27. srpna 2012

Společnost Cebia, která se zaměřuje na prověřování původu a historie vozidel, v červenci upozornila na stále vyšší výskyt dovezených ojetých vozidel s padělanými doklady. Trend podle jejích zástupců potvrzuje i policejní akce Čistka, která od loňského prosince odhalila téměř 1439 neregulérních dokladů u 949 dovezených vozidel. Celkovou škodu policie podle společnosti Cebia odhadla na 350 milionů Kč.
Nejběžnějším případem podvodu je podle společnosti Cebia registrace odcizeného vozidla na základě pozměněných nebo falešných dokladů. Praxe je taková, že zloděj při procesu legalizace odcizeného vozidla v České republice pozmění i zemi jeho původu. Pokud tedy odcizí vozidlo například ve Francii, předělá jeho identifikátory a na pozměněných nebo falešných dokladech je v České republice deklaruje jako dovoz například z Německa, kde tedy vozidlo nebude evidováno jako odcizené. Závadové vozidlo pak projde běžným prověřením na STK a získá českou registraci.
Společnost Cebia nabízí službu PROVIN – prověření původu vozidla v zahraničí. Její pracovníci ověřují, odkud vozidlo pochází, zda a kdy bylo registrováno v dané zemi, důvod ukončení registrace, poslední SPZ (RZ), zda nebylo odcizené a řadu dalších informací. Cebia také nabízí komplexní prověření původnosti identifikátorů vozidla VINTEST.
Omlazování vozidel
Častým případem je také tzv. omlazování, tedy pozměňování data první registrace v dokladech dovezených vozidel. Dovozce přiveze ze zahraničí ojeté vozidlo, u kterého je v zahraničním technickém průkazu uvedeno datum první registrace, například 12. března 2006. Datum na dokumentu upraví na 12. března 2007, technický průkaz zkopíruje, aby změnu nebylo možno očima rozeznat, a pouze s touto kopií vozidlo na dopravním úřadu zaregistruje. Datum první registrace pak figuruje jako stáří vozidla a určuje jeho hodnotu, která po takovém „omlazení“ výrazně stoupne.
Prověření ještě před nákupem
„Cebia dlouhodobě upozorňuje na nekalé praktiky na trhu ojetých vozidel a doporučuje všem motoristům věnovat dostatek času na jeho prověření před nákupem. Lidé bohužel často nejednají při koupi vozidla racionálně a rozhodují se impulzivně. Opatrnost při takovém velkém výdaji peněz je však na místě a vyplatí se důkladně zkontrolovat, co vlastně člověk kupuje. Není ani rozumné spoléhat jen na státní správu, která naprostou většinu podvodů neodhalí, jak vyplývá ze zmíněného průzkumu,“ uvedl ředitel společnosti Cebia Martin Pajer.
(lan) www.cebia.cz