3.1. – Ministr dopravy Martin Kupka představil priority resortu pro letošní rok. Aktuálně je ve výstavbě rekordních 241,3 kilometrů dálnic a silnic I. třídy s výhledem otevření převážně v letech 2023 a 2024. Dále zjednodušujeme lidem komunikaci s úřady a přístup k informacím v dopravní oblasti, přibydou i další funkce Portálu dopravy, navrhli jsme zpřehlednění bodového systému a chystáme se na zrušení velkých techničáků od počátku roku 2024. Pokračuje i příprava dálničních staveb: např. na D 35 se nyní hledá zhotovitel hned 4 dalších úseků směrem k Mohelnici.
Infrastruktura
3.1. – Příprava modernizace trati mezi stanicemi Karlštejn a Beroun je ve finále. Správa železnic vypsala výběrové řízení na zhotovitele stavby, předpokládaná cena zakázky je přibližně 1,6 miliardy Kč. V rámci realizace projektu projde zásadní rekonstrukcí zastávka Srbsko, proběhne sanace skal u obce Tetín a vybuduje se nová odbočka Lom, která se bude nacházet přibližně v polovině mezistaničního úseku.
2.1. - Středočeský kraj připravuje opravy silnice II. třídy z části Poděbrad Přední Lhota do Kostelní Lhoty na Nymbursku. Náklady na opravy zhruba šestikilometrového úseku, které mají zejména zvýšit bezpečnost dopravy, zřejmě překročí 200 milionů korun. Součástí prací bude také vybudování dvou nových mostů a pruhy pro cyklisty v Kostelní Lhotě. Kraj chce letos získat stavební povolení a dokončit dokumentaci pro výběr stavební firmy. Informovala o tom dnes mluvčí krajské správy a údržby silnic Petra Kučerová.
1.1. - Připravovaná modernizace 36kilometrového úseku železniční trati Stod – Domažlice získala kladné stanovisko EIA, tedy posudek vlivů stavby na životní prostředí od ministerstva životního prostředí. Půjde o kombinaci novostavby dvoukolejné trati Stod – Holýšov a Blížejov – Domažlice a elektrizaci stávající linie Holýšov – Blížejov za více než 14 miliard Kč. Na části Stod – Holýšov bude kilometrový tunel. Vlaky tam budou jezdit rychlostí až 200 kilometrů za hodinu. Nyní se zpracovává dokumentace pro územní rozhodnutí, řekla mluvčí Správy železnic (SŽ) Radka Pistoriusová.
31.12. - Dálnice D1 se v příštím roce začne okolo Brna a v Brně rozšiřovat na šest pruhů, budou tři v každém směru. Po mnoha letech příprav vypsalo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) výběrové řízení na rozšíření úseku nejvytíženějšího jihomoravského dálničního úseku mezi 194. a 196. kilometrem, do 9. ledna mohou firmy podávat nabídky. Podle předpokladů by se mělo stavět v letech 2023 až 2026, řekla mluvčí brněnského závodu ŘSD Lucie Trubelíková. O rok později má začít přestavba křižovatky dálnic D1 a D2, tedy exitu 196 na dálnici D1.
30.12. - Správa železnic začala vytvářet Digitální technickou mapu železnic (DTMŽ) a připojila se tím k realizaci Digitální technické mapy České republiky – DTM ČR. Společně s jednotlivými kraji, Ředitelstvím silnic a dálnic (ŘSD) a pod vedením Českého úřadu zeměměřického a katastrálního (ČÚZK) vzniká ojedinělé dílo, které se stane nedílnou součástí digitalizace agend stavebních řízení a územního plánování a napomůže i k zavádění vysokorychlostního internetu do všech koutů naší republiky.
30.12. - Podél severovýchodního obchvatu v Pardubicích povede cyklostezka. Město pokračuje výkupem pozemků, některé i vyvlastní. Trasa pro cyklistky by mohla být hotová na jaře roku 2025, ve stejném termínu má být dokončená silnice. ČTK to řekl náměstek primátora Jan Hrabal.
29.12. - Příprava modernizace trati mezi stanicemi Karlštejn a Beroun je ve finále. Správa železnic vypsala výběrové řízení na zhotovitele stavby, předpokládaná cena zakázky je přibližně 1,6 miliardy Kč. V rámci realizace projektu projde zásadní rekonstrukcí zastávka Srbsko, proběhne sanace skal u obce Tetín a vybuduje se nová odbočka Lom, která se bude nacházet přibližně v polovině mezistaničního úseku.
28.12. - Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) pokračuje ve výběrovém řízení na zhotovitele tunelu Homole na budoucí dálnici D35. Tunel byl kvůli technické náročnosti vyčleněn jako samostatná stavba z úseku Ostrov – Vysoké Mýto, stavět by se mohl začít příští rok. Zahájení výstavby dálnice z Ostrova se plánuje o rok později.
28.12. - Na území Prahy přibylo v letošním roce 4,4 kilometru vyhrazených jízdních pruhů pro autobusy veřejné dopravy, což je meziročně o asi 1,1 kilometru míň. Celkem mohou aktuálně v hlavním městě autobusy využít 66 kilometrů vyhrazených pruhů. ČTK to dnes sdělil Filip Drápal, mluvčí organizace ROPID, která plánuje pražskou MHD. Pruhy využívají rovněž policisté, strážníci, záchranáři nebo taxikáři. Na některých místech jsou určeny rovněž cyklistům. Celková délka sítě městských a příměstských autobusů na území Prahy je okolo 880 kilometrů.