​ČD začnou ve čtvrtek u Klínce odstraňovat vozy po vykolejené vlakové soupravě

​ČD začnou ve čtvrtek u Klínce odstraňovat vozy po vykolejené vlakové soupravě

8.5. - České dráhy (ČD) začnou ve čtvrtek u Klínce nedaleko Prahy odstraňovat dva vozy po vlakové soupravě bez strojvůdce a cestujících, která tam minulý týden vykolejila. Provoz mezi Čisovicemi a Měchenicemi bude přerušen, pro cestující bude zavedena náhradní autobusová doprava, informoval včera mluvčí ČD Filip Medelský.

Prázdná souprava se minulý týden ve čtvrtek rozjela samovolně, po nehodě vagony skončily na boku a na střeše mimo koleje. Nikdo nebyl zraněn. Nehodový vlak Správy železnic vrátil už dříve hnací soupravu na koleje. Na místě zůstaly dva vagony, které musí ještě odstranit dopravce.

Podle Medelského začne odstraňování dvou vykolejených vozů ve čtvrtek 9. května v 8:00. "Pomocí nehodového vlaku s jeřábem dojde k nakolejení vozidel, která budou z místa mimořádné události transportována dle technických možností po kolejích," uvedl mluvčí.

Vůz, který leží blíž k trati, kolejový jeřáb postaví na koleje a bude odtažen do Prahy. Motorový vůz dál od trati se pracovníci drah nejdřív za pomoci lokomotiv pokusí přiblížit ke kolejím. "Pokud se přiblížení povede, následně ho kolejový jeřáb zdvihne a dle rozsahu poškození pojezdové části bude rozhodnuto o způsobu přepravy do dopravny v Dobříši a dalším postupu," uvedl Medelský.

ČD použijí hlavně své nehodové pomocné prostředky, na místě bude pomáhat i Hasičský záchranný sbor. Využití železniční cesty umožní vraky vozidel z havarované soupravy rychle odstranit bez nutnosti jejich rozřezání na místě.

Odklízecí práce si vyžádají výluku na trati mezi Čisovicemi a Měchenicemi. ČD zajistí po dobu výluky ve čtvrtek náhradní autobusovou dopravu mezi stanicemi Praha-Zbraslav a Čisovice a opačně. Ze směru od Prahy a Vraného nad Vltavou budou vlaky mimořádně končit v Měchenicích.

Událost se stala ve čtvrtek ve 13:15 ve stanici Čisovice. Prázdná souprava ujela přes pět kilometrů. Dosáhla rychlosti 100 kilometrů v hodině a projela čtyři železniční přejezdy. Škodu vyšetřovatelé odhadli na 9,1 milionu korun. Trať byla do pátečního odpoledne mimo provoz. Policie se případem zabývá pro podezření z obecného ohrožení z nedbalosti. Zjišťuje, zda šlo o technickou závadu, či selhání člověka. Ministr dopravy Martin Kupka v pondělí s odvoláním na předběžné závěry vyšetřovatelů řekl, že příčinou byla zřejmě lidská chyba. Vyšetřování vede i Drážní inspekce. Strojvůdce byl postaven mimo službu.

(čtk)

Foto: Drážní inspekce

spinner