​Železničářské firmy zatím při testech zjistily desítky nakažených

​Železničářské firmy zatím při testech zjistily desítky nakažených

13.3. - Největší tuzemské železničářské podniky, jako jsou České dráhy, Správa železnic nebo RegioJet, mají za sebou první sérii povinného testování zaměstnanců na koronavirus. Provedly tisíce testů, při nichž v souhrnu zjistily desítky nakažených. Pro další pokračování testování zatím mají firmy testů dostatek.

Správa železnic začala s testování 3. března a v prvním týdnu otestovala 15 557 zaměstnanců po celé zemi. Výsledky prokázaly nákazu v 72 případech, pozitivita tak byla kolem 0,5 procenta. Testování se netýkalo zaměstnanců na home office, kterých je přibližně 1500. Další sérii testů správa zahájila ve čtvrtek. "Testovacích sad máme dostatek," uvedla mluvčí Radka Pistoriusová. Správa používá především sady pro samotestování a rozděluje je mezi jednotlivé organizační jednotky v zemi.

Včera dokončovaly první týden povinného testování i České dráhy. Podnik uvedl, že testováním prošly tisíce zaměstnanců, kteří nepracují z domova. Počet pozitivních vzorků byl podle firmy v řádu jednotek. V testování bude dopravce pokračovat jednou týdně.

"Testovacích sad máme dostatek, pro Skupinu ČD máme zajištěno přes 90 000 testů," uvedla mluvčí Gabriela Novotná. Skupina, která vedle osobního dopravce zahrnuje například ČD Cargo i další firmy, zaměstnává přes 23.500 lidí. Dráhy začaly část zaměstnanců testovat už dříve, týkalo se to zejména strojvedoucích a vlakového personálu na linkách do Německa.

Všechny zaměstnance mimo home office v prvním týdnu otestoval i RegioJet, celkem šlo o stovky zaměstnanců. Výsledky testů podnik nesdělil, problémy, které by jakkoliv narušily provoz nebo ohrozily bezpečnost, však podle mluvčího Aleše Ondrůje nezaznamenal. "Vedeme o všech výsledcích a průběhu testování detailní evidenci, která zároveň odpovídá požadavkům na ochranu osobních údajů. Máme ve společnosti koordinátora, který testování řídí, a jednotlivé úseky mají pověřené zaměstnance, kteří zodpovídají za řádný průběh testování," dodal Aleš Ondrůj.

Leo Express začal s testováním včera, povinnost se bude vztahovat na několik desítek jeho zaměstnanců. Zatím žádného nakaženého během prvních hodin firma nezjistila. Podle mluvčího Emila Sedlaříka budou mít všichni zaměstnanci, kteří nastoupí na pracoviště v pondělí, test už za sebou. "Příprava i průběh testování jsou bezproblémové, testů jsme zajistili dostatek a testujeme také provozy, na které se státem nařízená povinnost nevztahuje," dodal Emil Sedlařík.

Jednotky nakažených při testování zjistila také Arriva, která má už první vlnu testů za sebou. Další budou pokračovat. "Problémy s dodávkami testů nemáme a průběžně doplňujeme další," podotkl mluvčí Jan Holub. Společnost do minulého týdne nakoupila testy za 2,5 milionu korun. Firma se kvůli pandemii už v minulých týdnech potýkala s nedostatkem řidičů. Kritická byla situace například na Plzeňsku nebo východě Čech.

Povinné testování kvůli šíření koronaviru začalo minulou středu ve velkých podnicích nad 250 zaměstnanců a firmy ho musely u všech pracovníků dokončit do včerejška. Minulý pátek měly začít s testováním i společnosti s 50 až 249 zaměstnanci a dokončit ho musí 15. března. Povinné testování se netýká lidí pracujících z domova a těch, kteří v posledních třech měsících prodělali nemoc covid-19. Nemusí se mu podrobit ani lidé, kteří mají potvrzení o očkování.

(čtk)

Foto: Správa železnic

spinner