3.5. – Pražské letiště v nejbližších měsících vypíše 145 výběrových řízení na modernizaci své dopravní, stavební i technické infrastruktury. Předpokládaná hodnota stavebních a infrastrukturních zakázek, které letiště letos vypíše, bude přibližně 2,5 miliardy Kč, oznámilo Letiště Praha. V letošním roce chce letiště investovat do modernizace celkem více než tři miliardy Kč.
Letecká doprava
30.4. – Evropský výrobce letecké techniky Airbus v prvním čtvrtletí zvýšil očištěný provozní zisk na 549 milionů EUR (14,1 miliardy Kč) ze 14 milionů EUR ve stejném období loni. Přispěl k tomu hlavně vyšší odbyt komerčních letadel, který zastínil odliv hotovosti způsobený předzásobením součástkami. Vyplývá to z údajů, které dnes firma zveřejnila.
29.4. – Ruská letecká společnost Ural Airlines navýšila od počátku letního letového řádu počet letů z Prahy na letiště Žukovskij u Moskvy. Nyní bude aerolinka v rámci letního letového řádu létat denně, nově také v pondělí, úterý a pátek. Linka byla spuštěna 26. prosince loňského roku a aerolinka na ni nasazuje letadla Airbus A321 s kapacitou 220 míst. Celkem dopravce nabízí z Prahy již tři letecká spojení.
29.4. – LOGISTIKA – BVL vyznamenal autodopravce LKW Walter. Rakouský dopravní podnik LKW Walter obdržel ve Vídni počátkem dubna cenu udržitelné logistiky 2019 za projekt „Omezování nákladních aut na silnicích“ od spolkového společenstva Logistika (BVL). Společné vyznamenání od BVL Rakouska a BVL Německa oceňuje podniky z oboru a výzkumné projekty, které přinášejí pozitivní impulsy v oblastech ekologie, ekonomie a v sociálních věcech. LKW Walter organizuje především dopravy celovozových zásilek. Třetinu denních 6 000 transportů zajišťuje tento rodinný podnik v kombinované dopravě. V posledních čtyřech letech dlouhodobého projektu dokázal podnik z dolnorakouského Wiener Neudorfu převést více než 1,5 milionu silničních transportů na koleje a na krátkou námořní dopravu. Toto vedlo k rozhodnutí osmičlenné jury o udělení ceny. O cenu se ucházelo se svými projekty pro rok 2019 sedm podniků – z toho čtyř z Rakouska a tří z Německa. O udělování této ceny rozhodly svazy BVL před sedmi lety.
25.4. – Čistý zisk amerického výrobce letadel Boeing v prvním čtvrtletí meziročně klesl o 13 procent na 2,15 miliardy USD (zhruba 49 miliard Kč). Na hospodářské výsledky podniku mělo negativní vliv přerušení provozu letounů 737 MAX po tragických nehodách v Indonésii a Etiopii. Včera to oznámila firma. Dodala, že vzhledem k problémům kolem letounů 737 MAX zatím není schopna poskytnout odhad celoročních výsledků.
23.4. – Ministerstvo dopravy chce převést 150 milionů Kč ze zisku Řízení letového provozu do státního rozpočtu. Zhruba 20 milionů Kč chce využít na výcvik řídících letového provozu armády, zbytek by měl být součástí rozpočtové kapitoly ministerstva. Vyplývá to z dokumentu ministerstva dopravy, který je k dispozici. Loni ŘLP odvedlo státu 105 milionů Kč.
23.4. – Letecká společnost SmartWings zruší 124 letů odlétajících během léta z Mezinárodního letiště Leoše Janáčka nedaleko Ostravy, jde o 13 procent sezonních letů. Důvodem je pozastavení provozu letounů Boeing 737 MAX po leteckých nehodách těchto strojů. Zrušení se dotkne hlavně turistických spojů. Letiště situaci řeší s cestovními kancelářemi. Řekla to mluvčí letiště Kateřina Pustějovská.
23.4. – SILNIČNÍ DOPRAVA – Německé Sasko chce více parkovišť pro kamiony. Ministři dopravy spolkových zemí absolvovali v Saarbrückenu svou dvoudenní jarní konferenci. Jako host se jednání účastnil spolkový ministr dopravy Andreas Scheuer. Ministři se radili o mobilitě budoucnosti, jakož i o ochraně klimatu přes dopravu s nízkými emisemi. K tomu také patří úvahy, jak dělat veřejnou dopravu osob atraktivnější, řekla předsedkyně konference, šéfka sárského rezortu Anke Rehlingová. Ministr dopravy Saska Martin Dulig požadoval další parkoviště pro nákladní auta při dálnicích. Příslušný návrh předložil svým ministerským kolegům. Noční odstavování vozidel na dálnicích je velkým bezpečnostním rizikem. Od roku 2010 vzniklo 15 000 nových odstavných stání. Avšak tehdejší předpovědi rozvoje nákladní dopravy byly překonány. Je proto třeba, aby stát konal, pokud jde o parkoviště při přivaděčích. Odhadem chybí jen v Německu mezi 30 000 a 50 000 odstavnými stáními. Martin Dulig požaduje odpovídající podpůrný program. Kromě toho by měly být dobudovány již existující autohófy. „Jinak nás přeroluje nová dynamika v tranzitní dopravě“. Den před konferencí ministrů byl trojúhelník Německo, Francie a Lucembursko předmětem zájmu veřejnosti. V lucemburském Schengenu se konal „Cross-Border Digital Testbed Project Day“ při kterém byla prověřována první přeshraniční digitální testovací pole. Provádění prvních testovacích jízd byli přítomni i ministři dopravy tří zmíněných zemí.
17.4. – Na dnešním česko-vietnamském podnikatelském a investičním fóru v Praze bylo uzavřeno několik dohod mezi firmami z obou zemí. Mezi nejzajímavější patří memorandum o porozumění na spolupráci při přípravě přímého letu mezi hlavními městy Prahou a Hanojí, kterou podepsali zástupci Letiště Praha a Bamboo Airways. Premiér Andrej Babiš uvedl, že by byl velice rád, kdyby se přímé spojení spustilo do Vánoc. Akce se zúčastnilo přes 100 českých a přes 60 vietnamských firem.
16.4. – Pražské letiště bude spolupracovat s letištěm v Atlantě, které ročně odbavuje nejvíce cestujících na světě. Součástí partnerství je jednání obou letišť s dopravci o zavedení přímého spojení mezi oběma městy. Včera o tom informovalo Letiště Praha. V současnosti má Praha tři přímé linky do USA.