dopravě a inteligentní mobilitu

Česká republika se od července ujímá předsednictví v Radě Evropské unie. V oblasti dopravy se hodlá zaměřit na tři hlavní oblasti: dopravní konektivitu, efektivní fungování vnitřního trhu v dopravě a udržitelnou, inteligentní a bezpečnou mobilitu. Na dotaz Dopravních novin to vedlo Ministerstvo dopravy.

​Správa železnic: Při výstavbě VRT je třeba vyjednávat se samosprávami

Správa železnic (SŽ) jako stavitel vysokorychlostních tratí bude muset podle generálního ředitele Jiřího Svobody handlovat se samosprávami, aby se podařilo domluvit na tom, za jakých podmínek budou se stavbou nové železnice souhlasit.

​Hospodářská komora ČR: Je třeba se zaměřit na financování infrastruktury

Podle předsedy Dopravní sekce Hospodářské komory ČR Emanuela Šípa by se Česká republika měla během nadcházejícího předsednictví v Radě EU zaměřit v dané situaci především na financování dopravní infrastruktury v dalším období.

​Silniční dopravci se sešli na slavnostním večeru na Hradčanech

Po dvouleté přestávce zaviněné pandemií se opět sešli podnikatelé v silniční dopravě a jejich dodavatelé na Slavnostním večeru Sdružení ČESMAD Bohemia, který tradičně následuje po Shromáždění zástupců regionů. Tentokrát se konal v prostorách středověkého Martinického paláce na Hradčanském náměstí.

​IRU: Systém obchodování s emisními povolenkami se vrací na začátek

Mezinárodní unie silniční dopravy (IRU) uvítala hlasování Evropského parlamentu, který minulý týden odmítl rozšíření systému obchodování s emisemi (ETS II) na silniční dopravu.

​Ing. Michal Žižák: Schmitz Cargobull stále dokáže uspokojovat poptávku českých klientů

Přestože automobilový průmysl má potíže, aby dodal zákazníkům dostatečný počet nových vozidel, společnost EWT, která na českém trhu zastupuje německého výrobce přípojných vozidel Schmitz Cargobull, dodala jen za prvních pět měsíců dopravcům v Česku 490 návěsů. Uvedl to jednatel společnosti EWT Ing. Michal Žižák.

​Značka FUSO slaví letos již 90 let na trhu

Asijská dceřiná společnost Daimler Truck Mitsubishi Fuso Truck and Bus Corporation (MFTBC) slaví 90. výročí značky FUSO. Původ ikonického názvu FUSO sahá až do května 1932, kdy první autobus Mitsubishi, „sdílený vůz typu B46“ vyrobený v loděnici Kobe bývalé společnosti Mitsubishi Shipbuilding, nesl značku FUSO. Tento název navrhl jeden z inženýrů loděnice.

​Návěs Kögel Lightplus přináší větší užitnou hodnotu

Osvědčené přípojné vozidlo Kögel Lightplus přináší mnohem více výhod než jediné plus vyjádřené v názvu. Dopravce přesvědčí zvláště maximálním užitečným zatížením s hmotnostně optimalizovaným rámem i nástavbou.

​ACEA: Evropští výrobci podporují přijetí nařízení AFIR

Evropská asociace výrobců automobilů (ACEA) vítá, že členské státy EU začátkem června přijaly stanovisko k nařízení o infrastruktuře pro alternativní paliva (AFIR). „Rychlý náběh infrastruktury pro dobíjení a tankování je pro dekarbonizaci silniční dopravy nezbytný,“ prohlásil Eric‑Mark Huitema, generální ředitel ACEA. „Potřebujeme rychlé přijetí tohoto důležitého nařízení, abychom vyslali trhům správný signál,“ dodal.

​Brno hostilo mezinárodní železniční veletrh Rail Business Days

Minulý týden v Brně se uskutečnil mezinárodní železniční veletrh a konference Rail Business Days. První den přilákal přes 3000 návštěvníků z řad široké i odborné veřejnosti, kteří si mohli prohlédnou několik desítek expozic ve venkovní a vnitřní části areálu.

Svazy železničních dopravců: Je třeba zlepšit komunikaci mezi správci infrastruktury

Green Deal přikládá železniční dopravě při cestě k dekarbonizaci velký význam. Na druhou stranu se však železniční dopravci v současnosti musejí vypořádávat s řadou komplikací, které příliš nevypovídají o tom, že železniční doprava je preferovaným dopravním módem. Na co by se měla zaměřit Česká republika během svého nadcházejícího předsednictví v Radě EU nám přiblížili představitelé sdružení ŽESNAD.CZ a SVOD Bohemia.


​Nové hybridní technologie IVECO Bus zvyšují úroveň udržitelnosti a TCO

Společnost IVECO Bus potvrzuje své přední postavení v oblasti vozidel s alternativním pohonem a rozšiřuje svou nabídku udržitelných vozidel pro městskou dopravu o novou generaci hybridních autobusů, které jsou k dispozici ve verzích na zemní plyn a obnovitelné palivo XTL.

​Zeptali jsme se Ing. Daniela Adamky, prezidenta Asociace dopravních, spedičních a servisních společností středních Čech (ADSSS) a generálního ředitele Arriva Transport ČR, a. s.

Asociace ADSSS slaví 30 let od svého založení, k čemuž blahopřejeme. Jak se za tu dobu změnila pozice svazu a jak vnímáte současnou komunikaci se státní správou a objednavateli dopravy na úrovni krajů?

spinner