​Stellantis zahajuje rok 2024 výrazným růstem v Evropě i na trhu s elektromobily

​Stellantis zahajuje rok 2024 výrazným růstem v Evropě i na trhu s elektromobily

10.2. - Skupina Stellantis v prvním měsíci roku potvrdila pozitivní trend prodeje pozorovaný v průběhu celého roku 2023. V Evropě zaznamenal koncern Stellantis v lednu 17,6% nárůst objemu prodeje osobních a lehkých užitkových vozů, které představují tržní podíl 19,7 %, což je o 0,9 procentního bodu více než v roce 2023.

Vyniká Německo, kde došlo k pozoruhodnému 61% nárůstu prodejů, a také Velká Británie s růstem o více než 27 %. Ve Francii, kde vláda úspěšně zavedla program leasingových pobídek pro elektromobily, je Stellantis lídrem, který dosáhl 19% nárůst prodejů, což je dvakrát více než trh. V Itálii vzrostl prodej osobních a lehkých užitkových vozů oproti předchozímu roku o 14,1 % a Stellantis zde potvrdil pozici lídra trhu, když se šest jeho modelů umístilo v první desítce, včetně nadčasového modelu FIAT Panda na prvním místě. Výrazný nárůst prodejů byl zaznamenán také v Nizozemsku, v Portugalsku, kde je Stellantis lídrem trhu, a v dalších zemích, kam se vozy značek Stellantis dováží, jako jsou Švýcarsko, Švédsko, Česká republika, Irsko a Norsko, přičemž v posledních dvou jmenovaných zemích došlo ke konci ledna k nárůstu prodejů o +57,7 %, resp. o +103,5 %.

Divize Stellantis Pro One, jež se specializuje na užitkové vozy a nabízí širokou škálu víceúčelových vozů se všemi druhy pohonu, rostla v lednu rychleji než celý trh a upevnila svůj tržní podíl na 31,1 %, přičemž objem prodeje vzrostl o +20,6 % a podíl na trhu se meziročně zvýšil o +1,8 procentního bodu.

„Lednový nárůst prodejů skupiny Stellantis na klíčových trzích odráží naše společné úsilí o inovace a spokojenost zákazníků,“ uvedl Uwe Hochgeschurtz, Stellantis Chief Operating Officer. „Tento výsledek napříč všemi pohony a segmenty, jak z hlediska objemů, tak podílů na trhu, potvrzuje naši pozici kandidáta na první místo v Evropě. Rád bych našim zaměstnancům a partnerům srdečně poblahopřál k tomuto výjimečnému začátku roku. Pokračujme dál, vytvářejme hodnotu a překonávejme očekávání na každém kroku.“

Na trhu BEV (OV + LUV) Stellantis rychle roste, meziroční nárůst prodejů dosáhl +20 %, podíl na evropském trhu činí 13,7 %, v několika segmentech trhu BEV vede a ve srovnání se 4. čtvrtletím 2023 vykazuje pozitivní růst. Objem a podíl elektromobilů na trhu se trvale zvyšuje a téměř ve všech zemích zaznamenává dvouciferný růst, což skupině Stellantis zajišťuje pódiová umístění na několika hlavních evropských trzích. V lednu zaznamenal Stellantis v segmentu užitkových vozidel BEV v Evropě tržní podíl 29 %, což představuje nárůst o téměř 2 procentní body ve srovnání s prosincem 2023.

Jednotlivé značky také zahájily rok 2024 dobrým tempem: Citroën a Peugeot zaznamenaly nárůst o 23 %, resp. 23,7 %, Alfa Romeo +14,6 %, Jeep +21,4 %, Lancia +9,3 %, Opel +35,9 %. Značky Fiat, Opel a Peugeot zaznamenaly růst také v kategorii BEV (OV + LUV). Vzhledem k tomu, že Stellantis hodlá v roce 2024 uvést na trh několik nových modelů, je na nejlepší cestě zdvojnásobit do konce roku svou nabídku plně elektrických modelů v Evropě. V rámci svého strategického plánu Dare Forward 2030 se skupina nadále věnuje inovacím, udržitelnosti a vytváření hodnot pro své jednotlivé subjekty.

(lan)

Foto: Stellantis

spinner