Vydání 23/2019

Kraje mají z rozšíření mýtného obavy, chtějí kompenzace na opravy silnic

Zavádění nového mýtného systému provázejí i obavy krajů z toho, že dopravci budou nově zpoplatněné úseky komunikací I. třídy objíždět a dojde k poškozování infrastruktury a dalším komplikacím v důsledku zahuštění provozu těžkou dopravou.

Komentář: Co přinesl říjen 2019 v dopravě

Začátek podzimu přinesl řadu událostí a podnětů zejména z letecké dopravy osob i zboží – na některé blíže pohlédneme. Nejprve na informaci z Maďarska, která sice může vyvolat krapet speditérské závisti a také poněkud zchladit představu, že to je pražské letiště Václava Havla, které je a bude v naší části Evropy dominujícím letištním zařízením. 

Na síť bezpečných odpočívek půjde z evropských financí 60 milionů EUR

Mezinárodní unie silniční dopravy IRU vítá zveřejnění výzvy Evropské komise k podání návrhů na využití 60 milionů EUR pro budování evropské sítě bezpečných odpočívek pro kamiony (SSTPAs – Safe and Secure Truck Parking Areas). Prioritním cílem je výstavba nových odpočívek SSTPAs zhruba každých 100 km na páteřní silniční síti TEN-T a vylepšení standardů stávajících odpočívek.

Nové flexibilní servisní smlouvy pomáhají zlepšovat cash flow

Společnost Volvo Trucks představuje smlouvu Volvo Flexi Gold – novou servisní smlouvu, u které se měsíční poplatky počítají podle skutečného počtu najetých kilometrů. Servisní smlouva Flexi Gold přináší dopravcům větší flexibilitu a možnost přizpůsobit se tržním podmínkám a poptávce.

Vozový park dopravce posiluje nejmodernější generace modelu Actros

Vozový park koncernu ICOM transport posilují vozidla Mercedes-Benz Actros5, která se řadí k nejmodernější generaci současných nákladních vozidel. Slavnostní předání tahače, jehož finální podobu pomáhali sestavit sami řidiči, se konalo na konci října 2019 v areálu dopravce.

Slovensko se stalo vítězem soutěže Optifuel Challenge

V říjnu se v Lyonu utkalo 25 řidičů z 25 zemí v mezinárodním finále soutěže v hospodárné jízdě Optifuel Challenge, jejíž pátý ročník značka Renault Trucks v letošním roce pořádala. Slovenský zástupce František Oravec se stal vítězem finálového klání. Na druhém místě skončil Piotr Krahel z Polska ze společnosti Concept Cargo Logistics a třetí byl Pascal Bosser z Francie ze společnosti Transports Rollin.

Novým prezidentem značky IVECO se stal Thomas Hilse

Společnost IVECO na konci října oznámila jmenování Thomase Hilseho prezidentem značky IVECO. V této roli s účinností od 1. listopadu převzal odpovědnost za globální správu produktů, prodej, marketing a rozvoj sítě za značku IVECO, jejímž úkolem je budovat a rozšiřovat její přítomnost na světových trzích. Bude sídlit v italském Turíně.

Yusen Logistics testovala pro Škodu Auto Scanii R410 LNG

Společnost Yusen Logistics (Czech) testovala Scanii R410 LNG pro potřeby projektu Zelená logistika Škoda Auto mezi českou Mladou Boleslaví a německým Bielefeldem. Cílem testu bylo zjištění přesných a skutečných dat o spotřebě paliva, reálných možnostech tankování, kilometrovém dojezdu a dalších údajů o provozu nákladních souprav poháněných LNG.

IVECO získalo již potřetí v řadě titul Sustainable Bus of the Year

Poté, co značka IVECO Bus získala ocenění Sustainable Bus of the Year 2019 se svým vozidlem Crealis In-Motion-Charging, nyní na veletrhu Busworld 2019 (viz DN 22/19) tento titul obhájila pro rok 2020, a to v kategorii meziměstské dopravy s autobusem Crossway Natural Power. Po předešlém úspěchu v historii společnosti s vozem Crossway Low Entry Natural Power, který na výstavě Busworld 2017 rovněž získal ocenění Sustainable Bus of the Year 2018, se jedná již o třetí vítězství, které svědčí o důrazu, jaký IVECO BUS klade na přechod k alternativním zdrojům energie a paliva.

DACHSER představil bezemisní zásobování v centru Stuttgartu

V německém Stuttgartu spustila společnost DACHSER projekt Emission-Free-Delivery. Zásobování exponovaného centra města na ploše pěti kilometrů čtverečních zabezpečuje výhradně vozidly na elektropohon, a stal se tak prvním logistickým providerem, který zavedl bezemisní doručování sběrnou službou i pro těžké paletizované zboží. O tom, jak projekt funguje, se mohli během říjnové návštěvy Stuttgartu přesvědčit i čeští novináři.

DAF představil novou zadní nápravu a úsporné motory

Spotřeba paliva nižší o 2 % díky sníženému vnitřnímu tření a rychlejšímu stálému převodu, mimořádně nízká pohotovostní hmotnost a dlouhé servisní intervaly, maximální životnost a nejvyšší míra komfortu pro cestující, jakou společnost DAF Components dosud nabídla: nová poháněná zadní náprava pro autokary a autobusy zvyšuje laťku prakticky ve všech oblastech.

spinner