Kombinovaná doprava

​Železniční sektor vyjadřuje obavy z uspěchané revize směrnice o hmotnostech a rozměrech

22.9. – Evropský železniční sektor vyjádřil znepokojení nad oddělením revize směrnice o hmotnostech a rozměrech od nadcházející revize směrnice o kombinované dopravě a nad rychlostí, s jakou je revize směrnice o hmotnostech a rozměrech v současné době projednávána. Společenství evropských železničních a infrastrukturních společností (CER) zdůrazňuje, že obě směrnice měly být součástí stejného balíčku, a to právě proto, aby se podpořila jejich vzájemná součinnost a optimalizace celého dopravního systému prostřednictvím účinnější integrace jednotlivých druhů dopravy. Je nezbytné, aby oba návrhy byly projednávány společně a aby se zabránilo „oddělenému“ přístupu, aby se dosáhlo optimalizace celého dopravního systému, tvrdí CER.

Nedostatek kontejnerů a nízká cena ovlivňují svět námořní přepravy

1.9. - Globální námořní obchod čelí složitému prostředí, které přináší několik zásadních výzev. Vedle postupného obnovování narušených dodavatelských řetězců se setkáváme s poklesem poptávky po dopravních kapacitách, což způsobuje snižující se sazby v námořní dopravě. Cena za přepravu dvanáctimetrového kontejneru z Asie do Evropy poklesla ze 14 tisíc USD na pouhých 1700 USD. Pro mnohé přepravce se klesající cena za dopravu stala významným bodem zlomu. Prognózy na rok 2023 navíc naznačují, že situace se pravděpodobně v nejbližší době zásadně nezlepší. Možný problém v letošním roce představuje skartace 600 tisíc přepravních kontejnerů.

​Společnost METRANS Rail loni zvýšila obrat o 14 procent na 897 milionů korun

25.8. – Železniční nákladní dopravce METRANS Rail loni zvýšil obrat o 14 procent na 897 milionů korun. Čistý zisk mu naopak klesl o zhruba 31,5 milionu na 8,6 milionu korun. Vyplývá to z výroční zprávy ve Sbírce listin. Snížení zisku bylo podle vedení firmy způsobeno nárůstem cen vstupů. Firma, která patří do německé skupiny Hamburger Hafen und Logistik, byla vloni druhým největším železničním nákladním dopravcem v Česku po ČD Cargo.

Právě vychází v DN č. 16 - 17

METRANS: ​Dopravcům ztěžují život komplikace na infrastruktuře i malá podpora terminálů

24.8. – První pololetí letošního roku je za námi, je tedy čas na krátké ohlédnutí. Jaký byl první půlrok? Bohužel ne takový, jaký bychom si patrně všichni přáli. K očekávanému oživení mezinárodního obchodu nedošlo, což se logicky také ihned odráží na množství přepravovaného zbo­ží.


Vydání DN č. 16 - 17

Výběr článků z DN č. 16 – 17 zveřejníme 14. září.

(red)

CID International bude v novém kontejnerovém terminálu v Ústí nad Labem implementovat systém pro řízení a obsluhu

14.7. - Společnost CID International, která je partnerem skupiny OLTIS Group, bude v nově budovaném kontejnerovém terminálu kombinované dopravy společnosti České přístavy v Ústí nad Labem v nejbližší době implementovat systém KONTI. Jedná se o software pro řízení a obsluhu kontejnerových a multimodálních terminálů. Stejný systém nedávno CID International implementovala v polské společnosti CLIP (Centrum Logistyczno Inwestycyjne Poznań II) v lokalitě Dąbrowa Górnicza nedaleko Katowic a například také v terminálu Českých přístavů v Mělníku.

Společnost HHLA reaguje na náročné výzvy ze začátku roku

Začátek roku 2023 byl pro společnost Hamburger Hafen und Logistik AG (HHLA) náročným obdobím v souvislosti s pokračujícím geopolitickým napětím, hospodářskými sankcemi EU a pomalejším hospodářským růstem. Tržby skupiny HHLA se v prvních třech měsících roku snížily o 5,6 procenta na 364,7 milionu EUR (v předchozím roce 386,2 milionu EUR).

Zelená dohoda pro Evropu: Ekologizace nákladní dopravy

12.7. – Evropská komise včera navrhla opatření ke zvýšení účinnosti a udržitelnosti nákladní dopravy tím, že zlepší řízení železniční infrastruktury, poskytne silnější pobídky pro nákladní automobily s nízkými emisemi a zlepší informovanost o emisích skleníkových plynů z nákladní dopravy. Cílem je zvýšit účinnost v tomto odvětví a pomoci mu přispět k cíli snížit do roku 2050 emise z dopravy o 90 %, jak je stanoveno v Zelené dohodě pro Evropu, a zároveň umožnit, aby jednotný trh EU nadále rostl.

​UIRR: Kombinovanou dopravu v Evropě zasáhla recese

Kombinovaná doprava v Evropě se v prvním čtvrtletí roku 2022 ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku snížila o 13,96 procenta. Tento pokles jen těsně zaostal za poklesem o 14,67 procenta, který utrpěla ve druhém čtvrtletí roku 2020 během nejhorší pandemie covid-19. Po poklesu o 6,46 procenta v posledním čtvrtletí roku 2022 znamená druhé záporné čtvrtletí v řadě, že se kombinovaná doprava nachází v dočasné recesi.


Francouzská CMA CGM koupí za pět mld. eur logistickou divizi Bolloré

9.5. - Francouzská přepravní společnost CMA CGM koupí za pět miliard EUR (bezmála 117 miliard Kč) logistickou divizi konglomerátu Bolloré. V tiskové zprávě to včera oznámila dvojice dotčených firem.

spinner