Po dohodě Deutsche Bahn a GDL vyhrožuje stávkou i větší EVG

Po dohodě Deutsche Bahn a GDL vyhrožuje stávkou i větší EVG

21.9. - Poté, co se podařilo vyřešit spor mezi odborovým svazem strojvedoucích GDL (Gewerkschaft Deutscher Lokomotivführer) a Deutsche Bahn, hledají nyní německé dráhy rychlé porozumění s odbory železnice a dopravy EVG (Eisenbahn- und Verkehrgewerkschaft), aby se zabránilo dalším stávkám. „Myslím, že je možné, že s EVG přejdeme včas k příslušným pravidlům,“ řekl personální ředitel DB Martin Seiler. Žádný člen EVG by na tom neměl být hůře.

Šéf EVG Klaus-Dieter Hommel však již dříve prohlásil: „Připravujeme se na jednání, ale také na opatření včetně oborové akce.“ Kritizoval také závazek premiérů zprostředkujících spolkových zemí. „To je rána pro úřad autonomie kolektivního vyjednávání,“ řekl Klaus-Dieter Hommel německé tiskové agentuře. Za neúspěch prohlásil také „Alianci pro naše železnice“ uzavřenou v roce 2020 s federální vládou a železnicemi. Oznámil to ministrovi Andreasi Scheuerovi. EVG je tudíž připraveno na vyjednávání o její nové podobě.

Šéf GDL ale rozhodnutí Deutsche Bahn kritizuje: „Skončili jsme jinak a lépe, viditelně lépe,“ řekl Claus Weselsky. „Utrácíme miliony, stávkujeme, necháváme se urážet a na konci dne můžeme sledovat, jak se kolektivní smlouva plní pro ostatní.“ 

SSL ČR

Foto: Deutsche Bahn

spinner