Elektronické mýtné

Zpoplatňováním vozidel do 12 tun se budou zabývat ministři

Ředitelství silnic a dálnic ČR iniciovalo jednání, jež by mělo ukončit dvouletý spor mezi silničními dopravci a Ministerstvem dopravy ČR ohledně zpoplatňování vozidel s celkovou hmotností do dvanácti tun s tažným zařízením, která mohou mít v soupravě hmotnost vyšší, ale jedou samostatně, elektronickým mýtným. Minulý týden to oznámil mluvčí Sdružení ČESMAD Bohemia Martin Felix.

Již v srpnu Krajský soud v Ústí nad Labem rozhodl, že zpoplatňování těchto vozidel je nezákonné. Ještě na konci října však ministerstvo dopravy podle náměstka ministra Jiřího Hodače na jejich zpoplatňování trvalo. „Náš výklad zákona se nemění,“ reagoval tehdy Jiří Hodač na srpnové rozhodnutí soudu (viz DN 44/08).

Nyní však v této kauze zřejmě došlo k zásadnímu obratu. Podle Martina Felixe již ŘSD po prostudování závěrů soudu zahájilo jednání s ministerstvem dopravy, které bylo předkladatelem novely zákona č. 13/1997 Sb. a příslušného metodického pokynu. S odkazem na informaci od ředitele úseku provozovatele elektronického mýta ŘSD Václava Nestrašila Martin Felix uvedl, že řešením problému by se v nejbližších dnech měli zabývat i ministři, případně vláda. Projednávat by se mělo nejen další zpoplatňování či nezpoplatňování těchto vozidel, ale také jejich zpoplatňování od 1. ledna letošního roku.

„Přestože se kauza táhne ostudně dlouho, se zadostiučiněním konstatujeme, že ŘSD uznalo naše argumenty a iniciovalo jednání, která by měla zjednat nápravu dané situace a zamezit dalšímu nezákonnému zpoplatňování silničních dopravců,“ uvedl Martin Felix. „Nadále však trváme na tom, že neoprávněně vybrané poplatky za vozidla s hmotností do 12 tun mají být dopravcům neprodleně vráceny. A rovněž požadujeme, aby proti osobám, které svým nekompetentním jednáním způsobily dopravcům milionové ztráty, byla uplatněna osobní zodpovědnost,“ zdůraznil Martin Felix.

(lan)

spinner