Vydání 20/2021

Ing. Jaroslav Hanák (SP ČR): Růst HDP není zásluha státu, dochází k němu díky výkonnosti firem

Výzvy podnikatelské sféry budoucí vládě, Green Deal a dekarbonizace, vývoj HDP, investice do dopravní infrastruktury, finance z Evropské unie, to jsou jen některá z témat, kterými se v současné době zabývá Svaz průmyslu a dopravy ČR (SP ČR) a o nichž jsme hovořili s jeho prezidentem Ing. Jaroslavem Hanákem.

Studie Deloitte: Přechod na elektromobilitu by měl mít na českou ekonomiku pozitivní dopad

Plný přechod na elektromobilitu, pokud nedojde k úplné relokaci výroby motorových vozidel z ČR, by neměl negativně ovlivnit českou ekonomiku. Vyplývá to ze studie společnosti Deloitte, na kterou odkázal hlavní ekonom Deloitte David Marek na tiskové konferenci v Praze (viz DN18–19/21) v souvislosti s dotazem, jaký dopad může mít rozvoj elektromobily na český automobilový průmysl a českou ekonomiku.

Garance platby pro zákazníky TIMOCOM díky spolupráci s JITpay

Odvětví dopravy a logistiky se často potýká s dlouhými splatnostmi – a často se stejně dlouhým prodlením plateb. Situace se týká zejména malých a středně velkých logistických firem, kde není pravidelný tok plateb vždy zajištěn.

Rekonstrukce D1 skončila, budou však další omezení

Záruka na opravenou dálnici D1 mezi Prahou a Brnem je podle premiéra Andreje Babiše deset let, její životnost je 30 let. Generální ředitel ŘSD Radek Mátl uplynulou sobotu na oficiálním otevření posledního zrekonstruovaného úseku mezi Velkým Beranovem a Měřínem uvedl, že všechny opravené úseky by měly být zkolaudovány v příštím roce. Andrej Babiš míní, že se D1 stala symbolem nehod, výluk a měla špatnou „image“.

STI: Předán první plně elektrický chladírenský návěs S.KOe

Společnost STI (Deutschland) GmbH, dceřiná společnost STI Freight Management GmbH, se zavázala k elektromobilitě ve svém vozovém parku. Z tohoto důvodu převzala první plně elektrický chladírenský návěs Schmitz Cargobull S.KOe s elektrickou chladicí jednotkou a generátorovou nápravou pro každodenní provoz v režimu multi‑temp.

České firmy budou moci získat na brexit miliony eur

V současné době se připravuje legislativní akt a v říjnu či listopadu by my měla být zveřejněná výzva, na jejímž základě budou české firmy moci získat miliony eur jako kompenzaci nákladů, jež jim přinesl brexit. Na dotaz Dopravních novin to uvedl náměstek ministra dopravy Jan Sechter.

Zeptali jsme se

plk. Mgr. Lubomíra Doskočila z Generálního ředitelství cel, zástupce ředitelky odboru 21 – Celního a vedoucí oddělení 212 – Původu zboží, celní hodnoty a celní nomenklatury

V Gdaňsku se uskutečnil kongres o námořní dopravě

Již 8. Mezinárodní námořní kongres se zástupci přístavu Gdaňsk se uskutečnil v září ve Štětínské filharmonii. Jedná se o jednu z nejdůležitějších oborových akcí věnovaných námořním otázkám v Polsku s mezinárodním­významem. Čestnou záštitu a věcný dohled nad akcí převzalo Ministerstvo infrastruktury. Kongresových akcí se zúčastnili Łukasz Greinke, prezident Přístavu Gdaňsk, Sławomir Michalewski, viceprezident pro finanční záležitosti, Kamil Tarczewski, viceprezident pro infrastrukturu, a Adam Kłos, obchodní ředitel.

Ing. Jana Mlkvá (ČD Cargo Logistics): Během prvního roku pandemie jsme posílili

Společnost ČD Cargo Logistics, a.s., dceřiná společnost ČD Cargo, a.s., poskytuje komplexní logistické služby se zaměřením na přepravu po železnici a návazné dopravní módy. Jaký dopad na její činnost měla pandemie a jaké jsou její perspektivy do budoucna, to nám přiblížila předsedkyně představenstva ČD Cargo Logistics Ing. Jana Mlkvá.

Chyby v databázi ČKP musí opravit pojišťovna, nikoliv klient

Že výše povinného ručení se vypočítává podle doby bezeškodního průběhu předchozího pojištění klienta, na základě tzv. bonusů a malusů, je motoristům dobře známo. A každý asi předpokládá, že v jejich evidenci je pořádek. Že tomu tak být nemusí, to však klient pojišťovny většinou zjistí v okamžiku, kdy potřebuje uzavřít pojistku na nové vozidlo nebo mění pojišťovnu. Sám do databáze České kanceláře pojistitelů (ČKP) přístup nemá. A že náprava chyb, byť povinnosti pojišťovny jsou jednoznačné, nemusí být vždy snadná a rychlá, to přibližujeme v následujícím článku.

Mercedes-Benz Trucks: Podíl elektromobilů v nabídce roste

Společnost Mercedes‑Benz Trucks představila v září veřejnosti několik inovací vozidel. Důraz přitom byl kladen zejména na elektrifikaci produktového portfolia. Společnost se ztotožňuje s Pařížskou klimatickou dohodou a jejím cílem dekarbonizace odvětví. Konečným cílem je CO2 neutrální doprava na silnicích do roku 2050.

MAN představil v Hrušovanech u Brna novou generaci svých trakčních vozidel

Téměř dvě stovky zákazníků a fanoušků značky MAN přijalo pozvánku a přijelo v září do pískovny v Hrušovanech u Brna, kde na ně čekaly skoro tři desítky vozidel určených pro stavební sektor. Své produkty zde prezentovali i nástavbářské firmy. Celou akci zpestřil svým skokanským uměním s motorkou slavný freestylista Petr Pilát.

spinner