IVECO získalo již potřetí v řadě titul Sustainable Bus of the Year

IVECO získalo již potřetí v řadě titul Sustainable Bus of the Year

Poté, co značka IVECO Bus získala ocenění Sustainable Bus of the Year 2019 se svým vozidlem Crealis In-Motion-Charging, nyní na veletrhu Busworld 2019 (viz DN 22/19) tento titul obhájila pro rok 2020, a to v kategorii meziměstské dopravy s autobusem Crossway Natural Power. Po předešlém úspěchu v historii společnosti s vozem Crossway Low Entry Natural Power, který na výstavě Busworld 2017 rovněž získal ocenění Sustainable Bus of the Year 2018, se jedná již o třetí vítězství, které svědčí o důrazu, jaký IVECO BUS klade na přechod k alternativním zdrojům energie a paliva.

Nositel ocenění Sustainable Bus of the Year 2020, model Crossway Natural Power, byl poprvé představen na výstavě Autocar Expo ve Francii, kde jeho přednosti a užitnou hodnotu ocenili odborníci z oblasti veřejné dopravy.

Vůz Crossway Natural Power je vybaven motorem poslední generace IVECO CURSOR 9 NP a vyniká svým designovým řešením, jež integruje nádrže na stlačený plyn do prostoru střechy. Toto exkluzivní patentované řešení optimalizuje těžiště vozidla, aby mělo lepší stabilitu na silnici, a současně zvyšuje pohodlí pro řidiče i cestující. Díky tomuto designu je vozidlo podle výrobce z hlediska celkové výšky nejnižší na trhu, což znamená, že může být provozováno bez jakýchkoli zvláštních omezení.

Vozidlo nabízí stejné kapacitní možnosti jako jeho naftová verze, a to jak z hlediska míst pro cestující, tak i zavazadlového prostoru. S celkovým objemem 1260 litrů (ve čtyřech nádržích o objemu 315 litrů) může vozidlo dojet až do vzdálenosti 600km a je kompatibilní se systémy rychlého nebo pomalého doplňování. Motor CURSOR 9 NP se stejně jako jeho naftový předchůdce vyznačuje výkonem 265 kW (360 k). Interiér je prostorný a díky minimální výšce dva metry cestujícím nabízí dostatek místa k uložení příručních zavazadel.

Crossway NP je k dispozici ve variantách 12 a 13 metrů, ve verzích LINE a POP a současně je novou alternativou pro regiony, kraje i města, jež hledají dopravní řešení, která jsou plně kompatibilní s projekty zaměřenými na přechod na nové energie. Je stoprocentně kompatibilní se systémem na biometan, tudíž vykazuje vynikající uhlíkové hodnoty zajišťující snížení produkce skleníkových plynů až o 95%.

Porota pro kategorii Sustainable Bus se při svém hodnocení zaměřuje na principy trvalé udržitelnosti, především na pozitivní ohlas veřejnosti na dané vozidlo. Zohledněno je několik zásadních aspektů, jako je bezpečnost, pohodlí, úroveň hluku, recyklovatelnost součástek a obecný závazek výrobce v oblasti trvalé udržitelnosti. Konečný verdikt poroty vyzdvihuje širokou škálu alternativních řešení dostupných pro segment meziměstské dopravy.

Získání ceny Sustainable Bus of the Year 2020 vnímá výrobce jako potvrzení své pozice lídra, který nabízí vyspělé, skutečně efektivní a ekologicky odpovědné řešení v celkovém systému od zdroje ke kolu. „Oceněním právě našeho vozu Crossway Natural Power porotci jednoznačně uznali jeho vlastnosti a současně stvrdili priority řady dopravců, kteří si toto vozidlo vytipovali již od jeho uvedení na trh,“ prohlásil Stéphane Espinasse, IVECO BUS Brand Leader, během slavnostního předávání cen na výstavě Busworld v Bruselu.

(lan)

Foto: LAN

spinner