​ACEA chce zabránit zdanění elektromobilů vyvážených z EU do Velké Británie

​ACEA chce zabránit zdanění elektromobilů vyvážených z EU do Velké Británie

25.9. - Evropská asociace výrobců automobilů (ACEA) naléhavě žádá Evropskou komisi, aby okamžitě jednala a zabránila uvalení daní na elektromobily obchodované mezi EU a Spojeným královstvím od ledna 2024.

Pokud komise nebude jednat, bude na vývoz elektromobilů z EU do Spojeného království - jeho největšího obchodního partnera - uvaleno 10% clo. To by mohlo výrobce vozidel v EU v příštích třech letech stát 4,3 miliardy eur a potenciálně snížit výrobu elektromobilů o přibližně 480 000 kusů, což odpovídá produkci dvou průměrně velkých automobilových továren.

Podle přísnějších "pravidel původu", která mají začít platit od ledna, bude jediným způsobem, jak se těmto clům vyhnout, získávat všechny součásti baterií a některé důležité materiály pro baterie v EU/ve Spojeném království. To je dnes prakticky nemožné.

"Zvyšování spotřebitelských cen evropských elektromobilů právě v době, kdy musíme bojovat o podíl na trhu tváří v tvář tvrdé mezinárodní konkurenci, není správným krokem - ani z obchodního, ani z ekologického hlediska," prohlásil Luca de Meo, prezident ACEA a generální ředitel skupiny Renault, s tím, že "fakticky tak předáme část trhu globálním výrobcům,".
"Evropa by měla svůj průmysl při přechodu na čistou nulu podporovat, stejně jako to dělají ostatní regiony - ne mu bránit," dodal de Meo. "Existuje velmi jednoduché a přímočaré řešení: prodloužit současné období zavádění pravidel pro baterie o tři roky. Vyzýváme komisi, aby udělala správnou věc," zdůraznil de Meo.
Do evropských dodavatelských řetězců baterií se masivně investuje, ale k vybudování takového rozsahu, který je potřebný pro splnění pravidel původu, je podle něj zapotřebí více času. "Zvyšování spotřebitelských cen evropských elektromobilů právě v době, kdy musíme bojovat o podíl na trhu tváří v tvář tvrdé mezinárodní konkurenci, není správným krokem,“ dodal de Meo.

(lan)

Ilustrační foto: LAN

spinner