​Přijíždí nová generace modelů DAF XF, XG a XG+

​Přijíždí nová generace modelů DAF XF, XG a XG+

11.6. - Společnost DAF představila zcela novou řadou nákladních vozidel. Nové modely XF, XG a XG + nabízejí nejvyšší kvalitu, podle výrobce o 10 procent lepší účinnost paliva, celou řadu pasivních a aktivních bezpečnostních prvků a další úroveň luxusu v designu nákladních vozidel. Výroba nové generace DAF začne v říjnu.

Evropská komise zavedla nové předpisy týkající se hmotností a rozměrů s cílem posunout hranice jak z hlediska snížení emisí (CO2), tak z hlediska bezpečnosti silničního provozu a pohodlí pro řidiče. Společnost DAF je prvním z evropských výrobců nákladních vozidel, který přichází s novou generací nákladních vozidel s velice atraktivním a velmi aerodynamickým designem a využívá tak rozšířený prostor vytvořený novými předpisy.

Nová generace modelu XF se vyznačuje zcela novou konstrukcí kabiny s prodloužením o 160 mm vpředu pro nejlepší aerodynamiku v odvětví, nejvyšší energetickou účinnost a nejnižší emise CO2. Nová generace modelu XF má oproti svému předchůdci o 75 mm nižší základnu kabiny ve srovnání s oceňovanou a stále dostupnou kabinou XF Super Space Cab a Space Cab. V kombinaci s velkým čelním sklem a velmi nízko posazenou linií těsnění oken to vede k bezkonkurenčnímu přímému výhledu, což přispívá ke špičkové bezpečnosti, zejména pokud jde o zranitelné účastníky silničního provozu. Výška pro stání v novém modelu XF je vynikající a v závislosti na poloze v kabině se pohybuje mezi 1900 mm a 2075 mm.

Nová generace XG a XG+

Kromě modelu XF společnost DAF představuje modely XG a XG+ a vytváří tak nový prémiový segment trhu, který maximálně využívá výhod nových předpisů týkajících se hmotností a rozměrů. Vedle předního dílu prodlouženého o 160 mm jsou oba vlajkové modely vybaveny zadní částí kabiny delší o celých 330 mm, což zajišťuje nepřekonatelný prostor pro práci, pobyt a spánek. Základna kabiny modelů XG a XG+ je o 125 mm vyšší než u modelu XF nové generace. Poloplochá podlaha poskytuje optimální kombinaci snadného přístupu s pouhými 3 schůdky a skvělou polohu k sezení pro vynikající přímý výhled. Interiér kabiny DAF XG nabízí výšku pro stání od 1985 mm do 2105 mm a díky prodloužení vzadu je k dispozici obrovský vnitřní prostor.

Vylepšená aerodynamika

Společnost DAF vynaložila obrovské úsilí při realizaci nejlepší možné aerodynamiky vozidla, což vedlo k atraktivnímu vnějšímu designu s optimálními poloměry, zúžením a rozsáhlým utěsněním, které umožňuje dokonalé proudění vzduchu. Zakřivené čelní sklo, elipticky tvarované rohové panely, aerodynamické kryty A-sloupků, spodní deska s integrovaným deflektorem vzduchu a jedinečný design deflektorů prostoru pro kola přispívají k vynikající aerodynamice, stejně jako volitelné kamery místo zrcátek.

Stejně důležitá jsou mnohá opatření přijatá k dosažení optimálního motorového prostoru nebo proudění vzduchu pod kabinou. Patří mezi ně uzávěry kolem chladiče plnicího vzduchu a chladiče, vodítka průtoku a recirkulační zábrany a uzavřené kryty nad prostorem kola. To vše vedlo ke zlepšení aerodynamiky nejméně o 19 %, což znamená podíl až 6,3 % z celkových 10% vylepšení úsporné spotřeby paliva.

(Bližší informace o nových vozidlech DAF přinesme 17. 6. v Dopravních novinách č.12)

(lan

Foto: DAF

spinner