Celníci v Ústeckém kraji vybrali od řidičů na pokutách 2,3 milionu, víc než předloni

Celníci v Ústeckém kraji vybrali od řidičů na pokutách 2,3 milionu, víc než předloni

24.1. - Ústečtí celníci přistihli v loňském roce na zpoplatněných silnicích 2090 řidičů, kteří neměli uhrazené mýtné, případně si nepořídili elektronickou dálniční známku. Od nich vybrali na pokutách téměř 2,3 milionu korun, což je bezmála o 830 000 korun více než v roce předchozím. ČTK o tom dnes informoval Jiří Nejedlý, mluvčí Celního úřadu pro Ústecký kraj.

Na severu Čech je zpoplatněná pro všechny jízda po dálnici D8, která vede z Prahy přes Středočeský a Ústecký kraj k hranici s Německem. Celníci na D8 přistihli 1270 motoristů, kteří neměli zaplacený dálniční poplatek. Na pokutách za to vybrali na místě více než 1,5 milionu korun. Průměrná pokuta za neuhrazení časového poplatku činila 1220 korun. Devět případů předali do správního řízení.

Mýtné, které platí pro vozidla nad 3,5 tuny, je nutné hradit v regionu také na čtyřech úsecích silnic I. třídy. Dva jsou na I/7, která se postupně mění v dálnici D7, a to mezi Chomutovem a Spořicemi a Panenským Týncem a Smolnicí na Lounsku. Další je na I/30 mezi Ústím nad Labem a Lovosicemi, která kopíruje dálnici D8. Poslední úsek se nachází na I/63 na sjezdu z D8 od Řehlovic do Bystřan u Teplic. Hlídky celníků se speciálně vybavenými automobily odhalily loni nedostatky u 820 řidičů vozidel s povinností hradit mýtné. "Nejčastěji se jednalo o chybné nastavení počtu náprav," uvedl Nejedlý. Celníci vybrali od řidičů na místě 674 800 korun a 22 případů postoupili do správního řízení.

K úhradě uložených pokut využilo podle Nejedlého 44 procent řidičů platební terminál, 25 procent řidičů zaplatilo penězi a 31 procent řidičů si vyžádalo od celníků složenku.

Kromě absencí dálničních poplatků ústečtí celníci odhalili za volantem 14 řidičů, kteří ignorovali uloženou sankci spočívající v zákazu řízení motorových vozidel, pět řidičů řídilo vozidlo pod vlivem drog či alkoholu, další tři byli v celostátním pátrání a dva řidiči u sebe neměli žádné doklady. "Zadržené hříšníky celníci předali Policii ČR k dalšímu řízení," řekl mluvčí. "Hlídky výkonového zpoplatnění neukládaly řidičům jen pokuty, ale i pomáhaly nebo zachraňovaly životy. Často dorazily k dopravním nehodám mezi prvními, poskytly první pomoc a místo nehody zajistily do příjezdu záchranných složek," doplnil Jiří Nejedlý.

(čtk)

Foto: Ministerstvo dopravy

spinner