29.6. – Slovenský státní železniční dopravce Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) vypsal veřejnou soutěž, jejímž prostřednictvím si chce zajistit pronájem deseti moderních lokomotiv. Předpokládaná hodnota zakázky na období deseti let činí 60 milionů eur (1,57 miliardy Kč). Za podobnou částku si pronajaly stejný počet lokomotiv Vectron České dráhy.
Železniční doprava
V polovině dubna začala v Přerově realizace budování jednotného evropského zabezpečovače ETCS na traťovém úseku mezi Petrovicemi u Karviné a Břeclaví. ETCS je součástí systému ERTMS pro řízení železniční dopravy v celé Evropské unii. Jeho cílem je zajistit plynulý provoz v mezinárodním železničním provozu mezi odlišnými systémy národních železnic.
LOGISTIKA
Evropská logistická asociace – ELA
LOGISTIKA JAKO VĚDA – OTÁZKY VÝZKUMU KOLEM PRŮMYSLU 4.0
ELA uvádí, že s ohledem na podstatné změny v ekonomice a ve společnosti, jež jsou dány čtvrtou průmyslovou revolucí, je nezbytné najít nové postavení logistiky jako disciplíny i jako vědy. Témata jako internet věcí a služeb, big data nebo autonomní řízení jsou nedílně propojena s logistikou dneška. V tomto procesu se logistika jako věda a jako hospodářský sektor neřídí jenom aplikacemi, ale stále více vývojem základních metod, algoritmy a technikou.
Nedílnou součástí mnichovského veletrhu transport logistic je pokaždé prezentace kolejových vozidel a služeb souvisejících s nákladní železniční dopravou či kombinovanou dopravou. Nejinak tomu bylo letos. Pokud letošní ročník veletrhu ovládla na všech frontách digitalizace, totéž platí i o nákladní železnici. Předseda představenstva DB Cargo Jürgen Wilder na tiskové konferenci pořádané v rámci veletrhu uvedl, že cílem managementu této společnosti je přebudovat DB Cargo na „digitální nákladní železnici“. Jürgen Wilder očekává silný růst v intermodálním segmentu.
19.6. - KOMBINOVANÁ DOPRAVA – Švýcarský operátor kombinované dopravy Hupac a čínský chemický podnik Markor vypravily v polovině května první vlak ze severozápadní Číny do Německa a Francie. Dopravil 82 kontejnerů s chemickými produkty a byl 800 metrů dlouhý. „Plánujeme zvládnutí trati dlouhé osm tisíc kilometrů za 18 dní. Přitom přecházíme hranice šesti států “ řekl Silvio Ferrari, produkční šéf Hupacu.
19.6. – České dráhy se aktuálně nachází ve zlepšující se kondici a do budoucna můžeme očekávat pokračující oživení ziskovosti. Společnosti se s velkou pravděpodobností podaří vyjednat prodloužení kontraktů na provoz vlakové dopravy i po roce 2019 a udržet si tak stabilní zdroj příjmů. Vysoké investice do vlakových souprav dokáže skupina financovat z vlastních zdrojů, nebo na dluhopisovém trhu, kde si v současnosti půjčuje za rekordně nízký úrok. To je závěr analýzy společnosti Cyrrus k hospodaření Českých drah.
19.6. – Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) nastavuje jasná pravidla firemní identity, která jsou v souladu s hodnotami organizace, zvýší její image a přispějí k jasnému vnímání společnosti širokou veřejností. Klíčové proto bylo zpracování nového grafického písemného názvu organizace, doplňkového grafického symbolu a jednotného vizuálního stylu, který je aplikovatelný ve všech oblastech činnosti SŽDC.
14.6. – Pokud Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) přidělí RegioJetu požadovanou kapacitu na trati mezi Prahou a Brnem, budou mít cestující možnost jezdit mezi dvěma největšími městy republiky každou půlhodinu. Už nyní jezdí v hodinovém intervalu České dráhy, RegioJet chce jezdit s 12 páry vlaků, přičemž čtyři by pokračovaly do Vídně a čtyři do Bratislavy. Vyplývá to z návrhu jízdního řádu pro příští rok, který zveřejnila Správa železniční dopravní cesty. České dráhy plánují včetně nočního spoje 18 párů.
12.6. – Lokomotivy EffiShunter a EffiLiner v expozici společnosti CZ Loko nebo lokomotiva řady 102 DB z produkce společnosti Škoda Transportation budou patřit k největším lákadlům letošního ročníku mezinárodního veletrhu drážní a manipulační techniky, výrobků a služeb pro potřeby kolejové dopravy Czech Raildays. Akce se uskuteční v Ostravě.
12.6. – Společnost Siemens ČR otevřela 1. června v Plzni novou konstrukční kancelář Engineeringu divize Mobility pro vývoj kolejových vozidel. Rozšířila tak své pobočky Engineeringu, které nyní působí v Praze a Ostravě. Nová kancelář bude zaměřena na oblast elektrotechniky pro projekty kolejových vozidel. Celkově již půjde o deváté pracoviště českého Siemens, které se věnuje výzkumu a vývoji v rámci ČR.