Centrum dopravního výzkumu

Cílem programu BESTUFS je zlepšení organizace nákladní dopravy ve městech

Program BESTUFS (Best Urban Freight Solutions) je tematická síť, kterou v rámci 5. rámcového programu výzkumu Evropské unie řídí a financuje Evropská komise. Projekt, který je součástí úsilí o vybudování panevropských sítí, byl zahájen v roce 2000 a ukončen má být na konci letošního roku. Jeho výsledky budou sloužit jako podklad pro Evropskou komisi při rozhodování o budoucím rozvoji dopravní politiky a potenciálu vědy a výzkumu v oblasti dopravy.

BESTUFS nepředstavuje výzkumný program v pravém slova smyslu. Jeho výstupy nejsou nové vědecké poznatky, nýbrž souhrn již existujících řešení a postupů pro regulaci a organizaci nákladní dopravy ve městech. Jedním z nejdůležitějších úkolů je výměna informací mezi organizacemi, které se zabývají nákladní dopravou ve městech, a orgány Evropské komise, dále pak vytvoření přehledu nejlepších postupů a praktik a v neposlední řadě i rozšiřování těchto poznatků na národní i mezinárodní úrovni.

Hlavní cíle programu BESTUFS

Hlavním cílem programu je tedy vybudování sítě subjektů, které mají o řešení této problematiky zájem. Jedná se o specialisty na nákladní dopravu ve městech, asociace dopravců a obchodníků, ale také účastníky výzkumných projektů z této oblasti. Do sítě jsou rovněž zapojeny příslušné orgány Evropské unie, poskytovatelé technologií spojených s nákladní dopravou ve městech, orgány jednotlivých měst a zemí odpovídající za dopravu.

V rámci projektu BESTUFS se má utvořit stálá a dynamická skupina expertů na oblast nákladní dopravy ve městech, identifikovat a vytvořit struktura témat vztahujících se k této oblasti a představit příslušné projekty a nejlepší postupy.

Důležitá je rovněž podpora vytvoření přehledu o existujících i plánovaných projektech v této oblasti, jejich zahrnutí do celého projektu a shromáždění, porovnání a shrnutí zkušeností a výsledků výzkumných projektů nejen z evropských zemí, ale i z celého světa, a identifikace a popsání nejlepších postupů a praktik v oblasti nákladní dopravy ve městech.

V rámci projektu se počítá také s rozšiřováním zkušeností, výsledků vědeckých projektů, nejlepších postupů a praktik v rámci odborné veřejnosti, a to se zaměřením na přenositelnost výsledků mezi různými lokalitami.

Projekt by měl dále iniciovat spolupráci s ostatními příbuznými výzkumnými projekty a tematickými sítěmi za účelem integrace výsledků a předcházení možnosti duplikace jednotlivých výzkumných činností. Předpokládá se i spolupráce v rámci jednotlivých národních projektů; mezi různými subjekty zainteresovanými na této problematice by měl projekt zahájit výměnu informací a zkušeností.

Důležitou součástí programu jsou workshopy

Jednou z hlavních aktivit je pořádání workshopů, které jsou věnovány vždy určitému okruhu otázek vztahujících se k nákladní dopravě ve městech. Do současné doby jich bylo uspořádáno již osm, a to na téma „Regulace vjezdu do center měst, omezení parkování, časové omezení vjezdu do centra a možnosti kontroly dodržování těchto omezení“, „Speciální vozidla pro distribuci zboží ve městech; požadavky dopravců, obchodníků a vedení měst“, „Změny v nákladní dopravě ve městech v souvislosti s rozvojem e-commerce a e-logistiky“, „Možnosti využití kolejových dopravních systémů v city logistice“, „Zpoplatnění vjezdu do center měst“, „Územní plánování a jeho využití pro podporu výstavby městských distribučních center“, „Úspěšné příklady Private Public Partnership při regulaci nákladní dopravy ve městech“ a „Využití nočních hodin pro distribuci zboží ve městech“.

Série workshopů bude pokračovat i v letošním roce – počítá se s tématy „Výzkumné projekty v oblasti nákladní dopravy ve městech a možnosti využití takto získaných poznatků“ a „Využití informačních technologií pro zvýšení efektivity nákladní dopravy ve městech“.

V květnu se v Kodani uskuteční další konference a na listopad je v Praze naplánována konference závěrečná, jejíž účastníci se seznámí především s aktuálním stavem nákladní dopravy ve městech v kandidátských zemích.

Informace na internetu

Podrobné informace o dosavadních výsledcích i o budoucím postupu prací na projektu BESTUFS jsou k dispozici na internetových stránkách projektu. Vedle textu jednotlivých příspěvků z workshopů a konferencí na ní zájemci mohou nalézt také shrnutí všech dosavadních poznatků, které jsou přehledně uspořádány podle jednotlivých okruhů.

Výsledky mohou sloužit jako podklad pro další rozhodování nejen pro vedení jednotlivých měst při zvažování možností regulace nákladní dopravy v centru, ale i pro dopravce a obchodníky, kteří v nich mohou najít užitečné náměty pro zvýšení efektivity své práce.

Od ledna jsou do činnosti projektu BESTUFS zapojeni také členové z kandidátských zemí – za Českou republiku v konsorciu působí brněnské Centrum dopravního výzkumu. Veškeré informace nejen o celém projektu a o možnostech účasti na jednotlivých workshopech a konferencích pořádaných v rámci projektu BESTUFS, ale i o jiných problémech týkajících se problematiky nákladní dopravy ve městech lze získat na e-mailové adrese: capka@cdv.cz.

Miroslav Čapka,

Centrum dopravního výzkumu

www.bestufs.net

spinner