COVID-19

Soud zrušil zadržení letadel ČSA, letiště se odvolá

15.2. – Obvodní soud pro Prahu 6 v pondělí zrušil předběžným opatřením zadržení dvou letadel z flotily Českých aerolinií (ČSA na pražském letišti). Zadržení letadel soud vyhodnotil jako v rozporu s ochranným opatřením, pod kterým nyní ČSA jsou, řekla mluvčí Smartwings Vladimíra Dufková. Podle ní by tak aerolinky měly letouny dostat zpět. Letadla na začátku února kvůli nesplaceným fakturám zabavil podnik Czech Airlines Technics (CSAT), tedy dceřiná firma Letiště Praha. Společnost s rozhodnutím nesouhlasí a odvolá se proti němu. Zároveň ve věci plánuje i další právní kroky.

Na hranicích s Německem začaly přísné kontroly

15.2. – Na hranicích začaly od nedělní půlnoci přísnější kontroly lidí, kteří z České republiky míří do Německa. V Pomezí nad Ohří na Chebsku vzniklo přes noc na české straně testovací centrum, protože nově potřebují testy i řidiči kamionů. Dopravní problémy zatím nejsou, aut směřujících k hranici je dosud minimum, zjistila na místě ČTK. Testování bude pokračovat přes noc až do pondělí, informovala ČTK mluvčí krajského úřadu Jana Pavlíková.

Krize dostala letectví do potíží, návrat do normálu potrvá roky

14.2. – Obří rušení letů i leteckých linek, úbytek milionů cestujících a miliardové ztráty aerolinek i letišť. Tak během jediného roku změnila koronavirová krize letectví, které patří nejpostiženějším oborům. Další vývoj je nyní nepředvídatelný, návrat do normálu ovšem nejspíš potrvá několik let, řekl ČTK odborník na leteckou dopravu Jakub Habarta ze společnosti De­loitte. V Česku krize dostala do existenčních potíží dopravce Smartwings a ČSA, velké ztráty počítají i letiště.

Ministerstvo zdravotnictví: Dopravci při cestě z Německa do ČR budou muset mít test

13.2. – Řidiči v mezinárodní nákladní dopravě, kteří pojedou do České republiky z Německa, budou muset od neděle předložit písemné potvrzení akreditované laboratoře o negativním výsledku antigenního nebo PCR testu na koronavirus. Provedený bude muset být maximálně 36 hodin před vstupem do ČR. Vyplývá to z ochranného opatření ministerstva zdravotnictví, které zveřejnilo na webu. Reaguje tak na zpřísnění podmínek Německa, které od neděle zařadilo ČR mezi oblasti s vysokým výskytem koronavirových mutací. Opatření platí od půlnoci ze soboty na neděli.

​Cestujících na evropských letištích bylo loni nejméně od roku 1995

12.2. – Počet cestujících na evropských letištích loni kvůli pandemii klesl o 70,4 procenta na 728 milionů. Dostal se tak nejníže od roku 1995, ukázala zpráva, kterou zveřejnilo evropské sdružení letišť ACI Europe. Údaje zahrnují všechny typy komerčních letů do Evropy, z Evropy i v rámci Evropy, tedy pravidelné lety, lety nízkonákladových aerolinek, regionální lety, charterové lety a další.

České dráhy od tohoto víkendu dočasně přerušují provoz vlaků do Německa

13.2. – V souvislosti s protiepidemickými opatřeními německých úřadů je od víkendu 13. – 14. února přerušen provoz všech mezistátních vlaků mezi Českou republikou a Německem. Opatření se týká všech dálkových i regionálních spojů Českých drah a jejich partnerů na všech hraničních přechodech do Bavorska a Saska. Opatření platí do odvolání, přesný termín obnovení provozu bude záviset na vývoji ochranných opatření německé strany a vývoji epidemie COVID-19 v České republice. České dráhy v koordinaci s ministerstvem dopravy posílí souběžné vnitrostátní dálkové linky tak, aby zajistily dostatečnou kapacitu ve stávajících spojích.


​Češi jezdí veřejnou dopravou o třetinu méně než před pandemií

7.2. – Češi během koronavirové epidemie využívají veřejnou dopravu o 32 procent méně než před jejím vypuknutím. Návštěvnost restaurací, kaváren, nákupních center či kin klesla o 57 procent. Naopak počet lidí v parcích se o 35 procent zvýšil. Vyplývá to z měření internetové služby Google Maps.

Průzkumy ETC a Kiwi.com: Zájem o cesty do zahraničí v Evropě neklesá, spíše roste

Průzkumy ETC a Kiwi.com: Zájem o cesty do zahraničí v Evropě neklesá, spíše roste Premium

6.2. – Navzdory přetrvávajícímu lockdownu zájem o cesty do zahraničí neklesá, naopak oproti listopadu minulého roku vzrostl. Podle zjištění European Travel Commission se většina Evropanů (67 %) cítí dostatečně bezpečně na to, aby si mohla bez problému užít dovolenou, a to hlavně díky přijatým zdravotním opatřením. Tato zjištění potvrzují i výsledky veřejného průzkumu společnosti Ki­wi.com, který ukazuje, že 68 % respondentů očekává, že budou schopni vycestovat v následujících šesti měsících. Stejné procento se chce nechat očkovat, jakmile to bude možné. Podle globálních dat Kiwi.com patří mezi top 5 lednových destinací Istanbul, Londýn, Mexico City, Moskva a Milán.

​Akcionáři jsou připraveni finančně pomoci pardubickému letišti

5.2. – Pardubice a Pardubický kraj jsou připraveny pomoci civilnímu letišti, pokud se dostane do finančních potíží. Novinářům to řekli zástupci města a kraje. Letiště provozuje společnost East Bohemian Airport (EBA), ze dvou třetin ji vlastní Pardubice, z třetiny kraj. Firma má kumulovanou ztrátu kolem 100 milionů korun, splácí stavbu terminálu a potýká se kvůli pandemii s krizí v letecké dopravě.

​IATA: Globální letecká osobní doprava loni klesla o dvě třetiny, nejvíce v historii

4.2. – Globální letecká osobní doprava se v loňském roce kvůli pandemii nemoci covid-19 propadla o 65,9 procenta. Utrpěla tak nejprudší pokles v historii. Oznámilo to Mezinárodní sdružení pro leteckou dopravu (IATA).

spinner