COVID-19

​Zájezdoví dopravci založí asociaci, chtějí prosadit rychlou pomoc

3.2. – Zájezdoví autobusoví dopravci založí novou Asociaci nepravidelné autobusové dopravy (ANAD). Jejím prostřednictvím chtějí prosadit rychlou pomoc pro provozovatele zasažené krizí. Členy by se měla stát většina podporovatelů současné iniciativy Za autobusy, kterých je přes 600. ČTK to řekl zakladatel iniciativy Jiří Vlasák. Zájezdoví dopravci jsou nyní téměř bez zakázek, v minulých týdnech proto žádali stát o další kompenzace.

Francie omezila lety mimo EU, lidé musejí vysvětlovat důvod cesty

1.2. – Lidé, kteří se chystají letecky vycestovat mimo Evropskou unii, musejí od 1. února ve Francii prokázat, že mají k cestě vážný důvod. Informovala o tom agentura AFP. Protikoronavirová omezení, která se vztahují na vstup do Francie ze zemí mimo EU, ale i na výjezdy z Francie do těchto zemí, oznámil v pátek premiér Jean Castex.

Smartwings žádá vládu o půlmiliardové kompenzace za zrušené lety

1.2. – Letecká společnost Smar­twings žádá vládu o kompenzace půl miliardy korun. Mělo by jít o náhradu za zrušené lety a letenky během loňského jarního nouzového stavu. Částka vychází ze škod za stornování letenek. Uvedl to server SeznamZprávy. Aerolinky jsou v současnosti pod ochranným moratoriem před věřiteli. Moratorium vyprší na konci února.

​United Airlines varovaly před nucenou dovolenou 14 tisíc zaměstnanců

30.1. – Americké aerolinky United Airlines včera oznámily, že před možnou nucenou dovolenou varovaly 14 tisíc zaměstnanců. Na konci března totiž vyprší druhé kolo vládních příspěvků na mzdy pracovníků leteckého průmyslu, připomněla agentura Reuters.

​V autoškolách bude nutný respirátor FFP2, řekl ministr Karel Havlíček

29.1. – V autoškolách budou muset instruktoři i žáci využívat nově respirátory třídy FFP2 nebo KN95. Dále se ale budou moci řidičské lekce konat. Rozhodla o tom včera vláda. Na tiskové konferenci po jejím jednání to řekl ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček. Nové nařízení kabinet přijal v rámci dnešního zpřísnění protiepidemických opatření.

​American Airlines mají kvůli pandemii rekordní roční ztrátu

29.1. – Největší světová letecká společnost American Airlines Group má za loňský rok rekordní celoroční ztrátu 8,9 miliardy USD (téměř 192 miliard Kč). Na vině jsou protipandemická opatření, která výrazně omezila létání a silně poškodila i celý letecký průmysl. První ztrátu za svou existenci vykázaly též aerolinky Southwest Airlines.

​EasyJetu klesly tržby o 88 procent, kvůli pandemii dál omezí lety

29.1. – Britským nízkonákladovým aerolinkám easyJet klesly v prvním finančním čtvrtletí tržby meziročně o 88 procent na 165 milionů liber (4,9 miliardy Kč). Kvůli slabému zájmu o létání firma varovala, že lety v období leden až březen budou jen na deseti procentech kapacity stejného období loni. Od září do prosince to ještě bylo 18 procent. Firma reaguje na nové uzávěry a zpřísňování cestovních omezení v Evropě způsobených koronavirovou pandemií.

Akcie kurýrních společností loni stouply o desítky procent

26.1. – Kurýrní společnosti se dostaly do hledáčku investorů, jejich cena v minulém roce stoupla o desítky procent. Hodnota akcií společnosti FedEx vzrostla o 71 procent, v závěsu se drží konkurenční UPS s růstem o 36 procent. Nejúspěšnější evropskou společností je německá DHL, která zaznamenala růst ceny o 33 procent, řekla hlavní analytička společnosti TopForex Olívie Lacenová.

Dopravci upozorňují na omezení za hranicemi, spoje ohroženy nejsou

25.1. – Cestující do Rakouska či Německa dostávají informace o zpřísněných podmínkách v těchto zemích od dopravců předem, většinou při nákupu jízdenky a před hranicemi. Upozornění se týkají například nově povinných respirátorů ve veřejné dopravě, registrace při vstupu do země nebo nástupu do karantény či povinného testu. Podle dopravců se kontroly na hranicích zintenzivnily, fungování spojů to však zásadně neovlivní. Vyplývá to z informací dopravců. Do Rakouska jezdí RegioJet a České dráhy, ty vypravují vlaky například i do Bavorska.

​Německá policie zpřísnila kontroly na frankfurtském letišti

25.1. – Německá policie zpřísnila na největším německém letišti ve Frankfurtu nad Mohanem kontroly u příletů z epidemicky vysoce rizikových zemí. Německo od včerejška považuje kvůli prudkému šíření koronavirové nákazy za vysoce rizikovou i Českou republiku. Cestující z Česka a dalších takových zemí se musejí připravit na přísnější kontroly a zejména mít potvrzení o negativním testu na koronavirus.

spinner