Nový model eActros přijíždí ve světové premiéře

Nový model eActros přijíždí ve světové premiéře

Mercedes‑Benz Trucks oslavil 30. června 2021 světovou premiéru elektricky poháněného a akumulátory napájeného modelu eActros určeného pro těžkou rozvážkovou dopravu. Mercedes‑Benz Trucks tak zahajuje novou éru prvním sériově vyráběným nákladním vozidlem s třícípou hvězdou, které disponuje elektrickým pohonem, a jasně tím dává najevo své zaměření na nákladní silniční dopravu s nulovými lokálními emisemi a neutrální bilancí emisí CO2.

Digitální světová premiéra byla přenášena na internetu. Sériově vyráběný model eActros představila Karin Rådströmová, členka představenstva společnosti Daimler Truck AG, odpovědná za divizi Mercedes‑Benz Trucks, a Andreas von Wallfeld, vedoucí prodeje a marketingu divize Mercedes‑Benz Trucks. Hovořili nejen o technických údajích nového modelu eActros, ale také o všech souvisejících technických, digitálních a poradenských službách pro zákazníky.

Zahájení sériové výroby modelu eActros v závodě Wörth am Rhein je plánováno na druhou polovinu roku. Vývojáři divize Mercedes‑Benz Trucks kladli na cestě k sériově vyráběnému vozidlu mimořádnou pozornost aspektu „Customer Co‑Creation“ – produktovému vývoji založenému na úzké spolupráci se zákazníky, kteří provozují nákladní vozidla. Prototypy modelu eActros byly proto již v roce 2018 zařazeny do intenzivního zkušebního provozu ve vozových parcích zákazníků. Odborníci divize Mercedes‑Benz Trucks tak mohli pohotově reagovat na zpětnou vazbu od zákazníků a zohledňovat jejich požadavky v dalším vývoji elektricky poháněných nákladních vozidel. Prototypy dodnes ujely více než půl milionu kilometrů na veřejných pozemních komunikacích. Zkušební inženýři divize Mercedes‑Benz Trucks kromě toho podrobili eActros intenzivním testům, aby zajistili plnění vysokých standardů značky Mercedes‑Benz, na které jsou zákazníci zvyklí.

Andreas von Wallfeld k tomu řekl: „První koncept těžkého nákladního vozidla s elektrickým pohonem jsme představili již v roce 2016. O pouhé dva roky později jsme s kompletně zdokonalenými prototypy zahájili zkušební provoz v tvrdých podmínkách u našich renomovaných zákazníků. Model eActros, který nyní představíme, je konečným produktem všech zkušeností, jež jsme získali na silnicích i ve zkušebnách, a zrcadlí inovační sílu naší značky Mercedes‑Benz v oblasti alternativních pohonů. Vozidlo eActros je současně také výsledkem úzké a intenzivní spolupráce s našimi zákazníky. Díky intenzivním praktickým testům uvedeme na trh vozidla včetně rozsáhlé nabídky služeb, které jsou dokonale přizpůsobeny požadavkům zákazníků.“

Více než dva roky praktického provozu u zákazníků

Deset prototypů modelu eActros vytvořilo tzv. „inovační flotilu“, která se od roku 2018 osvědčuje v dlouhodobém provozu u různých zákazníků v Německu a dalších evropských zemích. Do testovacího programu se dvěma fázemi zkoušek se zapojilo téměř 20 zákazníků, kteří používali ve svých vozových parcích vozidla eActros místo konvenčních nákladních vozidel. Obě verze modelu eActros s celkovou hmotností 18 nebo 25 tun zvládaly náročné úkoly v nejrůznějších odvětvích. Elektricky poháněná vozidla zásobovala mimo jiné supermarkety chlazenými potravinami ve skříňové nástavbě s elektricky poháněným chladírenským agregátem, dodávala komponenty pro výrobní závod, vyměňovala kontejnery na odpad a v cisternové nástavbě přepravovala popílek pro výrobu betonu. Kromě Německa testovali elektricky poháněná a z akumulátorů napájená nákladní vozidla také zákazníci ve Švýcarsku v Belgii a Nizozemsku.

Řidiči jsou o výhodách vozidla přesvědčeni

Již před ukončením dlouhodobého testování prototypů je zřejmé, že eActros v městském provozu, při jízdách na dálnici a na silnicích mimo město v ničem nezaostává za konvenčními nákladními vozidly poháněnými vznětovým motorem, ať se jedná o hlediska dostupnosti, nebo výkonnosti. Řidiči jsou velmi fascinováni nepřetržitou dostupností točivého momentu v celém rozsahu provozních rychlostí. Kromě toho vyzdvihují také tichou, příjemnou a klidnou jízdu se snadným řízením. Předvídavou jízdou lze navíc získávat zpět elektrickou energii prostřednictvím rekuperace.

Sériově vyráběný eActros výrazně překoná dosavadní prototypy z „inovační flotily“ v některých důležitých vlastnostech – například v dojezdu, výkonu systému pohonu a bezpečnostní výbavě. Mercedes‑Benz Trucks kromě toho vytváří pro tato vozidla komplexní ekosystém, který zahrnuje také poradenství pro zákazníky v oblasti elektrické mobility.

Stejně jako u konvenčních nákladních vozidel uskutečnili vývojáři před spuštěním sériové výroby všechny potřebné testy modelu eActros, aby byla zajištěna jeho bezpečnost, výkonnost a dlouhá životnost. Jak agregát pro chlazení nákladového prostoru, tak i klimatizace – oba systémy mají elektrický pohon – spolehlivě fungovaly v extrémním horku i v zimních podmínkách. Zkušební inženýři důkladně prověřili model eActros také v zimních testech. Výsledky dokládají, že je eActros vhodný pro každodenní provoz a splňuje veškeré legislativní i praktické požadavky.

Daimler Truck AG realizuje trvale udržitelnou podnikovou strategii a má ambici nabízet do roku 2039v Evropě, Japonsku a Severní Americe už jen nová vozidla, která mají v rámci provozu („tank‑to‑wheel“) neutrální bilanci emisí CO2. Již od roku 2022 bude portfolio vozidel společnosti Daimler Truck AG v hlavních odbytových regionech, Evropě, USA a Japonsku, zahrnovat sériově vyráběná vozidla s elektrickým pohonem napájeným z akumulátorů. Od roku 2027 bude nabídka sériově vyráběných vozidel navíc doplněna o modely s palivovými články na vodík. Konečným cílem je realizovat do roku 2050 nákladní silniční dopravu s neutrální bilancí emisí CO2.(lan)

Foto: Mercedes-Benz

spinner