​ČD obnoví vlaky mezi Prahou a Vídní po historické dráze Františka Josefa

​ČD obnoví vlaky mezi Prahou a Vídní po historické dráze Františka Josefa

19.5. - České dráhy obnoví v závěru roku přímé vlakové spojení mezi Prahou a Vídní po historické trati Františka Josefa přes Tábor. Vlaky, které poprvé vyjedou s novým jízdním řádem 11. prosince, tak budou jezdit přes turistické regiony jižních Čech a Dolních Rakous. Po historické dráze císaře Františka Josefa se začalo jezdit před více než 150 lety. V současnosti jezdí vlaky z Prahy do Vídně pouze přes Brno a Břeclav.

"Obnovené spojení Prahy a Vídně přes Benešov u Prahy, Tábor a Třeboň nabídne nové možnosti pro turismus na obou stranách česko-rakouské hranice, sblíží obyvatele a nabídne další příležitosti pro rozvoj kontaktů mezi Čechy a Rakušany. Nové spojení není jen doprava mezi Prahou a Vídní, ale především jde o propojení regionů mezi Prahou a Českými Velenicemi na naší straně a krajů Waldviertel a Weinviertel v Rakousku,“ řekl náměstek generálního ředitele ČD pro osobní dopravu Jiří Ješeta.

Dráhy budou spoje provozovat společně s rakouským dopravcem ÖBB. V pracovní dny budou vypravovat jeden pár rychlíků, který bude dopoledne odjíždět z Vídně do Prahy a odpoledne bude jezdit v opačném směru. Druhý pár bude jezdit o sobotách a nedělích ráno z Prahy a z Vídně se bude vracet odpoledne. Dopravce předpokládá, že v budoucnu se provoz rozšíří na dva páry vlaků denně, což ovšem bude odvislé od zájmu cestujících a také dalšího rozvoje trati.

Cesta mezi Prahou a Vídní po dráze Františka Josefa bude trvat přes pět hodin. Vlaky zastaví v například v Benešově u Prahy, Olbramovicích, Táboře, Soběslavi, Veselí nad Lužnicí, Třeboni, Suchdole nad Lužnicí, Majdaleně, Třeboni a Českých Velenicích. V Rakousku budou pokračovat třeba do Gmündu, Schwarzenau, Sigmundsherbergu a jízdu ukončí na nádraží Františka Josefa ve Vídni. Kvůli neelektrifikovanému úseku mezi Veselím nad Lužnicí a Českými Velenicemi plánuje dopravce dvě výměny lokomotiv.

Vlaky tak doplní zavedené spoje mezi Prahou a Vídní, které projíždí přes Kolín, Brno a Břeclav. Na této trati jezdí i RegioJet. Cesta vlaků po této dráze trvá zhruba 4,75 hodiny.

(čtk)

Foto: Správa železnic

spinner