Přetáčení tachometrů

Omyl v novele mohl vést k legalizaci podvodů

Omyl v novele mohl vést k legalizaci podvodů

Občanské sdružení Věci automobilové dosáhlo loni prvního velkého úspěchu ve snaze o kultivaci prostředí obchodu s ojetými vozidly. Ministerstvo dopravy totiž začalo připravovat změnu návrhu novely zákona č. 56/2001 Sb., která mimo jiné upravuje podmínky pro přetáčení tachometrů. Výsledkem úpravy by však v důsledku omylu mohl být pravý opak. Návrh totiž obsahoval ustanovení, která by manipulaci s tachometry de facto legalizovala, uvedl na začátku ledna předseda sdružení Pavel Foltýn. „Po přečtení návrhu novely jsme zjistili, že obsahuje několik ustanovení, která jsou v přímém rozporu s deklarovaným smyslem novely, tedy se zpřísněním podmínek obchodu s ojetými vozy,“ řekl Pavel Foltýn.

Zásadní připomínka sdružení se týká paragrafu 36 návrhu novely, v němž je uvedeno, že stav počítače ujeté vzdálenosti silničního vozidla nesmí být pozměňován a do počítače ujeté vzdálenosti nesmí být zasahováno, s výjimkou jeho opravy nebo výměny prováděné oprávněným pracovníkem opravny silničních vozidel. Právě tato výjimka by však podle sdružení naopak k legálnímu stáčení tachometrů vedla.

„V podstatě každá právnická nebo fyzická osoba, která disponuje živnostenským listem k opravám motorových vozidel, by mohla legálně stáčet tachometry. Takto naformulovaný zákon by tedy stáčení tachometrů ve skutečnosti nezakázal, ba právě naopak,“ uvedl Pavel Foltýn.

Ministerstvo dopravy již připomínku vzalo na vědomí a o změně uvedené pasáže uvažuje. Tím však práce sdružení nekončí. „Návrh totiž obsahuje mnoho dalších ustanovení, nad kterými je potřeba se zamyslet, neboť podle našeho názoru neodpovídají smyslu novely – tedy zpřísnění podmínek v oblasti obchodování s ojetými automobily,“ uvedl dále Pavel Foltýn. To se podle něj týká hlavně metodiky přihlašování vozidel, dohledu nad stanicemi technické kontroly a přístupu České republiky k evropskému systému EUCARIS.

(lan)

spinner