Stellantis a TotalEnergies vítají Mercedes-Benz jako nového partnera Automotive Cells Company

Stellantis a TotalEnergies vítají Mercedes-Benz jako nového partnera Automotive Cells Company

27.9. - SpolečnostiStellantis, TotalEnergies a Mercedes-Benz uzavřely dohody, na jejichž základě se Mercedes-Benz stal novým partnerem joint-venture Automotive Cells Company (ACC). Partneři se následně zavázali zvýšit kapacitu výroby ACC do roku 2030 na nejméně 120 GWh. Transakce je podmíněna finalizací konečných dohod a obvyklými podmínkami uzavření, včetně schválení regulačními orgány.

ACC je výsledkem iniciativy, s níž v roce 2020 přišla skupina Stellantis a její partner TotalEnergies, spolu s jeho dceřinou společností Saft. Tento projekt podpořily francouzské, německé a evropské úřady s cílem vytvořit největšího evropského výrobce baterií pro elektromobily. Vstup společnosti Mercedes-Benz do ACC je důkazem správnosti této iniciativy a dosud dosaženého pokroku, který se nyní ještě posílí.

Cílem ACC je vyvíjet a vyrábět bateriové články a moduly pro elektromobily s důrazem na bezpečnost, výkon a konkurenceschopnost a zároveň dosáhnout nejvyšší úrovně kvality a co nejnižší uhlíkové stopy. Nový cíl výrobní kapacity ACC zmobilizuje investice ve výši více než sedmi miliard EUR, které podpoří dotace a budou financovány z vlastního kapitálu a půjček.

Vytvoření tohoto evropského lídra v oblasti baterií pomůže Evropě zvládnout výzvy spojené s přechodem mobility na nové zdroje energií a zabezpečí jistotu dodávek klíčové součásti pro automobilový průmysl.

ACC tak budou podporovat tři silní partneři:

- Saft, dceřiná společnost TotalEnergies, jež má více než 100 let zkušeností v oblasti baterií a bateriových systémů s dlouhou životností, vloží do projektu rozsáhlé technologické znalosti v oblasti vývoje baterií,

- skupina Stellantis, jakožto přední světový subjekt automobilového průmyslu, jehož posláním je poskytovat špičkové technologie, zajistí všem svobodu pohybu prostřednictvím cenově dostupných, všestranných a udržitelných řešení mobility,

- Mercedes-Benz poskytne odbornost v oblasti výzkumu a vývoje, jež podpoří růst výroby ACC a přinese referenční standardy kvality této značky.

„Mercedes-Benz realizuje velmi ambiciózní plán transformace a tato investice představuje strategický milník na naší cestě k uhlíkové neutralitě. Společně s ACC budeme v Evropě vyvíjet a efektivně vyrábět bateriové moduly a články, které budou dokonale vyhovovat požadavkům našich modelů,“ uvedl generální ředitel společností Daimler a Mercedes-Benz Ola Källenius, a dodal: „Toto nové partnerství nám umožní zajistit dodávky, využít úspor z rozsahu a poskytnout našim zákazníkům špičkovou technologii baterií. Kromě toho můžeme přispět k tomu, aby Evropa zůstala v centru automobilového průmyslu, a to i v éře elektrické mobility. ACC hodlá s Mercedes-Benz, jakožto s novým partnerem, více než zdvojnásobit kapacitu svých evropských závodů a podpořit tak průmyslovou konkurenceschopnost evropského průmyslu v oblasti vývoje a výroby bateriových článků.“

„Vítáme Mercedes-Benz jako strategického partnera, který sdílí naše snahy posílit a rozvíjet vedoucí postavení ACC,“ prohlásil generální ředitel společnosti Stellantis Carlos Tavares. „Stellantis urychluje svou strategii elektrifikace a dnešní oznámení je dalším krokem v našem plánu stát se lídrem v oblasti nízkoemisních vozidel, kdy se všech našich 14 značek zavázalo nabízet zákazníkům ta nejlepší elektrická řešení. Toto konsorcium staví na spojení našich technických odborných znalostí a výrobních synergií s cílem vytvořit efektivnější, cenově dostupnější a udržitelnější mobilitu.“

„Máme velkou radost, že můžeme přivítat Mercedes-Benz jako nového partnera ACC. Dokazuje to správnost iniciativy, kterou jsme před rokem přijali společně se skupinou Stellantis, a jasně to podporuje naše ambice stát se největším evropským výrobcem baterií. Společně zapojíme všechny naše schopnosti a dovednosti, abychom přispěli k udržitelnému rozvoji mobility. Tento nový krok je dalším důkazem transformace TotalEnergies na multienergetickou společnost a naší snahy rozšířit působnost v oblasti elektromobility. TotalEnergies se bude opírat o uznávané odborné znalosti naší dceřiné společnosti Saft v oblasti baterií a o výrobní know-how našich partnerů, aby mohla reagovat na silný růst počtu elektromobilů v Evropě,“ uvedl předseda představenstva a generální ředitel společnosti TotalEnergies Patrick Pouyanné.

(pav)

Foto: ACC

spinner