Hedvábná stezka hlásí kapacitní problémy

Hedvábná stezka hlásí kapacitní problémy

2.9. - Železniční nákladní doprava mezi Čínou a Evropou, která je v kurzu, by mohla v září pocítit drastické 30% snížení kapacity v důsledku zpoždění na hraničních přechodech do Kazachstánu a přetížených evropských gateways. Nález nakažených Covidem-19 v čínské provincii Sin-ťiang způsobily zácpy na hraničním přechodu Alašankou do Kazachstánu, kde bylo koncem minulého týdne ve frontě téměř 50 vlaků. Pro přeshraniční přepravy přes Alašankou jsou až do odvolání uzavřeny hranice Korgas a Buktu v provincii Sin-ťiang.

Objemy železniční přepravy mezi Čínou a Evropou vzkvétají uprostřed náročných trhů letecké a námořní nákladní dopravy - v prvním pololetí došlo k masivnímu 52% nárůstu objemu na 707 000 teu. Minulý měsíc odjelo podle China Railway 1352 vlaků po hedvábné stezce, což je o 8 % více m/m. Společnost New Silk Road Intermodal (NSR) se sídlem v Čcheng-tu uvedla, že zpoždění do Kazachstánu nabírala až do srpna, a to i na hraničním přechodu Korgas, způsobeném pandemií a "explozivním" nárůstem objemu. "Vlaky, které mají odjet v srpnu, budou zpožděny do září a budou zabírat jízdní časy na příští měsíc. Odhaduje se, že bude odloženo 30 % kapacity pro ucelené vlaky Čína-Evropa," uvedla NSR. A s poukazem na ochromený trh námořní dopravy a nadcházející dovolené během Zlatého týdne v Číně NSR uvedla, že železniční nákladní prostor příští měsíc bude "super" úzký kvůli snížené kapacitě a rostoucí poptávce.

Provozovatelé železnic oznámili od 1. září všeobecné zvýšení sazeb (GRI) o 600 až 1500 USD za 40stopý kontejner, souběžně s nárůstem sazeb na trhu námořní nákladní dopravy.

Projekty expanze na klíčových evropských železničních přechodech mají mezitím dopad i na dostupnou kapacitu. Například je hlášeno dvoutýdenní zpoždění v Malaszewiczích kvůli pracím na infrastruktuře. NSR uvedla, že stavba byla dokončena, ale stále existují "vážné dopravní zácpy" a dlouhé tranzitní a čekací doby pro vlaky směřující na východ i na západ. Přetížení poté způsobilo vážný nedostatek vozů a čekací doby na hranicích Altynkol a Dostyk v Kazachstánu. To bude trvat také několik týdnů. Kromě toho se v Hamburku do 6. září také pracuje na rekonstrukci železnice, což bude mít dopad na vlaky přes Kaliningrad.
Kromě zpoždění železničního uzlu jsou v "extrémním" nedostatku v Číně také dostupné kontejnery, dodal dopravce. Náklady na kontejnery se týden co týden zvyšují, zejména v jižní Číně v přístavních terminálech Yantian, Nansha a Xiamen. Většina speditérů si musí pronajmout SIC (kontejnery vlastněné odesílatelem), což dále zvýší sazby za železniční dopravu. Uvedený dopravce řekl The Loadstar China-Europe, že sazba na železnici se v závislosti na trase bude pohybovat v září kolem 18 000 USD za kontejner.

(SSL ČR)

Foto: HHLA

spinner