Vydání 23/2020

​Josef Melzer: Potřebujeme podmínky, za nichž česká doprava obstojí v mezinárodní konkurenci

Sdružení ČESMAD Bohemia v přechozích měsících jednalo se zástupci vlády o opatřeních, která by dopravcům pomohla překlenout obtížnou situaci vyvolanou protikoronavirovými opatřeními i sílící východní konkurencí. Jedním z nich je snížení spotřební daně z nafty, které již bylo přislíbeno. O vyjádření, jaká je současná situace silničních dopravců a jaké kroky ze strany státu by jim pomohly, jsme požádali prezidenta Sdružení ČESMAD Bohemia Josefa Melzera.

Holding Daniela Křetínského kupuje 49 % carga slovinských železnic

Dozorčí rada slovinského státního železničního holdingu (SŽ) schválila strategické partnerství mezi nákladní divizí SŽ‑Tovorni Promet a skupinou Energetický a průmyslový holding (EPH), který většinově ovládá český miliardář Daniel Křetínský. EP Holding by tak získal 49% podíl.

​Co přinesl říjen v dopravě

​DAF XF 480 FAW 8 x 4 – obratné vozidlo s natáčecí zadní nápravou pro stavební sektor

Součástí aktuální nabídky společnosti DAF Trucks pro stavebnictví jsou i nové podvozky DAF CF a XF FAW „tridem“. Model DAF XF 480 FAW 8×4 se zadní poháněnou tandemovou nápravou a řízenou vlečenou nápravou jsme si mohli vyzkoušet přímo v provozu v okolí Jažlovic u Prahy.

​Vozidla Scania LNG v provedení low deck pro DHL Supply Chain

Společnost DHL si jako první v České republice převzala tři nákladní vozidla Scania s pohonem na zkapalněný zemní plyn, která jsou v provedení „low deck“. Díky nízké světlé výšce umožňují dopravci používat návěsy s vnitřní výškou nakládky tři metry.

Ing. Jan Žákovec: Plyn je v současnosti nejdostupnější řešení

V České republice je aktuálně vprovozu necelých více než 26 tisíc vozidel na stlačený zemní plyn (CNG). Ta se vyznačují téměř polovičními provozními náklady oproti benzinovým či naftovým motorizacím a výrazně nižšími emisemi. Podle Českého plynárenského svazu drží Česká republika třetí příčku co do velikosti infrastruktury v Evropě. Na nejbližší plány v této oblasti jsme se zeptali Ing. Jana Žákovce, manažera rozvoje alternativních zdrojů Pražské plynárenské, a. s., jedné z nejvýznamnějších firem ve využití CNG.

---

​Nová generace vozidel Volvo přijíždí do Česka

Společnost Volvo Group Czech Republic představila v září v české premiéře novou modelovou řadu těžkých nákladních vozidel Volvo. A minulý týden jsme si je mohli vyzkoušet i přímo v provozu mezi Loděnicemi a Nýřany u Plzně. K jízdám byla přistaveno pět vozidel – FH16 750 4×2, FH 460 TC 4×2, FMX 8×4 Tridem, FM 420 4×2 a FM 460 6×2.

​IVECO zvyšuje v době pandemie bezpečnost interiéru

Vzhledem k současné zdravotní situaci zavádí společnost IVECO Bus několik řešení zaměřených na ochranu zdraví a zajištění hygienické bezpečnosti řidičů a cestujících a realizuje některá řešení ohledně vybavení interiéru. Několik stávajících řešení bylo od začátku roku již rozšířeno nebo vylepšeno, jako například zakrytí prostoru řidiče ve formě instalace ochranného skla, jenž chrání nejen řidiče ale i cestující. Toto opatření, které bylo již realizováno u některých městských autobusů (Urbanway, Crealis a Crossway Low Entry), je nyní k dispozici jako prostředek dovybavení a bude zahrnuto do všech budoucích objednávek pro všechny kategorie autobusů a autokarů, včetně Crossway LD a Evadys. Jedná se o řešení „OEM“ s využitím skla ECE R43.

​ERA už může certifikovat železniční vozidla v celé unii

Sobota 31. října byla konečným termínem pro členské státy k provedení technického pilíře čtvrtého železničního balíčku. Tím se agentuře Evropské unie pro železnice (ERA) uvolnily pravomoci potřebné k tomu, aby se stal jednotným evropským certifikačním orgánem pro železniční vozidla a provozovatele železniční dopravy. „Vypršení lhůty pro provedení směr-

​Logio: Kdy naše logistika objeví big data?

Nová studie o trendech v české logistice, kterou nedávno prezentoval spolek SKLAD, dle očekávání potvrdila kroky směřující k postupné a střízlivé automatizaci výroby. Ukazuje ale také, že manažeři logistiky na domácím trhu stále vnímají procesy řízení skladů příliš izolovaně bez komplexního pohledu na celý cyklus od výroby po prodej.

​Model MAN eTGE pro lokálně bezemisní městskou distribuci

Společnost MAN Truck and Bus je známá především jako výrobce těžkých nákladních vozidel. Součástí její nabídky je však i lehká řada TGE, jejíž součástí je také plně elektrická verze eTGE.

spinner