4. srpna 2011

Dálniční spojení České republiky přes Ostravu až do Polska bude definitivně dobudováno v dubnu příštího roku. Na setkání v polovině července v Praze to potvrdili premiéři obou zemí Petr Nečas a Donald Tusk. Na české straně chybí dostavět ve směru z Ostravy úsek z Bohumína k polským hranicím.
„To, že se už v příštím roce setkají naše dálnice, je velmi důležitá věc. Doufám, že tam nevznikne žádná nepřirozená hranice,“ uvedl Donald Tusk.
Stavbu posledního úseku polské dálnice A1 k hranici s Českou repub-likou provázely problémy. Přibližně osmnáctikilometrový úsek mezi obcemi Świerklany a Gorzyczki a českou hranicí měl být původně zprovozněn už loni v lednu, ale polské ředitelství silnic a dálnic (GDDKiA) termín několikrát posunulo. Na konci roku 2009 GDDKiA kvůli zpoždění vypovědělo smlouvu rakouské společnosti Alpine Bau, která však vyhrála i nové výběrové řízení. Výpověď ze strany GDDKiA Rakušané napadli u soudu.
Do šampionátu v kopané mělo být hotovo
Polsko plánovalo, že dálniční síť rozšíří do doby konání mistrovstvím Evropy ve fotbale, které příští rok od začátku června pořádá společně s Ukrajinou. Už nyní je však jasné, že se mu všechny plány naplnit nepodaří.
Setkání premiérů České republiky a Polska doprovázela i diskuse zástupců vybraných resortů, kteří přicestovali spolu s polským premiérem Donaldem Tuskem. O prioritách v dopravní oblasti obou zemí jednal také ministr dopravy Pavel Dobeš se svým polským protějškem, ministrem infrastruktury Cezarym Grabarczykem. Hlavním tématem jejich rozhovoru byly otázky spojené s předsednictvím Polska v Radě Evropské unie a souběžné české předsedání visegrádské čtyřce, ale jednali i o řadě dalších konkrétních dopravních otázek a témat, například revizi evropské sítě TEN-T, propojení sousedních evropských regionů sítí vysokorychlostních tratí nebo tzv. leteckém balíčku, který by měl vést ke snížení nákladů leteckých dopravců.
Oba ministři se shodli na tom, že budou vystupovat jednotně v debatách o rozpočtu Evropské unie na roky 2013 až 2020. Nově navržená podoba financování se totiž příliš nelíbí ani jedné ze stran. Polsko hodlá v Evropské unii bojovat za zachování a případné rozšíření politiky soudržnosti, která přináší dotace do nejchudších regionů sedmadvacítky.
Tomáš Johánek / čtk