​Deutsche Bahn a strojvedoucí se dohodli o mzdách a pracovních podmínkách

​Deutsche Bahn a strojvedoucí se dohodli o mzdách a pracovních podmínkách

26.3. - Německé dráhy Deutsche Bahn a odbory strojvedoucích GDL se po sérii stávek dohodly na mzdových a pracovních podmínkách. Včera večer to oznámila odborová organizace GDL s tím, že o podrobnostech bude informovat v úterý. Zda GDL dosáhla svého požadavku 35hodinového pracovního týdne se zachováním plné mzdy, není známo. Dohoda znamená úlevu pro miliony cestujících a také jistotu zásobování německého průmyslu.

"Odborový svaz německých strojvedoucích a Deutsche Bahn dosáhly dohody o mzdách. Podrobnosti sdělí GDL na tiskové konferenci," uvedli odboráři v krátkém prohlášení. Tiskovou konferenci svolal svaz na úterní dopoledne, kdy novináře pozvala také  společnost DB.

Strojvedoucí sdružení v odborech GDL od loňského listopadu stávkovali už šestkrát. Kvůli protestům stála nejen osobní doprava, ale také nákladní, což vedlo k rozsáhlým problémům při zásobování průmyslu. Stávka pokaždé dolehla i na české cestující, neboť dráhy mimo jiné odřekly spoje mezi Prahou a Berlínem, noční vlaky do Curychu nebo regionální linku mezi Chebem a bavorským Marktredwitzem. Potíže postihly i expresní vlaky mezi Prahou a Mnichovem, ačkoli toto spojení neprovozují DB.

Odboráři se prostřednictvím protestů snažili DB přinutit k zavedení pětatřicetihodinového pracovního týdne se zachováním plné mzdy. Dráhy jako kompromis nabízely snížení týdenního pracovního úvazku ze současných 38 na 36 hodin, což odbory odmítly. Zmíněných 35 hodin označovaly dráhy za nereálný požadavek ohrožující provoz železnice.

(čtk)

Ilustrační foto: Pixabay

spinner