Vydání 18/2021

Studie Deloitte: Z výstavby a provozu gigafactory by Česko mělo miliardy na HDP

Příležitostí pro další rozvoj českého automobilového průmyslu při přechodu na elektromobilitu jsou nové technologické projekty jako je továrna na bateriové články do elektromobilů, tzv. gigafactory. V českých podmínkách může navíc synergicky podpořit proměnu tradičních uhelných regionů, jež se v souvislosti s nástupem klimaticky neutrálního hospodářství blíží.

​Mezinárodní svazy na počátku druhého pololetí

Letecká doprava. Letecká IATA Air Cargo (nákladní sekce Mezinárodní asociace letecké dopravy) pořádá v Istanbulu ve dnech 12. – 14 října 2021 sympozium Svět carga – WCS (World Cargo Symposium). Má jít o největší a nejprestižnější akci roku tohoto druhu, která dá dohromady hlavní subjekty z celého dodavatelského řetězce v leteckém zboží. Očekává se, že sympózia se zúčastní přes tisíc vedoucích pracovníků z této oblasti a více než 40 vystavovatelů. Setkání se uskuteční v hotelu Hilton Bomonti.

​Zeptali jsme se Mgr. Zdeňka Petzla, LL.M., výkonného ředitele Svazu automobilového průmyslu ČR

Česká ekonomika se velkou měrou opírá o automobilový průmysl. Ten však začíná procházet velkou transformací související s přechodem na elektromobilitu. Nehrozí, že v důsledku dojde ke snížení výkonosti tohoto odvětví a oslabení pozice ČR v rámci automobilového průmyslu v Evropě? A to nejen z hlediska produkce finálních výrobců, ale i subdodavatelů, neboť pro mnohé z nich může být změna výrobního programu velice obtížná.

​Radek Špicar (SPČR): Přechod k elektromobilitě je nevyhnutelný světový trend

Transformace automobilového průmyslu směrem k elektromobilitě je tažená nejen Evropskou unií, politikou a regulacemi, ale také finančními trhy, bankovním sektorem a neevropskými zeměmi. To vše automobilový průmysl k této transformaci nutí. Na tiskové konferenci společnosti Deloitte k problematice výstavby továrny na baterie, tzv. gigafactory (viz str. 1 a 3) to uvedl Radek Špicar, viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR.

​AlzaBoxy se otevírají tisícům e-shopů

Alza.cz ve spolupráci s integrátorem Balíkobot provozujícím platformu Lockers.ai zpřístupňují kapacitu sítě AlzaBoxů dopravcům i zájemcům z řad e shopů. Všichni partneři napojení na Balíkobot a zákazníci tisíců e shopů v Česku i na Slovensku si tak mohou nechat své zásilky doručit do nejrobustnější sítě boxů s více než 100 tisíci výdejních schránek rozmístěných napříč oběma zeměmi.

​Připravuje se revize směrnice o kombinované dopravě

Koncem srpna zveřejnila Evropská komise první náměty k revizi této směrnice (Directive 92/106/EEC). K revizi má dojít v rámci integrovaného přístupu s řadou dalších politických nástrojů, včetně plánované revize pravidel TEN T a předpisů pro nákladní drážní koridory.

​V listopadu začne výroba Mercedesu Benz Actros L

Mercedes Benz Actros stanovuje již od roku 1996 vysoká měřítka hospodárnosti, bezpečnosti a komfortu pro nákladní vozidla v dálkové nebo těžké rozvážkové dopravě. Nejnovější generace modelu Actros posouvá od roku 2018 v tomto ohledu laťku ještě výš mnoha inovacemi v oblastech digitalizace, konektivity a bezpečnosti. Actros skvělým způsobem splňuje neustále rostoucí požadavky na silniční nákladní dopravu.

​Přijíždí nová generace modelů DAF XF, XG a XG+

Společnost DAF představila letos zcela novou řadou nákladních vozidel. Nové modely XF, XG a XG + nabízejí podle výrobce o deset procent lepší účinnost paliva, celou řadu pasivních a aktivních bezpečnostních prvků a další úroveň luxusu v designu nákladních vozidel. Začátkem září jsme si novou generaci vozidle mohli vyzkoušet sami přímo v provozu v okolí španělské Malagy.

​Vojtěch Hromíř: Nové technologie nemohou být drahé a zároveň snižovat efektivitu

Zavádění nových technologií s cílem dosáhnout dekarbonizace dopravy nemůže jít cestou drahých technologií za současného snižování efektivity. Nedomyšlená politická rozhodnutí nelze prosazovat represí a čeští politici by měli být obezřetní a jít s hlavním proudem, nikoliv se hrnout do neodzkoušených novinek, neboť svým jednáním ovlivňují konkurenceschopnost na trhu. V rozhovoru pro Dopravní noviny na to upozornil generální tajemní Sdružení ČESMAD Bohemia Vojtěch Hromíř.

spinner